Štatistické okienko #3: Las Vegas Motor Speedway

Tretí víkend sezóny opäť ponúkol preteky vo všetkých troch sériach NASCAR a na Las Vegas Motor Speedway bolo na čo pozerať. Vrátane, napríklad krátkej snehovej prehánky v podujatí Xfinity Series. Čo po víkende hovoria štatistiky?

NASCAR CUP SERIES (Pennzoil 400)

Austin Cindric je jediným pretekárom, ktorý sa v prvých troch podujatiach postavil na štart v TOP5 (či dokonca TOP10). Od roku 2000 len Cindric, Joey Logano (2015) a Ricky Rudd (2000) štartovali do prvých troch pretekov sezóny z najhoršie piateho miesta.

Ross Chastain vyhral svoj prvý segment v NCS. V čele pretekov strávil 83 kôl, čo je viac než v jeho 117 predošlých štartoch dokopy (75).

Alex Bowman si pripísal druhé víťazstvo v posledných piatich pretekoch. V štyroch z posledných piatich výhier sa Bowman dostal do vedenia v posledných desiatich kolách.

Aric Almirola získal svoje piate umiestnenie v najlepšej desiatke za sebou. Rovnaký počet vybojoval v predošlých 42 štartoch.

Christopher Bell viedol 32 kôl, čím vyrovnal svoje doterajšie maximum z vlaňajšej Daytona 500.

Denny Hamlin v prvých troch pretekoch sezóny nedokončil hneď dvakrát. V Daytone búral, včera vypadol kvôli pokazenej prevodovke. Rovnaký počet nedokončených podujatí nazbriel za dve predošlé sezóny dokopy.

• V prvých troch pretekoch sezóny sa do TOP10 dostalo celkom 25 rôznych pretekárov. Ide o najvyšší počet jazdcov od sezóny 1973.

• Nedeľné preteky priniesli 12 žltých vlajok, čo znamená 31 cautions v prvých troch pretekoch tejto sezóny. Toto číslo vyrovnalo doterajšie maximum zo sezóny 2011.

Prečítajte si aj: Bowman vďaka stratégii prvýkrát v sezóne vo Victory Lane

GettyImages-1381874165

NASCAR XFINITY SERIES (Alsco Uniforms 300)

Kaulig Racing vybojoval pole position v prvých troch podujatiach novej sezóny. Je to rovnaký počet, aký sa jazdcom tohto tímu podaril zísať v predošlých šiestich sezónach dokopy.

• V rámci úspor museli tímy v Las Vegas nasadiť rovnaké auto, ako pred týždňom vo Fontane, kde sa však viacerí zaplietli do incidentov. Aj preto sa az 16 jazdcov 42,1% štartového poľa – muselo posunúť pri štarte dozadu.

• Prvýkrát od roku 2009 sme v pretekoch v Las Vegas videli dvojciferný počet žltých vlajok (11).

Ty Gibbs vyhral svoje piate preteky v kariére, druhé v rade na 1,5 míľovej trati. V prvých 21 štartoch vybojoval päť výhier, čo v minulsoti dokázala len dvojica Ryan Newman a Darrell Waltrip.

Noah Gragson si pripísal svoj tretí finiš v TOP5 v tejto sezóne, a stal sa len piatym pretekárom, ktorý odštartoval sezónu troma finišmi v TOP 5 v rade. Pred ním to dokázali len Brad Keselowski, Elliott Sadler, Michael Waltrip a dvakrát Dale Earnhardt.

• Šiestym miestom si Landon Cassill pripísal svoje najlepšie umiestnenie od úvodných pretekov sezóny 2011, kedy skončil tretí.

Daniel Hemric vybojoval prvý TOP5 finiš vo farbách nového zamestnávateľa, Kauli Racing (3. miesto)

Prečítajte si aj: Gibbs pod žltými vlajkami s prvým triumfom v sezóne

NXS-Victory-Lane-Vegas-1-2022-Getty

NASCAR TRUCK SERIES (Victoria’s Voice Foundation 200)

• Posledné štyri podujatia NASCAR Camping World Truck Series vyhral pretekár z priezviskom Smith. Po dve výhry majú vlaňajší šampión Zane a víťaz z Las Vegas Chandler.

Kyle Busch zaznamenal v pretekoch Truck Series ďalšie pódium. V posledných 23 štartoch (od Bristolu 2017) má na konte 21 TOP3 umiestnení, vrátane 13 víťazstiev.

Tanner Gray má na štarte sezóny dve umiestnenia v najlepšej desiatke, čím vyrovnal svoje maximum z celej minulej sezóny.

Ben Rhodes vyhral v piatok oba segmenty, no v treťom sa ocitol v incidente. V úvode sezóny sa to stalo už v piatom podujatí, výnimkou sú len preteky XS vo Fontane (oba segmenty nevyhral ten istý jazdec) a Las Vegas (Gragson vyhral aj preteky) a včerajšie podujatie NCS

• Na štarte v Las Vegas chýbal Johnny Sauter. Bolo to prvýkrát od finále sezóny 2008, čo sa tento jazdec nepredstavil v pretekoch Truck Series – po 302 podujatiach!

Prečítajte si aj: Zane Smith po diskvalifikácii prenechal triumf menovcovi Chandlerovi