Rookies 2016 – Brian Scott

Svého prvního full-time ročníku v sérii Sprint Cup se zúčastní i Brian Scott. Ten si na tuto metu brousí zuby už několik sezón, avšak až letos se dočkal angažmá u týmu Richard Petty Motorsports s vozem číslo 44 (původně se mělo jednat o číslo 9). U týmu tak nahradí Sama Hornishe Jr., který v loňské sezóně nedosáhl takových výsledků jaké si tým představoval. 

Brian Scott se narodil 12. ledna roku 1988 v hlavním městě státu Idaho – Boise. Už od svých dvanácti let se účastnil různých oblastních závodů na prašných oválech. V září 2007 přišla skvělá zpráva, společně se svým otcem Jou Scottem koupili většinový podíl v týmu Xpress Motorsport, který připravoval vozy do série Camping World Truck Series. To znamenalo sedačku v trucích pro posledních sedm závodů sezóny.

Do sezóny 2008 vlétl s ambicemi na získání titulu nováčka roku. Slabší první polovina sezóny s vozem Chevrolet zapříčinila, že skončil až jako druhý a v celkovém hodnocení na šestnáctém místě. Ke konci sezóny tým přesedlal na Toyotu a to znamenalo dva dojezdy v TOP5 – v posledním závodě v Homesteadu dokončil na druhém místě.

scottbrian01

Prvního vítězství v národním šampionátu se Brian dočkal na oválu v Doveru v roce 2009. Do této doby má tak na svém kontě v sérii Camping World Truck Series dvě vítězství a dvacet tři TOP5.

Po sezóně 2008 strávil šest let v sérii Xfinity. Po úvodní nováčkovské sezóně dostal na dva roky příležitost závodit u týmu Joa Gibbse. Po nepříliš přesvědčivých výsledcích přestoupil k týmu Richarda Chilldresse. Ale ani tam výsledky nebyly bůhví jaké. Nejlépe v celkovém pořadí byl v roce 2014 a to konkrétně na čtvrtém místě. Za těchto šesti sezón se zúčastnil celkem dvě stě osmi závodů, získal pět pole position, dvacetkrát se podíval do TOP5, sedmdesát sedmkrát do TOP10, ale nikdy se mu nepovedlo zvítězit.

11_Brian_Scott_2012_Road_America_Sargento_200 Nationwide_11_Brian_Scott_2011_Road_America_Bucyrus_200

V roce 2013 si Scott na oválu v Charlotte odbyl svůj první závod v nejvyšší lize Sprint Cup v týmu Richarda Chilldresse. Do další sezóny vlétl hned zahajovacím podnikem Daytonou 500. Tímto startem se zapsal do historie jako první rodák ze státu Idaho, který absolvoval tento slavný závod. Navíc se mu povedlo získat jednu pole position a to v závodě na Talladega Superspeedway. Jeho šance však skončili ve 136 kole kdy havaroval.

Na sezónu 2016 podepsal smlouvu s týmem Richard Petty Motorsports a jeho náčiním bude zmíněný vůz s číslem 44, ve většině závodů sponzorovaný firmou Albertson’s. „Jsem nadšený že budu moci závodit v takto kultovním týmu. Když se řekne NASCAR, všem se vybaví Richard Petty. Je mi ctí být součástí tohoto odkazu.“

original (1)

 

Napsat komentář