Příběh Joe Gibbse

Jako hlavní trenér fotbalového týmu Washington Redskins v NFL, dovedl své svěřence ke třem (ze čtyř pokusů) výhrám Super Bowlu a jako majitel týmu Joe Gibbs Racing v NASCAR získal již tři šampionáty. Co je tajemstvím jeho úspěchů? Vztah ke sportu? Smysl pro strategii nebo víra v Boha? Možná, že vše dohromady. 

Joe Jackson Gibbs se narodil 25. listopadu 1940 v Mocksville v Severní Karolíně a právě dnes slaví narozeniny! Už jako malého ho lákal sport – basketbal nebo také fotbal. Fotbal potom byl jeho vášní napříč jeho studiemi na vysoké škole.

Kariéra asistenta trenéra začala v  San Diegu v letech 1964-1966, jako asistující trenér Dona Coryella se uplatnil i na Floridě nebo v Arkansasu. V letech 1973-1977 trénoval St. Louis Cardinals. V letech 1981 – 1993 byl konečně hlavním fotbalovým trenérem a to týmu Washington Redskins. Když se Gibbs poohlédne, tvrdí, že si byl v první sezóně hodně nejistý. Gibbs ale dokázal tým hned ve 140 případech dovést k výhře, včetně tří Super Bowlů. Proto je také dnes považován za trenérskou legendu NFL. Díky svým výsledkům se dokonce dostal do fotbalové síně slávy.

„Lidé, dělají vždy dobře to, co mají rádi.“

Gibbs byl velmi dobrým stratégem a byl schopen předvídat a tyto vlastnosti přenesl i na současné pole působení – NASCAR. K závodům ho přivedl jeho dobrý přítel Don Meredith. V roce 1992 Gibbs odchází do důchodu a opouští NFL a začíná se plně věnovat NASCAR, kde kupuje závodní tým a také se začne zajímat o závody NHRA. Už v roce 1991 přitom v NASCAR působil jeho syn JD.

„Poruchy očekávají poražení, vítězové je ignorují.“

Jeden titul mu přinesl Bobby Labonte a dva Tony Stewart. V současné době má JGR ve Sprint Cupu hned čtyři jezdce: 11 – Denny Hamlin, 19 – Carl Edwards, 18 – Kyle Busch a 20 – Matt Kenseth. Tým Joa Gibbse má po sezóně 2014 na účtě 1731 závodů a 114 výher.  V týmu se vystřídalo již devatenáct jezdců. Nejvíce výher (33) přitom pro JGR zajistil Tony Stewart.

„Usilování o vítězství začíná přípravou.“

V roce 2004 se ale Gibbs vrátil k trénování Redskins, stal se tedy nejen opět hlavním trenérem, ale také majitelem týmu. Smlouva, kterou na pět let uzavřel mu zajistila 28 500 000 amerických dolarů.

Letos se Joe Gibbs díky úspěchům hodně přiblížil čtvrtému titulu. To, že to nakonec nevyšlo ho mohlo mrzet, ale fakt, že jej mnoho lidí považuje za jednoho z nejúspěšnějších mužů ve sportu všeobecně, ho dozajista uklidňuje.

Nábožensky založený Joe nyní žije v Severní Karolíně. Jeho manželka se jmenuje Pat, má dva syny – JD, Coy  a dokonce osm vnoučat. Přejeme vše nejlepší k 74 narozeninám!

Napsat komentář