Štartuje play-off Xfinity Series: 7 pretekov na ceste ku titulu šampióna

Už v sobotu odštartuje play-off aj poslednej série NASCAR – Xfinity. Po 26 podujatiach základnej časti zostalo v hre o titul posledných dvanásť mien.

Play-off, ktoré je súčasťou Xfinity Series od roku 2016, svoj formát nezmenilo. Úvodné Round of 12 ponúkne tri podujatia (Texas, Talladega, Charlotte ROVAL), po ktorých sa do ďalšej časti dostane osmička pretekárov, štyrom nádeje na titul skončia. Ďalšie tri preteky Round of 8 (Las Vegas, Homestead, Martinsville) rozhodnú o štvorici, ktorá sa vo Phoenixe v rámci Championship 4 bude usilovať o titul. Samotné veľké finále je naplánované na 5. novembra v Arizone.

12 jazdcov, ktorí sa prebojovali do play-off

Noah GRAGSON (JR Motorsports #9)

24-ročný pretekár z Las Vegas vstupuje, aj vďaka šiestim výhram a 13 segmentovým triumfom, do play-off ako líder so ziskom 2051 bodov. Pre Gragsona, ktorý ovládol posledné tri preteky je to štvrtá účasť v play-off v kariére. V úvodných dvoch účastiach (2019, 2020) vypadol v Round of 8 a vlani po výhre v Martinsville sa presunul až do Championship 4. Nakoniec skončil na treťom mieste celkového poradia sezóny 2021.

NASCAR Xfinity Series Food City 300

Ty GIBBS (Joe Gibbs Racing #54)

Kométa minulej, ale rozhodne aj tejto sezóny. Tínedžer, ktorý v tejto sezóny vybojoval päť výhier, vlani pôsobil v XS len ako part-time, do play-off sa tak prebojovať nedokázal, no hoci odjazdil len 18 pretekov, v konečnom hodnotení skončil na 13. mieste. Tento rok vstupuje do boja o titul z druhého miesta a na konte má 2038 bodov.

Justin ALLGAIER (JR Motorsports #7)

Z tretieho miesta smeruje do play-offf jeden z najskúsenejších, Allgaier má na konte 2033 bodov. Pretekár JR Motorsports je jediným jazdcom v Xfinity Series, ktorý sa play-off prebojoval každý rok. Titul mu stále uniká, pri prvých dvoch pokusoch skončil tretí, najbližšie ku titulu bol v 2020, kedy obsadil konečné druhé miesto. Vlani bol eliminovaný po Round of 8.

AJ ALLMENDINGER (Kaulig Racing #16)

Dlhé roky jazdil v Cup Series a preto bolo play-off 2021 jeho prvým v kariére v ramcá Xfinity Series. V podujatiach takzvaného postseason zvíťazil už trikrát, v 2019, 2020 a 2021 na Charlotte ROVAL, no len vlani bol pri tom účastníkom play-off. Posledný spomínaný triumf ho dostal až do Championship 4, ktorý mu vo Phoernixe nevyšiel a nakoniec skončil v sezóne na štvrtom mieste. Tento rok vyhral trikrát, v TOP5 bol 12-krát a v 23 podujatiach skončil v TOP10. Jazdec Kaulig Racing vstupuje do boja o titul so štvrtého miesta a 2032 bodmi.

NASCAR Xfinity Series Food City 300 - Qualifying

Josh BERRY (JR Motorsports #8)

Z piateho miesta (2022 bodov) sa do play-off pozrie ďalší z debutantov, pretekár JRM Josh Berry. Ku kvalifikovaniu mu pomohli dve výhry a rozhodne aj 16 umiestnení v TOP10. Vlani to pre neho bola part-time sezóna, odjazdil 22 podujatí a skončil celkovo sedemnásty. V rámci play-off vyhral jesenné preteky v Las Vegas v sezóne 2020.

Austin HILL (Richard Childress Racing #21)

Pretekár, ktorý jazdí svoju prvú full-time sezónu v Xfinity Series si miestenku v play-off vybojoval ako prvý. Vo februári totiž ovládol úvod sezóny v Daytone a pridal k tomu druhý triumf počas leta v Atlante. Do svojho prvého boja o titul vstupuje zo šiesteho miesta a 2016 bodmi.

NASCAR Xfinity Series Beef. It's What's For Dinner. 300

Brandon JONES (Joe Gibbs Racing #19)

Jones vyhral v Martinsville, čo je jeho jediný triumf v tejto sezóne, ku ktorému pridal celkovo šesť TOP5 a 10 TOP10. Mohol byť na tom podobne ako Allgaier, no ku kompletnej účasti v play-off mu chýba sezóna 2017, kedy skončil pred bránami Round of 12. Po troch vypadnutiach v prvom kole sa v posledných dvoch sezónach prebojoval do Round of 8 a chce to samozrejme posunúť opäť vyššie. Do play-off ide zo siedmeho miesta a na konte má 2010 bodov.

Jeremy CLEMENTS (Jeremy Clements Racing #51)

Jeho výhra a miestenka do play-off bola najkomplikovanejšia, než možno čakal. Clements vyhral v lete v Daytone, oslávil triumf, no potom prišiel tvrdý trest za nepovolené nastavenie auta. Výhra mu zostala v platnosti, no o miesto v play-off prišiel. Po úspešnom odovolaní sa ho však získal naspúť a po 2017 a 2020 bude jazdiť v postseason tretíkrát v kariére. S 2005 bodmi mu patrí pri vstupe do play-off ôsme miesto.

Sam MAYER (JR Motorsports #1)

Posledný z jazdcov JRM, ktorý sa do play-off pozrie a bude to jeho premiérová účasť. Vlani po dovŕšení 18. narodením odjazdil záverečných 18 pretekov, tento rok už ide plný kalendár a je najvyššie postavený jazdec bez výhry. Na deviatom mieste má 2005 bodov.

Daniel HEMRIC (Kaulig Racing #11)

Šampión minulej sezóny sa trápi! Nevyhral ani raz, v TOP5 bol len dvakrát a v TOP10 sa objavil len v deviatich prípadoch. Do play-off sa kvalifikoval z 10 miesta zo 2003 bodmi a bude chcieť zopakovať vlaňajší úspech, kedy mu na titul stačilo ovládnuť posledné preteky vo Phoenixe. Celkovo je to jeho štvrtá účasť v play-off, v každom prípade (2017, 2018, 2020) sa dostal do Championship 4 a skončil postupne štvrtý, tretí a prvý.

GettyImages-1351771124-scaled

Riley Herbst (Stewart-Haas Racing #98)

Ford sa počas sezóny trápil, jedinú výhru vybojoval „buschwhacker“ Custer a Herbst tak vystupuje do play-off len vďaka nazbieraným bodom. Na štarte postseason je jedenásty s 2002 bodmi. Rodák z Las Vegas pôjde svoje tretie play-off v rade a cieľ je jasný. Prvýkrát preniknúť (aspoň) do Round of 8. V predošlých rokoch končil po prvom kole a obasil konečné dvanáste a jedenáste miesto.

Ryan SIEG (RSS Racing #39)

Jeden TOP5 a desať TOP10 – to stačilo Siegovi, aby sa kvalifikoval ako posledný do play-off. Pre 35-ročného jazdca z Tuckeru je to štvrté zápolenie o titul, v prvom pokuse v 2016, podobne ako v 2019 vypadol v Round of 12. Predvlani sa prebojoval do druhého kola, ale po Round of 8 sa rozlúčil so šancou na titul. Jednoduché to nebude ani teraz, do play-off vstupuje dvanásty s 2001 bodmi.

GettyImages-1351768961-scaled

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář