Závodní okruh Daytona International Speedway

Daytona_International_Speedway_logo_2010

 

Okruh na Floridě, umístěný na Daytona Beach je už díky své historii neodmyslitelnou součástí NASCAR. I ten, kdo je pouhým okrajovým fanouškem NASCAR zná Daytonský okruh. Díky přívlastku superspeedway je také ovál divácky velmi oblíbený a hojně navštěvovaný, diváků se na tribuny vejde téměř 170 000.

Ještě před tím, než zde bylo vystaveno závodiště podobné tomu, jak jej známe dnes, závodilo se také přímo na písečné pláži. Částečně na pláži, částečně v ulicích města. Daytona Beach Road Course tak bylo označováno místo závodu. Oválné závodiště bylo po dvouletém stavění otevřeno v roce 1959, náklady se tehdy vyšplhaly na dnes téměř směšné 3 miliony amerických dolarů. Architektem okruhu a zakladatelem byl mimo jiné William France Sr.

Od otevření v roce 1959 se Daytona stala místem, kde se každý rok zahajuje sezóna. Závod Daytona 500 je jedním z nejprestižnějších závodů vůbec.

Díky délce 2,5 míle (4km) se tento asfaltový ovál řadí mezi ta větší monstra a díky svému klopení, které dosahuje až 32 stupňů se zde dosahuje závratných rychlostí – proto superspeedway. Dnes je Daytona klasickou „restrictor plate“ tratí – závodiště, kde jsou z bezpečnostních důvodů nařízeny omezovače rychlostí. Díky své rozloze a multifunkčnosti nabízí Daytona až sedm různých závodních drah. Základní je tri-oval, na kterém se prohání vozy NASCAR, potom je zde klasická silniční trať – částečně napojena na tri-oval, trať pro motocykly, trať pro supercross a také motokáry,..

Daytona se proslavila i po té smutné stránce, dnes má na listině úmrtí třicet šest osob, z toho bylo dvaadvacet automobilových závodníků. Nejvíce známým úmrtím je dozajista smrt Dale Earhardta, ten zemřel během posledního kola zahajovacího závodu Daytona 500 18. února 2001. Pozoruhodné přitom bylo, že nehoda nevypadala vůbec dramaticky.

Nejvíce výher si na této superspeedway v historii připsal Richard Petty (10) z aktivních jezdců potom vedou Tony Stewart a Dale Earnhardt Jr. (4). První závod vyhrál Fireball Roberts. Nejvíce přerušení nastalo během závodu v roce 2011, celkem se žlutými vlajkami mávalo 16x. Možná proto je i Daytona tak oblíbená, často (dříve mnohem častěji než dnes) zde dochází k The Big One – nehodám, do kterých se zapojí více vozů. Kolik? To je otázka individuálního názoru, my počítáme The Big One klidně od osmi vozů, někdo až od deseti.

Ukázková Big One je například z roku 2011, či 2014.

Kromě NASCAR daytonský okruh navštěvují například i série ARCA , AMA Superbike, IMSA, USCC a SCCA.

Momentálně na okruhu probíhá projekt Daytona Rising – rekonstrukce, která vyjde na neuvěřitelných 400 milionů amerických dolarů bude dokončena v roce 2016.

Daytona 1 ueqmIKZBESTPIX  54th Annual Daytona 500Sierra Exif JPEG daytona

 

Napsat komentář