NCS – Busch Light Clash

Sezóna NASCAR odštartovala skôr, než sa pôvodne plánovalo. Pre obavy z počasia v nedeľu sa tradičná exhibícia Busch Light Clash na LA Memorial Coliseum konala už v sobotu.

Presun pretekov z nedele na sobotu zmenil aj priebeh kvalifikácie. Pôvodne naplánovaný formát štyroch Heat races (v sobotu) a následnej Last chance qualifying (v nedeľu) nahradil tvrdý boj v tréningu, kde sa pole 36 áut rozdelilo do troch skupín a 22 najrýchlejších postúpilo do hlavných pretekov. Poslednú miestenku si vybojoval najvyššie postavený jazdec v bodovaní sezóny 2023, ktorý v tréningu nebol v TOP22. Pole position si vybojoval Denny Hamlin, ktorého v prvom rade doplnil Joey Logano. Úradujúci šampión Cup Series Ryan Blaney nemal potrebnú rýchlosť, do pretekov sa kvalifikoval na základe postavenia v šampionáte a štartoval posledný.

Úvod pretekov bol zaujímavým súbojom Hamlina s Loganom, víťaz kvalifikácie odrazil nápor súpera a na čele sa držal do 50. kola, kedy ho predbehol Ty Gibbs. Prvé žlté vlajky prišli až v 70. kole, keď sa v prvej zákrute roztočil Todd Gilliland. Na krátko sa do čela dostal Keselowski, ale veľmi rýchlo si prvú pozíciu vybjoval Logano, ktorý zvládol aj posledný reštart pred prestávkou. V 74. kole sa totiž v štvrtej zákrute ocitol v problémoch JH Nemechek. Prvú polovicu tak ovládol Joey Logano pred Larsonom, Gibbsom, Byronom a Buschom. Denny Hamlin bol na priebežnej šiestej priečke a lead lape bolo 19 pretekárov.

Logano viedol pole pred reštartom do druhej polovice, veľmi rýchlo však zaviali ďalšie žlté vlajky, ktoré zapríčinil incident troch áut v štvrtej zákrute. Po návrate pod zelené vlajky zaútočil Ty Gibbs, ktorý si v jednom momente vypracoval náskok 2,5 sekundy, no postupne ho doťahoval Logano. Dvadsať kôl pred koncom sa v TOP5 objavil aj Ryan Blaney, ktorý postupoval len na základe bodov z 2023 a štartoval z posledného miesta. Desať kôl pred koncom sa roztočil McDowell a pole sa spojilo. Gibbs reštartoval z vnútornej stopy, Logano z vonkajšej, no ich vzájomný súboj využil Denny Hamlin, ktorý sa dostal do čela. Už pod bielymi vlajkami sa po kontakte s Larsonom roztočil Gibbs a preteky, keďže museli končiť pod zelenou vlajkou, putovali do overtime. Ten si už Hamlin postrážil a prišiel si pre výhru v Busch Light Clash 2024.

Pre jazdca Joe Gibbs Racing to bola štvrtá výhra v tomto podujatí, viac má už len Dale Earnhardt (6). Najlepšiu desiatku doplnili Busch, Blaney, Logano, Larson, Bowman, Briscoe, Keselowski, Truex Jr. a Byron. Hamlin sa stal prvým jazdcom, ktorý vyhral Clash dvakrát z pole position.

Bodovaná časť sezóny odštartuje v nedeľu 18.2.2024 tradičnou Daytona 500 na Daytona International Speedway.