Význam signálních vlajek v NASCAR

V sériích NASCAR se stejně jako v mnoha dalších motoristických soutěží používají signální vlajky, které pilotům sdělují zásadní informace týkající se závodu. Znáte přesný význam těchto základních vlajek?

ZELENÁ VLAJKA

green

Zelenou vlajkou je máváno při startu a restartu závodu. Dokud jezdec neprojede startovní čárou, nesmí předjíždět a musí držet tempo prvního jezdce.

 

 

ŽLUTÁ VLAJKA

ŽLUTÁŽlutá vlajka je vyvěšená ve chvíli, kdy dojde k nehodě, nebo dráha z jakéhokoliv důvodu přestane být uzpůsobená k bezpečnému závodění. V té chvíli se jezdci seřadí za prvního a zpomalí. V tu chvíli je samozřejmě zakázáno předjíždět.

Žlutá vlajka musí být vyvěšena nejméně tři kola, piloti tedy mají dost času na pit stop a přípravu na restart závodu.

 

ČERVENÁ VLAJKA

REDČervená vlajka znamená zastavení závodu, děje se tak při silném dešti, velké havárii nebo různých extrémních případech. Piloti musí co nejdříve zaparkovat auta na předepsaném místě. Červená vlajka se týká i boxové uličky, mechanici musí přerušit případné práce na zaparkovaných vozech.

 

 

ČERNÁ VLAJKA

BLACKČerná vlajka je udělená konkrétnímu pilotovi, ten má v té chvíli pět kol na zajetí do boxů. Může být udělena za nesportovní chování, překročenou rychlost v pit lane atd. V NASCAR tato vlajka neznamená diskvalifikaci.

 

 

ČERNÁ VLAJKA S DIAGONÁLNÍM BÍLÝM PRUHEM

BLACK2V případě neuposlechnutí černé vlajky do předepsaného limitu pěti kol je jezdci vystavena černá vlajka s diagonálním bílým pruhem. Ta znamená, že jezdec je prozatím vyloučen ze závodu.

 

 

 

MODRÁ VLAJKA SE ŽLUTÝM DIAGONÁLNÍM PRUHEM

BLUETuto vlajku uvidí pilot, který je, nebo se právě dostává, o kolo zpět oproti prvnímu jezdci, nebo je výrazně pomalejší, než zbytek pole. Vlajka znamená, že pilot před sebe musí okamžitě bezpečně pustit jezdce za sebou.

 

 

 

BÍLÁ VLAJKA

WHITEBílá vlajka je ukázána jezdci na čele ve chvíli, kdy se dostane do posledního kola závodu.

 

 

 

ŠACHOVNICOVÁ VLAJKA

CHECKEREDTuto vlajku vidí vítězný pilot při průjezdu cílovou čárou posledního kola závodu.

 

 

 

GREEN-WHITE-CHECKER FINISH („ZELENÁ-BÍLÁ-ŠACHOVNICOVÁ“)

Ve chvíli, kdy dojde k vyvěšení žlutých vlajek pár (obvykle nejvíce 10) kol před cílem, jezdci mají po restartu přesně dvě kola do konce závodu. (První kolo zelená vlajka, druhé kolo bílá vlajka, poté cílová vlajka.) V případě další kolize se tento typ startu opakuje.

Napsat komentář