Štatistické okienko #10: Talladega Superspeedway

Najdlhší ovál v kalendári NASCAR opäť ponúkol zaujímavú šou, ako v pretekoch Xfinity Series, tak aj v Cup Series. Obe podujatia nás samozrejme obohatili aj po štatistickej stránke a práve na to sa dnes tradične pozrieme.

NASCAR CUP SERIES (GEICO 500)

Ross Chastain si pripísal svoju druhú výhru v posledných piatich pretekoch. Druhý rok po sebe navyše stačilo víťazovi v jarnom podujatí vo vedení jediné kolo.

Austin Dillon skončil druhýkrát v tejto sezóne na druhom mieste a na svojom konte má už tri umiestnenia v TOP5. Potrebuje ešte jeden, aby vyrovnal svoje sezónne maximum z rokov 2016 a 2020.

• Na svoj 31. pokus dosiahol Kyle Larson svoj premiérový finish v TOP5 na superspeedway.

• Piatym miestom získal Martin Truex Jr. svoj najlepší výsledok v Talladege od jarných pretekov v 2015.

• Len druhýkrát v kariére vybojoval Michael McDowell dve umiestenenia v TOP10 za sebou. Naposledy to bolo v úvode sezóny 2021 (3).

• Hoci vstupoval do pretekov ako jeden z favoritov, Ricky Stenhouse Jr. búral v druhom segmente a preteky nedokončil. Na svojom konte má len jeden finiš v TOP20 v prvých 10 pretekoch sezóny.

Bubba Wallace vyhral prvý segment. Všetky tri segmentové víťazstvá v Cup Series prišli práve v Talladege.

• Finálový segment pretekov nepriniesol žiadnu žltú fázu a pod zelenými vlajkami sa odjazdilo 63 kôl bez prerušenia. Ide o najdlhšiu jazdu pod zelenou na superspeedway od pretekov Pepsi400 v Daytone 2004 (80 kôl).

Prečítajte si aj: Divoký záver na tri-ovale s úsmevom Chastaina

NASCAR Cup Series GEICO 500

NASCAR XFINITY SERIES (Ag-Pro 300)

Noah Gragson si pripísal druhé víťazstvo v sezóne a siedme v kariére. Všetkých sedem triumfov prišlo vždy na inej trati.

• Zároveň je jeho triumf v Talladege jubilejným 60. víťazstvom JR Motorsports v Xfinity Series.

• Druhý Jeffrey Earnhardt získal svoj najlepší finiš v kariére. V predošlých 135 štartoch v XS mal na svojom konte len jeden ďalší finiš v TOP5 – Charlotte 2019.

AJ Allmendinger získal svoj druhý bonus v rámci Dash4Cash v sezóne. Rozdiel medzi ním a druhým v súboji Landonom Cassillom v cieli bol 0,051 sekundy.

Allmendinger zároveň zostal jediným pretekárom, ktorý v tejto sezóne skončil vo všetkých podujatiach v najlepšej desiatke.

Ryan Sieg vybojoval svoj prvý TOP5 finiš v sezóne, zároveň to však je jeho šieste umiestnenie v TOP10 (v minulej sezóne mal sedem).

Landon Cassill síce nevybojoval bonus D4C, ale prvýkrát v kariére skončil v dvoch podujatiach za sebou v TOP5.

• Výborný deň zažili v Our Motorsports, keď v TOP15 mali všetky tri autá. Alfredo (6.) a Moffitt (10.) sa zároveň postarali o umiestnenie dvoch áut tímu v TOP10 prvýkrát v sezóne.

Joe Graf Jr. si vyjazdil najlepší výsledok v Xfinity Series, keď skončil ôsmy (74 štartov). Obe jeho umiestnenia v TOP10 prišli práve v Talladege.

Alex Labbé má na svojom konte šesť finišov v TOP20 pri ôsmych štartoch v tejto sezóne (v Daytone sa nekvalifikoval).

Justin Allgaier má na svojom konte sériu piatich podujatí v rade, v ktorých skončil mimo TOP10 (v štyroch bol 22. a horší). Predtým mal tím #7 šestnásť TOP10 v rade.

• 67 kôl v čele pretekov je nové maximum pre smoliara Austina Hilla. Ten síce viedol najväčší počet kôl, ale po incidente v závere preteky nedokončil.

• Po 34. mieste v Talladege má Daniel Hemric priemerný finiš v tejto sezóne 18,2. Štyrikrát navyše skončil na 25. alebo horšom mieste.

Prečítajte si aj: Drámu v Talladege rozhodol až tretí overtime