Návrat krále byl očekáván a vyplněn!

Uplynulý víkend přinesl další deštivou show, tentokrát na okruhu Richmond International Speedway. Původně sobotně-noční závod se díky nepřízni počasí promněnil v nedělní klasiku, která divákům přinesla nálož dalších 400 kol.

Závodní víkend však nezačal v obvykle veselé notě. V Bristolu všemi podporovaný Steve Byrnes během týdne podlehl zákeřné rakovině. Steve se pit-reportértství věnoval více jak jednu dekádu. Jeho hlas a tvář vešla do podvědomí i díky vstupu Fox Sports do světa NASCAR v roce 2001.

Závodní víkend byl odstartován v pátek, kdy byly na programu první tréninky, kvalifikace, ale i závod Xfinity Series. Za zmínku stojí ohnivé extempóre na boxové uličce, které se odhrálo v týmu Brendana Gaughana.

Kvalifikaci následně vyhrál Joey Logano, který si tak zajistil třetí letošní a celkově jedenáctou pole-position. Kromě Logana si věřil i Denny Hamlin, který si během kvalifikace vyjel druhý nejrychlejší čas. Denny letos vyhrál závod v Martinsvillu a kromě pátého místa v Las Vegas zatím neúspěšné hledá cestu do TOP10. Vítězství z Xfinity závodu mu jistě přidalo na náladě.

Druhou řadu tvořilo duo Kurt Busch a menší překvapení v podobě A.J. Allmendingera. Za nimi se pak seřadili oblíbenec Kevin Harvick a Martin Truex Jr.

Návrat do historie, neboli denní závodění na Richmond International Raceway tedy mohlo začít.

Hned po startu se do velkých potíží dostala Danica Patrick. Při výjezdu ze 4.zatáčky se do ní mírně opřel Casey Mears a Danice se téměř roztočila. Notně zpomalenou desítku pak kontaktem počastoval Dale Earnhardt Jr. do kterého ze zadu narazil mimojiné i Jimmie Johnson. Ačkoliv se nejednalo o incident zakončený žlutou vlajkou, s poničeným vozem se Jimmie Johnson pral po celý závod.

V popředí se v prvních sto kolech vozil pouze a jenom Joey Logano. Jeho týmový kolega, Brad Keselowski se držel v první desítce. Za Loganem však kroužil velmi rychlý Kurt Busch a Kevin Harvick. Martin Truex Jr., který zatím zažívá svojí nejlepší sezónu, rovněž držel krok.

V 95. kole se však i díky častému předjíždění pomalejších vozů – a tom short track racing je – dostal do vedení Kurt Busch. Ten, stejně jako Truex Jr., zatím zažívá sezónu s velkým palcem nahoru. Pro Joeyho to byla nejen ztráta vedoucí pozice, ale i začátek pozvolného úpadku drtivé rychlosti. Od předjížděcího manévru šampióna roku 2003, se Logano začal propadat níže a níže.

Naopak již zmiňovaný Jimmie Johnson se díky žlutým fázím dostal zpět do vedoucího kola. Přerušení tentokrát bylo osm – což je vzhledem k malému prostoru, který RIR poskytuje, celkem slušný výsledek.

Diváci měli možnost sledovat vedoucí pětici v pořadí Busch, Keselowski, Harvick, Truex Jr. a nakonec Johnson po celou druhou polovinu závodu. Ať už šlo o dlouhé či krátké zelené stiny – Kurt Busch byl jednoduše nepřekonatelný. Jediný, kdo měl rychlost Busche alespoň otravovat, byl Jamie McMurray. který se nakonec i několikrát dostal do vedení. Bylo to, ale vždy až během zastávek v boxech. Velmi rychlý vůz měl i Brad Keselowski. Ten však rychlost nacházel až během delších zelených fází.

K dramatickému okamžiku došlo okolo 270. kola. Témeř ukončené kolo boxových zastávek bylo náhle přerušeno žlutou fází. A to poté, co se do zdi opřel Brett Moffitt. Toho mimojiné v Talladeze vystřídá Michael Waltrip.

Tou dobou se drtivá většina startovního pole vydala ke svým mechanikům. Ve stejném kole jako vedoucí jezdec byly pouze další dva vozy. Tedy Brad Keselowski, Justin Allgaier a Kurt Busch.

Busch měl velké štěstí, když využil zmatku okolo Moffitta, který za sebou zpomalil několik vozů. Busch se stačil protáhnout okolo tehdy vedoucího Keselowskiho a dostal se tak z jednokolové pasti.

Jamie McMurray rovněž vydělal, když byl jakožto první opozdilec obdarován návratem do vedoucího kola. Zbytek startovního pole muselo využít wave-around pravidla. Z prvních řad tedy startoval Keselowski, Busch, Allgaier a Harvick. Za nimi byli dva opozdilci v podobě Carla Edwardse a Michaela Annetta. Až paknásledoval Jamie MacMurray a všichni ostatní.

Začalo se mluvit i o tom, že předchozí pit-stop byl poslední. Ovšem to by nebyl Richmond Richmondem.

Ve 360. kole se roztočil Tony Stewart. Ten se v týdnu nechal slyšet, že si moc dobře uvědomuje, že na své týmové kolegy jednoduše nemá. Koneckonců Buschovi s Harvickem se v dnešních dnech dá těžko vzdorovat.

Po dalším restartu se na protilehlé rovince roztočil Jeb Burton, který se do závodu původně nekvalifikoval. Ve voze s číslem 23 však vystřídal J.J. Yeleyho.

Posedních 25 kol se odjelo bez přerušení. A bohužel i bez většího vzrušení. Nepřekonatelný Kurt Busch zůstal nepřekonán a dojel si pro své letošní první a velmi důležité vítězství. Stal se tak letošním sedmým jezdcem, který si díky vítězství zajistil účast v letošním Chase for the Cup.

Další závod se jede příští neděli na super obří trati Talladega Superspeedway.

Trackbacks for this post

  1. […] Po druhé v sezóně se vracíme do Virginie, státu, který nedaleko města Richmond ukrývá závodní okruh Richmond International Raceway. V dubnovém závodě zvítězil Kurt Busch. Reportáž ze závodu Toyota Owners 400, můžete číst v článku kolegy Davida Hanáčka ZDE.   […]

Napsat komentář