Richard Childress nie je pripravený skončiť: „Môžem odísť zajtra, ale cítim zodpovednosť“

Približne 400 zamestnancov Richard Childress Racing si pozrelo video, ktoré propagovalo nadchádzajúcu sezónu NASCAR, vypočulo si motivačného rečníka, ktorý im povedal, prečo uspejú, a vstrebalo slová majiteľa tímu, člena Siene slávy Richarda Childressa.

Keď Richard Childress hovoril na stredajšom úvodnom obede tímu, stručne opísal ich úspechy v minulej sezóne. „Naším cieľom je vyhrať tento šampionát. Každé ráno, keď vstanem z postele, neležím ďalších 30 minút. Chcem ísť von a robiť to najlepšie, čo je v mojich silách, byť najlepší. Aby ste boli najlepší, chcete pretekať o titul. To je môj cieľ. Preto som stále tu,“ povedal svojim „zverencom“. 78-ročný Childress nevyslovil tieto slová s horlivosťou kazateľa, ale s kovbojskou úprimnosťou.  Hoci má Richard Childress Racing na konte šesť pohárových prvenstiev, v tejto sezóne uplynie 30 rokov od jeho posledného titulu v NASCAR Cup Series.

„V ére Jimmieho Johnsona, jazdil za nás Kevin Harvick. Ak by som mal jednu vec, ktorá ma pri Harvickovi mrzí, je to, že som s ním nevyhral titul,“ povedal Childress pre NBC Sports. „Mal som pocit, že sme boli toľkokrát blízko, ale vždy sme tam boli tretí alebo štvrtý.“ Harvick skončil tretí za Johnsonom v rokoch 2010 a 2013, bol štvrtý za Johnsonom v rokoch 2006 a 2008 a umiestnil sa na treťom mieste aj v roku 2011, keď Tony Stewart získal svoj tretí titul.

Odkedy Ryan Newman skončil v roku 2014 druhý v bodovaní za Harvickom, ktorý získal titul v prvom roku vo farbách Stewart-Haas Racing, Richard Childress Racing nemal jazdca v TOP10 v hodnotení šampionátu. Harvickov odchod po sezóne 2013 viedol k úpadku. Organizácia vyhrala dva preteky v nasledujúcich štyroch sezónach. Následne Austin Dillon vyhral v roku 2018 Daytona 500, no RCR malo iba jedno ďalšie víťazstvo v pohári v rokoch 2018-21. Odvtedy nastala zmena. Richard Childress Racing vyhral v roku 2022 štyri preteky a potom v roku 2023 priviedli Kylea Buscha, ktorý nahradil odchádzajúceho Tylera Reddicka. Busch vlani vyhral tri preteky. Týchto sedem víťazstiev v pohári za posledné dva roky je viac, ako dosiahol RCR v rokoch 2014-2021.

Kariéra Childressa bola plná vzostupov a pádov. Je to bojovník, musel ním byť, aby prežil ako nezávislý jazdec v NASCAR v sedemdesiatych rokoch. Jeho šťastie sa zmenilo po tom, čo v roku 1982 podpísal zmluvu s Rickym Ruddom, aby jazdil v jeho autách. Rudd dal Childressovi prvé dve víťazstvá v pohári v roku 1983, než si Rudd v roku 1984 vymenil miesta s Daleom Earnhardtom a priviedol Earnhardta do RCR. Tým sa začala jedna z najdominantnejších športových väzieb. Earnhardt a Childress získali šesť majstrovských titulov za 11 sezón. Earnhardt dosiahol triumf v Daytone 500 v roku 1998 na svoj 20. pokus. V roku 2000 skončil v bodovaní na druhom mieste, čo mnohých viedlo k presvedčeniu, že v nasledujúcej sezóne by mal vyhrať rekordný ôsmy titul. Ale Earnhardt zomrel pri havárii v poslednom kole Daytona 500 v roku 2001. Harvick prestúpil do Earnhardtovho tímu a číslo auta sa zmenilo z 3 na 29, Kevin vyhral 23 pretekov.

Potom, čo RCR podpísalo Buscha v septembri 2022, Dillon povedal, že presvedčil Buscha, aby sa pripojil k organizácii tým, že mu povedal, že „my sme prežili a sme bojovníci v RCR“. Ale ako dlho môže Childress bojovať? „Čo ma drží? Myslím si, že stíham ten nepolapiteľný titul. Môžem odísť zajtra a bude po všetkom. Nepotrebujem robiť to, čo robím, ale cítim zodpovednosť za každého zamestnanca, ktorého tu mám, a nechcem od neho odísť, pokiaľ neviem, že bude o neho postarané. A stále chcem vyhrať ten titul.“

Austin Dillon chápe snahu svojho starého otca a všimol si, ako Childress začal s málom a vybudoval organizáciu, ktorá bola kedysi najlepšia v športe, a zdá sa, že sa na túto úroveň vráti. „Myslím, že sa vždy pýta sám seba, či robí dosť,“ povedal Dillon pre NBC Sports. „Vždy má pocit, že za ním niečo je, takže musí ísť ďalej. Aby ho to nikdy nedobehlo. Nechce stratiť to, čo vybudoval. Tu prichádza veľká motivácia. Začal z ničoho. Nechce to pre svoju rodinu, nikoho zo svojich blízkych, ani zamestnancov.“

Ak by Childress získal ďalší šampionát, Austin vie, ako by chcel vidieť svojho starého otca oslavovať. „Cigara a dlhý spánok,“ povedal. Dillon dúfa, že pohárový titul umožní jeho starému otcovi užívať si odmeny z celoživotnej práce. „Začína tráviť viac času s mojou babičkou, čo je pekné. Vie, že musí trochu spomaliť, ale my mu to nepovieme. Nie, keď treba vyhrať titul v Cup Series,“ dodal.

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář