NEWS: Nová sezóna odštartovala vo Valencii. Doubek s pódiom, Dorčíková s víkendom plným problémov

Nová sezóna NASCAR Whelen Euro Series odštartovala prvým víkendom na okruhu Ricardo Tormo neďaleko Valencie. V akcii boli aj naše farby, český pretekár Martin Doubek potvrdil pódiom svoje kvality. Väčšiu smolu mala slovenská pretekárka Michaela Dorčíková, ktorá sa prvým víkendom pretrápila. A mužom víkendu sa stal Vladimiros Tziortzis.

SOBOTA

Minulý rok Liam Hezemans zavŕšil svoju prvú sezónu v automobilových pretekoch titulom v EuroNASCAR 2. O šesť mesiacov neskôr sa Hezemans stal víťazom pretekov v divízii EuroNASCAR PRO po ovládnutí prvých 18 kôl sezóny 2023 na okruhu Ricardo Tormo. Holanďan sa ujal vedenia na začiatku a udržal si ho až do konca v pretekoch, ktoré boli celé pod zelenými vlajkami. Týmto víťazstvom, jeho piatym po sebe idúcim od októbra 2022, zabezpečil Hendriks Motorsport trináste víťazstvo v najvyššej divízii EuroNASCAR. Hezemans sa hneď na začiatku ujal vedenia, keď porazil polesetera Vladimirosa Tziortzisa. Potom musel 20-ročný mladík odrážať útoky Gianmarca Ercoliho, ktorý sa dostal aj cez Cyperčana. Hezemans využil bitku medzi Ercolim a Tziortzisom a do cieľa prišiel s náskokom takmer troch sekúnd. Liam Hezemans a jeho brat Loris, dvojnásobný šampión EuroNASCAR, sú teraz prvými súrodencami, ktorí vyhrali v najvyššej divízii NASCAR v Európe. Na štart sa postavil aj český pretekár Martin Doubek, ktorý prišiel po miernych problémoch na 12. mieste. Ešte viac sa vytrápila Michaela Dorčíková, ktorá so svojim Chevroletom narazila do bariéry už v závere kvalifikácie, keď v nájazde do prvej zákruty nemala brzdy. Mechanici dokázali dať auto dokopy, no v pretekoch sa jej opäť nevyhli problémy a so stratou jedného kola skončila na 23. mieste.

Výsledky EURONASCAR PRO – sobota

Okruh Ricardo Torma je tradičným miestom odštartovania sezóny NASCAR Whelen Euro Series a najmä jeden jazdec má skvelý vzťah k náročnej štvorkilometrovej trati – Vladimiros Tziortzis. Po svojom prvom víťazstve v EuroNASCAR 2 v roku 2022 sa Cyperčan vrátil na Victory Lane, aj v prvých pretekoch novej sezóny. Jazdec Academy/Alex Caffi Motorsport odštartoval brilantne a ovládol 15-kolové preteky pod žiariacim slnkom Španielska. Druhý v poradí Alberto Naska uviedol, že Tziortzis „nie je známy tým, že by mal dobré štarty“ a Talian preto dúfal, že poskočí z druhého radu štartového roštu dopredu, ale ukázalo sa, že pilot CAAL Racing sa mýlil. Tziortzis mal perfektný štart, keď sa svetlá rozsvietili na zeleno, vytvoril pevnú medzeru pred svojimi prenasledovateľovi a viedol všetky kolá. Naska skončil druhý, keď porazil Paula Jouffreaua, ktorý sa vrátil na pódium po Vallelunge 2022. Jazdec RDV Competition neurobil jedinú chybu a svoj talent a silné tempo ukázal v pretekoch na 15 kôl. Gil Linster skončil štvrtý, pričom využil vyletenie Claudia Cappelliho do štrku v 14. kole. Súbojom pretekov bol určite súboj šampióna EuroNASCAR 2 2021 Martina Doubeka a Patricka Schobera. Obaja jazdci bojovali počas celých pretekov a niekoľkokrát sa stretli bok po boku. Niekoľkokrát sa dostali do kontaktu, ale boj udržali čestný a intenzívny, v dokonalom súlade s mottom EuroNASCAR „Pure Racing“. Obaja predviedli úžasnú show pre desaťtisíc fanúšikov na okruhu Ricardo Tormo a víťazom sa stal Doubek. Český jazdec mal v záverečných fázach náskok pred Schoberom vďaka svojmu brilantnému manévru v prvej zákrute v 14. kole a cieľovú pásku preťal ako piaty.

Výsledky EURONASCAR 2 – sobota

NEDEĽA

Úvod sezóny 2023 NASCAR Whelen Euro Series sa skončil veľkým treskom a bol to Lucas Lasserre, ktorý vyhral 2. kolo EuroNASCAR PRO v obrovskom súboji proti Martinovi Doubekovi. Jazdec tímu Speedhouse Racing ukoristil svoje prvé víťazstvo od roku 2018 a zabezpečil tímu Speedhouse druhé víťazstvo v EuroNASCAR PRO od jeho debutu v roku 2017. Francúz využil stret medzi Gianmarcom Ercolim a Liamom Hezemansom na konci pretekov, aby sa ujal vedenia a dobyl šachovnicovú vlajku. Majiteľ, inžinier a tréner jazdcov Speedhouse neplánoval v roku 2023 naskočiť do Fordu Mustang #64, ale napokon sa nechal nahovoriť a spravil dobre. Lasserre je zapojený do série od jej založenia v roku 2009 a je jedným z najskúsenejších jazdcov na štartovom rošte. Francúz sa ujal vedenia pri reštarte v 17. kole, keď porazil Vladimirosa Tziortzisa v druhej zákrute po tom, čo si Cyperčan udržal vedenie v prvej zákrute. Lasserre to následne udržal a odštartoval obrovskú párty pre Speedhouse. Martin Doubek skončil druhý s odstupom 0,693 s za víťazom pretekov. Český pilot Fordu #7 Hendriks Motorsport štartoval z 13. miesta, dokázal sa však prebojovať dopredu a dlho útočil na víťaza pretekov.

Rozhodujúci incident sa stal v 14. kole medzi Ercolim a Hezemansom. Pri prvom reštarte, keď Ercoli viedol preteky, sa Hezemans priblížil k zóne reštartu pred Talianom, čím došlo k potenciálnemu porušeniu pravidiel a potom stlačil plyn príliš skoro kvôli chybe na vlajkovej veži. Štartér zamával zelenou vlajkou skôr, ako autá skutočne dorazili do zóny reštartu, a preto Hezemans zrýchlil. Holanďan prevzal vedenie, ale kontrola pretekov sa rozhodla pre výmenu pozície medzi #50 a #54, aby prijala rozhodnutie, ktoré bolo spravodlivé pre oboch jazdcov vzhľadom na chybu štartovacieho postupu a Hezemansovo porušenie. Keď sa vrátil na druhé miesto, jazdec Toyoty #50 Hendriks Motorsport okamžite začal útočiť na Taliana na prvom mieste a potom prišla dráma. Hezemans sa dostal mimo trať v druhej zákrute, keď sa pokúsil posunúť do vedenia a pri opätovnom návrate na trať sa dostal do kontaktu s Ercolim. Hezemans v pretekoch skončil, Ercoli pokračoval, no spadol až na 13. miesto.

Problémový víkend pre Michaelu Dorčíkovú pokračoval aj v nedeľu. Bulgarian Team vynechal ranný warm-up aby pripravil auto na preteky. V nich sa však slovenská pretekárka dostala do kontaktu s Christophom Lenzom hneď pri štarte, s poškodeným Chevroletom musela zamieriť do boxov a prepadla sa v poradí.

Výsledky EURONASCAR PRO – nedeľa

V Španielsku napokon vynikal jeden jazdec fenomenálnym výkonom. Vladimiros Tziortzis ovládol oba preteky EuroNASCAR 2 a viedol všetky kolá. Cyperčan mal dobrý štart a udržal Alberta Nasku na dištanc, aby ovládol Valenciu aj v druhom podujatí. Tziortzis tvrdo pracoval na zlepšení svojich štartov a vyplatilo sa. 26-ročný pretekár nielenže udržal pozíciu na štarte pretekov, ale dostal sa do vedenia aj pri reštarte po žltých vlajkách vyvolaných incidentom v 1. kole, ktorého sa zúčastnili Roberto Benedetti a Paolo Valeri. Potom už žiaden pretekár nedokázal držať krok s tempom Tziortzisa, ktorý preťal cieľovú pásku s náskokom 4,669 s pred Naskom. Naska uviedol, že okruh Ricardo Tormo nie je traťou, ktorú by uprednostňovala, no vicemajster z roku 2022 nazbieral množstvo bodov ďalším druhým miestom. Celkové pódium odzrkadľovalo to zo soboty, pričom prvú trojku uzavrel Paul Jouffreau z RDV Competition. Francúz dosiahol svoje druhé umiestnenie na stupňoch víťazov v rade, ale titul stále nevidí ako svoj hlavný cieľ v roku 2023, skôr sa sústredí na svoj postup v pretekoch. Gil Linster skončil štvrtý a po katastrofálnom štarte víkendu kvôli problémom s motorom sa Patrick Schober mohol radovať z piateho miesta. Rakúšan zviedol intenzívny súboj s Claudiom Cappellim, ktorého však dokázal udržať za sebou. Martin Doubek sa už v prvom kole dostal do incidentu a musel meniť pneumatiku. Napriek poškodeniu svojho Fordu Mustang sa jazdec Hendriks Motorsport vrátil na trať a skončil dvanásty.

Výsledky EURONASCAR 2 – nedeľa

Sezóna 2023 pokračuje ďalším podujatím na okruhu Brands Hatch, kde sa bude jazdiť 17.-18. júna.

fotografie: NASCARWhelenEuroSeries/Bart Dehaese, NASCARWhelenEuroSeries/Nina Weinbrenner