Najzaujímavejšie trofeje NASCAR

Niektoré sú malé, niektoré obrovské. Niektoré dokonca živé (New Hampshire). Každá trofej NASCAR je svojim spôsobom špecifická a je ozdobou domov či race shopov. Dnes sa pozrieme na tie najzaujímavejšie, ktoré uvidíme vo Victory Lane aj v tejto sezóne.

GRANDFATHER CLOCK, Martinsville Speedway

Aj keď jazdci v Martinsville nevyhrajú, trofej chcú stále. Grand Home Furnishings často príjma žiadosti o repliky slávnych hodín, ktoré sa udeľujú tím, ktorí najlepšie zdolajú pol míľovú trať. Trofej vysoká 213 cm je známa ako „Grandfather Clock“ alebo Ridgeway Clock a prvýkrát bola udelená v roku 1964. Architekt trate Henry Clay Earles chcel priniesť trofej, ktorá bude reflektovať oblasť Martinsville a tá sa okamžite stala obľubeným hitom. Prvým mužom, ktorý si hodiny odniesol domov bol Fred Lorenzen, víťaz pretekov v apríi 1964. „Bolo pár tímov, ktoré chceli hodiny, hoci nevyhrali. Potom sú tu víťazní jazdci, ktorí chceli repliku do svojho druhého domu, pre majiteľa, crew chiefa a podobne,“ spomína Steve Davies, bývalý viceprezident marketingu Grand Home Furnishing, firmy, ktorá legendárne hodiny vyrába.

2014 NASCAR Sprint Cup Series, Martinsville

HARLEY J. EARL TROPHY, Daytona 500

Najväčšie preteky NASCAR si zaslúžia poriadnu trofej. Tento nádherný kúsok je pomenovaný po automobilovom dizajnérovi Harleyovi Earlovi, ktorý pôsobil ako komisár NASCAR a bol známy ako „otec Corvetty“ a dizajnér prototypu Firebird I, ktorý zdobí trofej. Originál je vystavený priamo na Daytona International Speedway, pričom do roku 1997 získaval víťaz Harley Earl Award, drevenú trofej vysokú približne 91 cm, zdobenú striebornými figúrkami. Od nasledujúceho roku je víťazom venovaná replika, ktorá je 46 cm vysoká, 56 cm široká a váži 24 kilogramov. Pri 50. edícii „The Great American Race“ v roku 2008 si Ryan Newman odniesol špeciálnu, pozlátenú repliku.

daytona 500 trophy trofej

MILES THE MONSTER, Dover International Speedway

Predstavte si, že si domov odveziete malé betónové monštrum. „Miles the Monster“ je hrdým maskotom v Doveri. Je trofejou pre víťaza, jeho podobizeň sa nachádza na vstupenkách, pamätných materiáloch a opomenúť nemôžeme ani 14-metrový monument monštra driapajúceho sa zo zeme s reálnym autom v ruke. Prvá trofej monštra bola udelená v septembri 2004 Ryanovi Newmanovi, najviac ich doma má legendárny Jimmie Johnson.

dover trophy trofej

WINE TROPHY, Sonoma Raceway

Táto krajina je dychberúca a jednoducho nádherná, najmä v údolí Sonoma. „Na to sa napijem,“ hovorí si pravdepodobne každý jazdec, ktorý na Sonoma Raceway prejde pod šachovnicou prvý. Trofej tohto okruhu vzdáva hold Wine Country a je v podobe držiaka na fľašu vína spárovaného s obrovským pohárom, naplnením týmto chutným mokom. Bonusové body, ak aj malé sudy skutočne obsahujú Pinot Noir.

sonoma trophy trofej

EAGLE TROPHY, Pocono Raceway

Existuje viac americká trofej, ako táto? Orol bielohlavý, národný symbol USA a rovnako trofeje pre víťaza na Pocono Raceway. Trofej dobre zapadá do sily Pocona ako jedinečnej trate, je zastrašujúca a na ceste k nej musíte byť silní, aby ste si ju mohli odniesť domov. Rovný poltucet majú vo svojej vitríne Jeff Gordon a Denny Hamlin.

Pocono trophy trofej

COWBOY BOOT TROPHY, Texas Motor Speedway

Dáva to jasnú logiku. Preteky v Texase, oblasti kovbojov. Trofej je pár kovbojských topánok na drevenom podstavci. Pre niektorých jedna z najikonickejších trofejí, pre iných jedna z najhorších. Vo Victory Lane strielate z koltov, trofej si však na svoje nohy neobujete. Texaský rezbár Robert Cortez spomínal, ako slávna trofej vznikla. „V roku 1999 mi v decembri zavolal Eddie Gossage, prezident Texas Motor Speedway, aby som ho navštívil. Keď som prišiel, ukázal mi strieborné poháre, ktoré mesto kúpilo pre TMS. Ale nemal rád trofeje a chceli vytvoriť niečo, čo skutočne povedie k Texasu. Navrhol som kombináciu všetkého, čo súvisí s klobúkmi, kovbojmi, zbraňami a hviezdami. Vzal som si voľno z práce, vytvoril trofej a následne ju predviedol Gossageovi a Burtonovi Smithovi. Smith sa otočil na mňa a povedal mi, že som narazil na homerun.“

texas trophy trofej

fotografie: NASCARmedia

Napsat komentář