NWES: Doubek s pódiom v Brands Hatch, Malchárek v TOP15

American Speedfest na okruhu Brands Hatch ponúkol ďalší skvelý víkend v rámci NASCAR Whelen Euro Series. Český jazdec Martin Doubek napokon odchádza s jedným pódiovým umiestnením a v akcii bolo aj želiezko zo Slovenska, Christian Malchárek.

SOBOTA

Brands Hatch a Alon Day sa k sebe dokonale hodia! Izraelčan dosiahol svoje piate víťazstvo v kariére na Indy Circuit a vyrovnal tak historický rekord série EuroNASCAR Pro, ktorý držal Ander Vilarino. Jazdec s najvyšším počtom víťazstiev v histórii NWES štartoval do pretekov z tretieho miesta a v prvej časti sa musel uspokojiť s pozíciou za talianskym duom Gianmarco Ercoli a Nicolo Rocca. V 26. kole sa dostal pred Ercoliho a začal prenasledovať Roccu. O päť kôl neskôr predviedol ďalší skvelý manéver, získal vedenie a prešiel cieľovou čiarou ako prvý. Pre Daya to bolo 29. víťazstvo v NWES a druhé v sezóne. Po tom, čo vo Valencii dosiahol svoje prvé víťazstvo od pretekov na Autodrom Mostv 2019, bol Rocca pripravený na ďalšiu návštevu Victory Lane, ale Talianovi sa nepodarilo udržať Daya za sebou, aj keď viedol najviac kôl. Napokon priviezol domov svoj Chevrolet Camaro #56 CAAL Racing na druhom mieste a získal 35 dôležitých bodov v napínavom boji o majstrovský titul. Úradujúci šampión EuroNASCAR 2 Martin Doubek patril rovnakomedzi skupinu favoritov. Jazdec Hendriks Motorsport prešiel pod šachovnicovou vlajkou štvrtý a získal aj víťazstvo v klasifikácii Challenger Trophy pre bronzových a strieborných jazdcov v EuroNASCAR PRO. Alon Day zajazdil najrýchlejšie kolo pretekov a tak ti pre nedeľu vybojoval pole position.

Výsledky EURONASCAR PRO – sobota

V EuroNASCAR 2 sme sledovali skvelý súboj medzi Albertom Naskom a Vladimirosom Tziortzisom. Naska sa cez svojho súpera dostal v závere a mohol sa radovať s druhej výhry v tejto sezóne, ale ten druhý triumf mal pre Taliana určite špeciálnu príchuť. Prvé víťazstvo vo Valencii nemohol osláviť, pretože prišlo po treste po pretekoch pre Tziortzisa. Naska štartovala z tretieho miesta a pomerne rýchlo prevzal druhé miesto pred šampiónom EuroNASCAR 2 z roku 2018 Delsauxom. Taliansky jazdec mal plné ruky práce s Francúzom, ktorý na neho vyvíjal veľký tlak. Tziortzis mal medzitým pohodlný náskok okolo dvoch sekúnd. Záver priniesol dva momenty, kedy sa išlo za bezpečnostným vozidlom, celé pole sa spojilo a v overtime urobil Naska rozhodujúci manéver na Tziortzisa. Zatiaľ čo Naska oslavoval víťazstvo s tímom CAAL Racing, Tziortzis vyjadril svoje sklamanie. Rovnako ako v PRO, aj tu obsadil český pretekár Martin Doubek štvrté miesto, 5-sekundová penalizácia za porušenie pravidiel reštartu ho však zosadila až na deviate. V štartovom poli EuroNASCAR 2 sa objavil aj Slovák Christian Malchárek, ktorý skončil na pätnástej priečke.

Výsledky EURONASCAR 2 – sobota

52139016031_d027e015c0_c

NEDEĽA

V nedeľu sa Alexander Graff stal 24. jazdcom v histórii Euro Series NASCAR Whelen, ktorý vyhral preteky EuroNASCAR PRO. Švéd dosiahol svoje prvé víťazstvo v zbesilých pretekoch a tiež zabezpečil tímu Speedhouse vôbec prvú návštevu Victory Lane. Zmenu zažilo aj čelo šampionátu, Alon Day a Gianmarco Ercoli havarovali v Graham Hill Bend v prospech Nicola Rocca, ktorý opäť získal bodové vedenie. Rozhodujúcim faktorom pretekov sa stal reštart v 17. kole. Ercoli sa rozbehol výborne a dostal sa pred Izraelčana Daya. Jazdec PK Carsport na druhej strane robil všetko pre to, aby sa dostal späť do vedenia a snažil sa zostať po boku Ercoliho. Pred Graham Hill Bend vrazil do Ercoliho zadnej časti a poslal ho mimo, zatiaľ čo trojnásobný šampión prevzal vedenie. Ercoliho auto bolo značne poškodené a kleslo v poradí. Day viedol pole k reštartu v 26. kole pred Graffom a Maggim, ale o sedem kôl neskôr rodák z Ashdodu zabočil so svojím autom do boxov, aby si odpykal trest, ktorý dostal od kontroly pretekov za kontakt s Ercolim. Graff získal vedenie, ale druhý Maggi ho držal pod veľkým tlakom. Švéd odrazil všetky útoky a dosiahol svoje prvé víťazstvo v EuroNASCAR PRO. Švajčiar Maggi preťal cieľovú pásku na skvelom druhom mieste a získali ocenenie Junior Trophy pre jazdcov do 25 rokov. Úradujúci šampión EuroNASCAR 2 Martin Doubek obsadil celkové tretie miesto a získal víťazstvo v Challenger Trophy pre bronzových a strieborných jazdcov v EuroNASCAR PRO.

Výsledky EURONASCAR PRO – nedeľa

V EuroNASCAR 2 uchmatol v záverečnom overtime Liam Hezemans svoje prvé víťazstvo v NASCAR Whelen Euro Series. Mladší brat úradujúceho šampióna NWES Lorisa Hezemansa získal výhru len tri roky po prvom víťazstve svojho brata v EuroNASCAR PRO na Hockenheimringu sa Liam stal prvým holandským jazdcom, ktorý vyhral v EuroNASCAR 2. V 15. kole predviedol nádherný manéver Naska, ktorý sa dostal pred Tziortzisa a všetko smerovalo k jeho tretiemu víťazstvu v rade, ale Paolo Valeri sa v 27. kole roztočil a na trať sa dostal Safety Car. Preteky sa končili overtime, pričom Naska viedla pole k zelenej vlajke a vzrušujúcim dvom kolám. Bol to však Hezemans, ktorý predviedol perfektný štart na vonkajšej strane predbehol Tziortzisa a vyzval Nasku do boja o vedenie. V poslednom kole sa mu to podarilo a tak pri svojom štvrtom štarte vybojoval premiérovú výhru. Obhajca titulu v sérii Martin Doubek skončil tesne za pódiom na štvrtom mieste a slovenského jazdca Christiana Malcháreka odstavil incident v 21. kole a napokon obsadil 24. pozíciu.