„Jsem adrenalinový feťák.“ – Patty Moise

Rodačka z Floridy Patty Moise sdělala vášeň k závodění po svém otci, který byl zkušeným závodníkem. Na rozdíl od něj, to ale měla ve světe motorsportu o něco těžší. Musela přesvědčit převážně mužské okolí, že i ona – žena – může být závodnicí. Problém, s kterým se ženy v motorsportu potýkají dodnes. 

Patty se narodila 29. prosince 1961 v městečku Jacksonville na Floridě. Její otec Milton Moise byl nejen aktivním veteránem-řidičem, ale také velkým fanouškem automobilového závodění. Tyto geny tedy Patty rozhodně nezapře, říká se o ní, že miluje rychlost, a jak nám prozradil nadpis článku, tak zbožňuje i adrenalin. Sama také dodává: „Ráda dělám nebezpečné věci.“

Její závodní kariéra začala v roce 1981, kdo jiný mohl být jejím učitelem, než právě její otec. O pět let později už se Patty proháněla na oválech nižších sérií. Problém, s kterým se potýkala ovšem byl, že jako žena nedokázala o možném úspěchu přesvědčit jakékoli sponzory a tak začátky její NASCAR kariéry nebyly zrovinka růžové. Patty si zkrátka nemohla dovolit bez sponzora od závodit všechny závody.

V letech 1987 a 1988 se vše prolomilo. Patty se stala historicky první ženou, která vedla závod v tehdejší sérii Busch.

V roce 1990 si Patty od závodění dala malou pauzu a stihla se během toho provdat za kolegu, automobilového závodníka Eltona Sawyera a lámat rychlostní rekordy v Talladeze. Zaznamenané kolo je dnes označováno jako neoficiální, rekordní rychlost byla 217,498 mil za hodinu.

MOISE SAWYER

Celou závodní sezónu si znovu od závodila až v roce 1994. V roce 1996 závodila ve Fordu, kterého vlastnila se svým manželem. V roce 1999 ztrácí potom Patty sponzorství a tak odstupuje. Že se pomalu její kariéra chýlí ke konci bylo jasné už v neutěšeném roce 1997, kdy si odjela pouze jeden jediný závod a to i přesto, že v roce 1998 dostala plný úvazek v týmu Michael and Buffy Waltrip.

Po odchodu do důchodu Patty odmítala mluvit s novináři a tak za ní často hovořil její manžel. Možná škoda, že nadějné tendence této závodnice ukončila nedostatečná podpora ze strany sponzorů. Více než pro úspěchy se totiž Patty účastnila závodů pro to, jak moc je zbožňovala.

Patty má dnes v nejvyšší sérii NASCAR odkrouženo pět závodů, bez jakéhokoliv zářivého úspěchu. Její úspěchy tak jsou pouze v nové Xfinity, kde odjela za dvanáct let 133 závodů. Bohužel ani zde se nedokázala probojovat na Victory Lane. Svou kariéru Patty zakončila závodem v Atlantě, právě tam si roku 1986 zazávodila v rámci NASCAR vůbec poprvé.

Přejeme Patty krásné 54 narozeniny!

Napsat komentář