Je libo ochutnávku na dnešní maratón?

Slavný víkend – vzpomínka všech padlých – kdy se jede ještě slavnější závod Indianapolis 500 a nejdelší závod série NASCAR – Coca-Cola 600 – je kromě Veké Ceny Monaka i časem, kdy se na Charlotte Motor Speedway přesunou i hvězdy NASCAR Xfinity Series.

Jedenáctý závod sezóny byl na programu během sobotního odpoledne, jelo se tedy za denního světla a i díky dnešnímu maratónu na 600 mil se do závodního pole “probojovalo” i několik hvězd Sprint Cupu.

Jak známo, jezdci se před sezónou musejí upsat jedné závodní sérii, kde pak po celý rok sbírají body do celkového pořadí. Hvězdy Sprint Cupu se tedy logicky nezúčastňují bodování v závodech Xfinity Series. Navzdory tomu, že drtivou většinu závodů vyhraje právě host s nejvyššího patra NASCAR, závod jako takový na kráse rozhodně neztrácí.
nxs.charlotte.2

Kromě velkého zájmu sponzorů a televizních společností, kteří samozřejmě žijí mimo systém vlastního motorsportu, je fakt účasti velkých hvězd NASCAR ve startovním poli nižších soutěží vítán především jezdci z řad nováčků, kteří by se jinak do jezdeckého pole s legendami motoristické součastnosti USA nedostali.

Závod Xfinity Series na Charlotte Motor Speedway se před slavnou šestistovkou jezdí tradičně od roku 1982 – tedy od ročníku kdy svoji pouť oficiálně započala dnešní podoba druhé národní soutěž NASCAR.

Závod je vždy vypsán na 300mil neboli 200 kol. Letošního ročníku se mimojiné zúčastnil Austin Dillon, Denny Hamlin, Kasey Kahne či Kevin Harvick.

Z řad stálic Xfinity Series se o další důlěžité body pral Chris Buescher, Ty Dillon (-8), Chase Elliott (-31), Darrell Wallace Jr. (-37) a v průběžném pořadí pátý Brian Scott (-42).
nxs.charlotte.3

Závod, který z pole-position odstartoval Austin Dillon, tentokrát viděl pouhé tři žlutá přerušení. Ve 48. kole se z vozu Jamieho Dicka dostal olej. Okruh s pořadovým číslem 110. pak znamenal žlutou v bodobě nepořádku na trati a jediný karambol dne zaznamenal Kyle Flower a to v 159. kole.

Kromě Austina Dillona se ve vedení ukázal i Kevin Harvick a hlavně Denny Hamlin, který s pověstnou čtyřiapadesátkou vedl necelých 30 kol před koncem závodu. Pokud by Denny i vyhrál, byla by to velmi přijemná vzpruha pro celý tým, který zatím vzpomíná na nekonečné úspěchy Kyla Busche – ten, jak známo, se dnes vrací do vozu Sprint Cupu.

Dobře načasovaný pit-stop sice pomohl Dennymu, avšak toho času vedoucí Austin Dillon se po zposledním restartu nadechl na závěrečný útok, který dovedl do vítězného konce.

Austin se ve vedení vozil celých 163 kol a navázal tak na úspěch z letošního Las Vegas, kde z 200 vypsaných kol ve vedení strávil plných 183.

Kromě výše zmíněného faktu se Austin letos dopustil i druhého vítězství z pole-postion. Co se letošní sezóny týče, stalo se tak po páté, co vítěz kvalifikace dokázal excelovat i na konci závodu.

Druhý dojel Denny Hamlin a třetí Kasey Kahne. Vedoucí jezde průběžného pořadí, Chris Buescher, se do cíle dostal až na 11. místě a o pouhé čtyři body tak do dalšího víkendu ubránil svoji pozici před druhým Ty Dillonem. Ten se v Charlotte do cíle dostal na sedmém místě.

Kromě Velké Ceny Monaka se dnes tedy můžeme těšit na Indy500 a nejdelší závd sezóna NASCAR – Coca-Cola 600.nxs.charlotte.4

Napsat komentář