SC: Sto výher pro Team Penske

Team Penske minulý víkend oslavil jubilejní stou výhru v rámci nejvyšší série NASCAR, kterou týmu v Daytoně nadělil historicky druhý nejúspěšnější jezdec týmu – Brad Keselowski. Reportáž ze závodu Coke Zero 400 čtěte ZDE.)

Světlo závodního světa spatřil Team Penske (dříve Penske Racing) se sídlem v Mooresville, Severní Karolíně, v roce 1966 v rámci čtyřiadvacetihodinovky v Daytoně. Debut v závodních sériích přišel později. V roce 1968 se Roger Penske vrhl na IndyCar Series a nepohrdnul ani sériemi V8 Supercars, co zajímá nás je ale NASCAR.

Dnešní série Camping World Truck přivítala Team Penske v roce 1996 o rok později to byla dnešní Xfinity. Ve Sprint Cupu se tým poprvé objevil v roce 1972 v závodě Winston Western 500 na Riverside. Od té doby tým vystřídal nesčetně jmen (Penske Racing, Kranefuss-Penske Racing, Penske Racing South, Penske-Jasper Racing, Penske Championship Racing) i jezdců. Prvním zástupcem tohoto týmu v nejvyšší soutěži NASCAR byl Mark Donohue, který připsal do statistik týmu jednu výhru.

AMC Matador týmu Penske Racing ve své zahajující sezóně nejvyšší série NASCAR Sprint Cup a první zástupce Mark Donohue (fotografie: Jayski)

AMC Matador týmu Penske Racing ve své zahajující sezóně nejvyšší série NASCAR Sprint Cup a první zástupce Mark Donohue (fotografie: Jayski)

První závod se ovšem příliš nevydařil, Donohue po problémech se zadní nápravou dopravil „létající cihlu“ do cíle až na devětatřicáté příčce. Po několika dalších letech, kdy tým v nejvyšší sérii závodil pouze na částečný úvazek (díky jezdcům jako byli mimo Donohua Dave Marcis, Donnie Allison a Bobby Allison), přešel tým na závodění na plný úvazek, přesněji v roce 1976.

4a1192a3dddd1868ea4364edda5e0580

Mercury CAM2 týmu Penske a Bobby Allison v roce 1976 (fotografie: J Garrett Pinterest)

Po několikaleté pauze, přišel návrat do nejvyšší série v roce 1991 s Rusty Wallacem jako stěžejním závodníkem. Právě on připsal týmu nejvíce výher v historii a to třicet sedm.

Dalším úspěšným jezdcem týmu byl Ryan Newman, který v roce 2008 vyhrál Rogerovi první závod na okruhu s omezovači rychlostí – Daytonu 500. Newman nakonec pro barvy Penske vyhrál třináct závodů a je tak čtvrtým nejúspěšnějším jezdcem v historii týmu společně s Joey Loganem, který doposud vyhrál také třináctkrát.

012114-NASCAR-Daytona-500-Winners-2008-2013-Gallery-EH-G3.vadapt.767.high.39

Dodge Ryana Newmana vyhrávající v roce 2008 Daytonu 500 (fotografie: foxsports)

Ještě v roce 2012 stihl Brad Keselowski připsat Dodgi a především týmu Penske výhru v rámci celého šampionátu. Tento titul je prozatímním prvním a jediným ve sbírce Rogera Penskeho (v rámci nejvyšší série. Brad Keselowski utržil titul šampiona v sérii Xfinity v roce 2010). Keselowskeho číslo výher pod vlajkami týmu Penske (v nejvyšší soutěži) činí dnes devatenáct.

Dodge Brada Keselowskeho a výhra titulu šampiona nejvyšší série NASCAR Sprint Cup v roce 2012 (fotografie: www.beyondtheflag.com)

Dodge Brada Keselowskeho a výhra titulu šampiona nejvyšší série NASCAR Sprint Cup v roce 2012 (fotografie: www.beyondtheflag.com)

Dnešní složení týmu Sprint Cupu věrně známe. Jeho barvy hájí Brad Keselowski a Joey Logano. Právě oni provází tým dalšími závody a přidělují další výhry nejen Rogeru Penske ale také stáji Ford, kterou si tým zvolil po odchodu Dodge.

Týmový kolegové Brad Keselowski a Joey Logano v sezóně 2015 (fotografie: www.sportingnews.com)

Týmový kolegové Brad Keselowski a Joey Logano v sezóně 2015 (fotografie: www.sportingnews.com)

Úspěchy ve Sprint Cupu ve srovnání s jinými týmy – Hendrick Motorsports má na kontě 242 výher (aktivní od roku 1972), Joe Gibbs Racing 135 výher (aktivní od roku 1992), Stewart-Haas Racing 33 výher (aktivní od roku 2002), Roush Fenway Racing 135 výher (aktivní od roku 1988).

TeamPenske_100Wins 600

Úvodní fotografie: www.bradracing.com

Napsat komentář