Hotel, kde se 14. prosince narodil NASCAR

Psal se rok 1947, Bill France sezval nejen vlastníky automobilů, stávající úředníky, promotéry ale i vybrané jezdce ke schůzce, na které měli prodiskutovat a „lépe uchytit“ organizaci závodů, kterých se účastnili. Právě na této schůzce, toho dne vznikla asociace NASCAR. 

Streamline Hotel, který naleznete, kde jinde, než na Daytona Beach, Florida se dnes hrdě pyšní přídomkem „The Birthplace of Stock Car Racing„. Čtyřpatrový hotel ve stylu Art-Deco byl otevřen v roce 1940, kromě designu a skutečnosti, že svou slávu zakládá právě na založení NASCAR, je budova navíc ohnivzdorná a díky konstrukci je považována za protiletecký kryt. V neposlední řadě je hotel nejstarším hotelem v oblasti Daytona Beach.

Streamline Hotel, Daytona Beach, FL

Během let své existence byl tamní policií nazván „doupětem neřesti“, částečně sloužil jako ubytovna pro mladé muže, nebo také jako domov důchodců. V roce 2006 jej chtěl zakoupit NASCAR a učinit z něj muzeum a turistickou atrakci, podobný návrh na odkup padl obdobně jako v roce 2011, kdy hotel chtěla zakoupit dobročinná společnost. Dnes je budova v rukou soukromého podnikatele Eddieho Hessessyho.

Večer 14. prosince 1947 měl učinit jasno v mnoha otázkách. Jednat se mělo o bezpečnosti, časovém harmonogramu, pravidlech a také o tom, jak závody přizpůsobit, aby se do peněženek nejen pořadatelů, ale i závodníků začaly sypat tolik potřebné korunky. Bill France přitom v Daytoně působil pět let, po dobu těchto let sledoval závody a prokousával se ne příliš lehkým životem, přesto věděl, že závodům je potřeba dát jistý řád. Toho večera tak France zavádí inovace jako bodový systém a stanoveny byly i sumy pro vítěze závodů či šampionátu. Řeč se ale točila i kolem jiných „doplňujících“ či dokonce větších sériích.

V průběhu setkání byl France nominován prezidentem hlavní série, která se původně měla jmenovat National Stock Car Racing Association (NSCRA), nicméně tento název byl již užíván, takže se vše upravilo na National Association for Stock Car Auto Racing (NASCAR).

Ne všichni, ale k tomuto setkání hleděli s obdivem a nadějí, že vzniká něco opravdu zvláštního. Například novinář Benny Kahn popsal ve svém článku účastníky setkání jako následovně:  Majitel malé čerpací staniceMístní závodník, Obchodník s motocykly z Rhode Island, Provozovatel garáží Atlanta, Tuřínový zemědělec, New Yorský promotér motokár, Moonshine Runner a nejrůznější podvodníci.

Streamline Hotel meeting

I když se oficiálně datuje vznik NASCAR na 21. února 1948, právě 14. prosince 1947 byla ve skutečnosti sepsána četná pravidla, období mezi těmito daty byla čistá „úředničina“ a převedení myšlenky o NASCAR do reálného světa. Tehdy nikdo nemohl tušit, jak velký sport se z NASCAR jednoho dne stane. Později se do organizace zapojila celá rodina Billa France, ti dodnes setrvávají ve vedení a přesto, že někteří nesouhlasí s jejich rozhodnutími a nařízeními, NASCAR zůstává dodnes silný a existuje právě díky schůzce 14. prosince 1947.

Napsat komentář