Proč sledovat NASCAR?

Patříte mezi fanoušky motorsportu, ale sledujete spíše F1 a NASCAR je vám cizí? Myslíte, že atraktivita oválového závodění nemůže být při nejmenším srovnatelná s tou okruhovou? Pokud ano, je to velký omyl a tento článek je určen přímo pro vás.

Formuli 1 je v poslední době vytýkáno závádění systémů jako je třeba DRS, které za jistých okolností odklopí část zadního křídla a předjíždění se tím stává umělé a o dost snadnější. Další věcí jsou letošní motory a jejich zvuk, který zní jako turbosekačka. Vězte ale, že nic takového v NASCAR nenajdete. Závodní speciály neobsahují žádnou elektroniku, to znamená, žádné pomocníky předjíždění, žádná telemetrická data pro tým, žádné elektronické vstřikování benzínu, dokonce ani žádný ukazatel stavu paliva. Pilot je v tom sám a na dráze si musí zajistit lepší pozici pouze svou šikovností.

Pod kapotou závodních vozů v nejvyšší třídě NASCAR Sprint Cup pracuje osmiválcový motor s ohromným výkonem až 900 koní. Část designu těchto motorů byla navrhována před 50 lety, což poukazuje na pověstnou americkou sílu. Vozy se na okruhu často rychlostně dostávají hodně nad 300 km/h a řízení těchto monster rozhodně není o nic jednodušší, než řízení F1.

NASCAR se jezdí převážně na oválových okruzích s různou délkou i tvarem, ten nejmenší má přibližně 850 metrů a ty nejdelší zase přes 4 kilometry. Série Sprint Cup ale obsahuje i dva klasické okruhy. Ti nezasvěcení si občas myslí, že NASCAR je hlavně o zatáčení doleva a o pověstném bourání, které vytváří show pro americké diváky. Tak to ale rozhodně není, ke kolizím samozřejmě dochází více, než ve Formuli 1, ale stále v rozumné míře. NASCAR je „kontaktní“ sport, to by Vám potvrdil, kde jaký závodník z četných sérií NASCAR. Vše je hlavně o předjíždění, ke kterému dochází často a celý závod je díky nim zajímavý. Nic na tom neubírá fakt, že piloti krouží stále dokola, spíše je tomu naopak.

Věříme, že vám tento web dodá dostatek informací k jednoduchému zorientování v NASCAR, hlavně tedy v jeho nejvyšší sérii Sprint Cup a oblíbíte si ho tak, jak si tato závodní série zaslouží :)

„NASCAR. Everything else is just a game“

Napsat komentář