V Talladeze se dočkáme maximálně jednoho restartu G-W-C

Vedení společnosti NASCAR se na popud některých jezdců rozhodlo omezit počet green-white-checkered finishů. Zatím se změna vztahuje pouze na nedělní závod v Talladeze, právě tam by se mělo zjistit, zda-li se toto pravidlo nestane pravidelným pro příští rok na všech restrictor-plate tratích, tedy tratích, kde jsou povinné omezovače rychlosti. 

Green-white-checkered finish slouží k tomu, aby byl závod dojet pod zelenou vlajkou. Při vyvěšení žluté fáze několik málo kol před cílem, by jinak jezdci v pomalém tempu protnuly šachovnicovou vlajku. Při tomto formátu se jezdci dostanou do plného tempa zelenou vlajkou a pokud je v tomto kole máváno žlutou vlajkou, celé pole se opět zpomalí a tato procedura se opakuje. Opakování může přijít až ve třech  případech, poté je závod dokončen jako bez tohoto formátu. Pokud se v „zeleném“ kole žlutou vlajkou nemává, přijde na řadu bílá a poté už automaticky šachovnicová bez ohledu na vlajku žlutou.

Tímto formátem mělo dojít ke zdramatizování dojezdů, avšak na těchto zmiňovaných superspeedways se jednalo spíše o demoliční derby. Závodní auta v jednom velkém balíku trojřad až čtyř řad, povzbuzená možnou výhrou, nikdy nevěstila poklidný dojezd. V posledních dobách jsme byli zvyklí právě na velké bouračky z těchto restartů, kdy šlo o zdraví nejen jezdců, ale i přítomných diváků na tribuně. Poslední takovou bouračku předvedl naposledy v červenci Austin Dillon na floridské Daytoně. Při tomto jeho vlétnutí do plotu nad lemující zeď došlo ke zranění pěti diváků.

Podobnou havárii jsme viděli i před dvěma lety při závodě Xfinity Series, také na slavném oválu v Daytoně, kdy Kyle Larson podobně vyndal motor ze svého vozu.

A této nehody jsme byli svědkem v roce 2009 v Talladeze, kdy poslal do smyku Carla Edwardse Brad Keselowski.

„Po rozhovorech s vedeními týmů jsme se rozhodli udělat změnu pro závod v Talladeze pro tento víkend. V případě, že by se závod ve finální části dostal do G-W-C finishe, bude využit pouze jeden pokus o tuto proceduru. Bereme velmi vážně odpovědnost za kombinaci vzrušujícího dojezdu do cíle a bezpečnosti. Jsme přesvědčení že se jedná o pozitivní směr pro obě strany.“ Řekl výkonný viceprezident společnosti NASCAR Steve O’Donnel.

Po změnách nejvíce volal Jeff Gordon, Dale Earnhardt Jr. i Brad Keselowski. Ti tuto změnu uvítali. „Myslím si, že je to správná věc. Závod je vypsán na 500 mil, tak proč jezdit zbytečně dál.“ Komentoval rozhodnutí Keselowski.

Jak se na změnu díváte vy? Jste zastánci tohoto omezení nebo naopak chcete, aby se o vedení bojovalo do posledních metrů až pod šachovnicovou vlajku? O tom jak se tento formát osvědčí se dozvíme už v neděli, je ale pravdou, že ke G-W-C finishi ani nemusí dojít a závod bude dokončen pod zelenou vlajkou automaticky.

Napsat komentář