NASCAR zveřejnil „skromný“ balíček změn

NASCAR se změn nebojí a tak po kompletním „překopání“ systému Chase for the Cup, vymýšlí další změny, zda-li povedou k lepšímu, se uvidí až příští sezónu.

V roce 2015 totiž vozy dojdou četným modifikacím – bude snížen počet koňských sil (a sice z 850 na 725)  nebo se také zkrátí zadní spoiler (z osmi palců na šest), ale to jsou jenom dvě z téměř padesáti změn, které se chystají. Vše je již samozřejmě v dlouhodobém, téměř ročním testování.

Jednou velkou změnou je i například zákaz soukromých testování týmů. Takže veškeré testy se budou moci konat pouze pod dohledem NASCAR a ve spolupráci s dodavatelem pneumatik – společností Goodyear. Do teď si mohly týmy testovat kdy chtěly a kde chtěly a to dokonce i mimo schválená zařízení. Možná zvláštní na tomto novém předpisu je, že bylo stanoveno na žádost týmů. Porušení tohoto pravidla bude vysoce pokutováno. NASCAR prý nebude jednotlivé týmy hlídat, jestli netestují „na černo“, myslí si, že pokud ano, tak se to k nim prostě donese. Zcela bylo zrušeno předsezónní testování v Daytoně.

Asi největším hitem je zavedení mokrých pneumatik, závodit by se tedy mělo i za deště. Takže už žádné přesouvání kvalifikací nebo dokonce závodu kvůli nepříznivému počasí. Tento typ pneumatik je v nižších sériích dokonce již využíván. NASCAR se tak zase o něco přiblíží ke svému evropskému bratranci – závodům F1. Když už prší auta zajisté ozdobí stěrače, kokpit zase „odmlžovače“ a nemohou chybět ani mlhovky – čili vozy se dočkají „opravdových“ světel i když zatím pouze vzadu. Tyto úpravy ale nebudou permanentní, mlhovky budou zdobit vozy (zatím) pouze na klasických tratích – Sonoma a Watkins Glen.

Nově si sami jezdci budou moci nastavovat odpružení přímo z kokpitu vozu. Do teď to byla práce mechaniků během zastávek na Pit Lane.

Sníží se také váha vozu, nijak rapidně, pouze o padesát liber. Technických změn na vozech proběhne nespočet. V neposlední řadě se změní i kvalifikační formát,…

Gene Stefanyshyn viceprezident NASCAR pro inovace a závodní rozvoj řekl, že je velmi šťastný a všechna nová pravidla, úpravy a změny považuje za úspěch, který posune závodění zase o kousek dál. Rozhodně by z nových pravidel neměly být rozladěny týmy, nebo dokonce samotní jezdci (vzpomeňme na Dennyho Hamlina, který kritizoval šestou generaci vozů), mnoho nápadů a připomínek totiž vzešlo přímo od nich.

Hlavním heslem je zvýšit bezpečnost a snížit náklady. Tak uvidíme.

Napsat komentář