Deň, keď v Talladege ukradli pace car

Cez víkend nás čakajú ďalšie preteky tejto sezóny, predstavíme sa na Talladega Superspeedway. Dnes si pripomenieme jeden z nezabudnuteľných momentov, ktorý sa odohral v roku 1986.

„Pace car, ak dobre rozumieme, bol ukradnutý. Officials neriadia toto auto. Niekto skutočne do neho nasadol a ukradol ho,“ hlásili komentátori pár sekúnd pred štartom jarných pretekov v Talladege v roku 1986. Sami možno tomu neverili ale skutočne sa to dialo. Pár sekúnd po naštartovaní motorov pred Winston 500 vyrazil 20-ročný muž z vnútorného priestoru a ukradol neobsadený Pontiac Trans Am. Urobil takmer dve kolá rýchlosťou viac ako 100 míľ za hodinu, keď dav nadšene jasal nad touto situáciou. Vyzeral ako ľudový hrdina, perfektné vyobrazenie divokej zhýralosti.

pace car stolen 1986 - 2

Ale v skutočnosti to bol muž, ktorého život sa v tom čase nevyvíjal dobre. Tvárou v tvár veľkému stresu ho správy v novinách vykresľovali ako muža, ktorého zlé rozhodnutie prišlo uprostred osobných bojov. V nedeľu ráno šiel Darren Crowder z Birminghamu do Lincolnu v Alabame, aby si prezrel motocykel, ktorý uvidel v inzeráte. Podľa správ z novín bol Crowder otcom jedného dieťaťa ​a jeho manželka bojovala s rakovinou. Hovorilo sa, že sa rozhodol kúpiť si motocykel, pretože to bolo lacnejšie ako vlastniť auto.

Lincoln sa nachádza len pár kilometrov od superspeedway oválu a počas testovacej jazdy motorky sa zapojil do bežnej premávky. Crowder nasledoval autá a podarilo sa mu dostať na infield bez lístka a rozhodol sa tu zostať aj pre samotné preteky. Keď Dillard Munford, grand marshal tohto podujatia, stál na štartovej a cieľovej čiare a vydal povel na naštartovanie motorov, Crowder urobil impulzívne rozhodnutie, preliezol dva ploty a šprintoval k Pontiacu, v ktorom sa samozrejme nachádzali aj kľúče.

„Bolo to naozaj čudné,“ povedal Larry Balewski, ktorý mal pace car pôvodne šoférovať. Pán Munford vydal povel na naštartovanie, otočili sme sa, aby sme nasadli do auta a vidíme ako niekto v ňom odchádzal,“ spomína. Crowder nabral rýchlosť a takmer zrazil niekoľko ľudí stojacich na trati. Zvládol celé kolo, než bolo bezpečnostným zložkám oznámené, že pace car bol ukradnutý. Okamžite sa na trať vydali policajné autá a motocykle a trucky dostali príkaz vytvoriť barikádu.

Po zadržaní v priamom prenose celoštátnej televízie bol Crowder prevezený do Talladega County Jail a čelil obvineniu z krádeže, neoprávneného použitia motorového vozidla, vzpieraniu sa zatknutiu a pokusu o útok. K útoku došlo z dôvodu, že pri začiatku svojej „šialenej jazdy“ takmer zasiahol ľudí. „Bolo nám povedané, že krádež auta môže byť ťažké dokázať pred súdom, pretože musíte dokázať, že ho vzal s cieľom uniknúť na ňom,“ vysvetlil Balewski. „Neexistoval spôsob, ako by z trate dokázal odísť.“ Motocykel, na ktorom išiel na trať, objavili v infielde o deň neskôr.

86-pace

Problémový neprestal byť ani po prevezení do väzenia, kde zaútočil topánkou na spoluväzňa. Sudca nariadil prevoz na psychiatrické vyšetrenie do nemocnice Taylor-Hardin v Tuscaloose. Konečné vyústenie tohto príbehu je nejasné, Crowder sa vrátil domov a novinári mu už nevenovali ďalšiu pozornosť. Aj napriek tomu, pohľad na fanúšika, ktorý kradne pace car, je jedným z najznámejších momentov Talladegy.

fotografie: youtube.com, racing-reference.info

Napsat komentář