Chastainov divoký reštart môže viesť ku zmenám v budúcom roku

Reštart do overtime finišu v nedeľných pretekoch na Indianapolis Motor Speedway sa zmenil na pomerne divokú jazdu. Najviac v nej bol „zapletený“ Ross Chastain, ktorý sa zrazu objavil v súboji s vedúcim Tylerom Reddickom. Nakoniec však skončil až na 27. mieste, hoci cieľovú čiaru preťal ako druhý.

Tyler Reddick nevedel, či bojoval na Indianapolis Motor Speedway o víťazstvo, alebo ho obťažovalo auto pod trestom. Ross Chastain, ktorý bol pri poslednom reštarte piaty, netrafil prvú zákrutu a prehnal sa únikovou cestou. Na trať sa vrátil vedľa Reddicka, ktorý viedol. Reddick a Chastain si potom vymenili vedenie, ale Reddick stále nevedel, či pretekal s Chastainom o víťazstvo. Reddick prezradil, že jeho spotter mu povedal, že si myslí, že Chastain bude potrestaný, ale NASCAR ešte nič nepovedal. Reddick sa obával, že ak bude Chastain potrestaný a budú pokračovať v boji, umožní to Austinovi Cindricovi priblížiť sa a vyzvať ho na boj o víťazstvo. Keby Reddick vedel, že Chastain bude penalizovaný, nechal by ho ísť.

Jazdec RCR napokon preteky vyhral a NASCAR potrestal Chastaina (a Austina Dillona) za získanie pozícií cez únikovú zónu, obaja dostali 30-sekundové tresty. Ross Chastain tak klesol z druhého na 27. miesto.

V tejto situácii je však väčší problém. Prekročenie rýchlosti cez únikovú zónu by mohlo umožniť autu získať čas. Vedúci pracovník z iného tímu pre NBC Sports povedal, že tím si uvedomuje potenciálnu výhodu. Riešenie by malo byť jednoduché. Postaviť na výjazdovú zónu kužele, ktoré prinútia jazdca spomaliť a prepletať sa okolo nich. To bude skutočne nevýhodou tam prejsť. NASCAR by pre budúcoročné preteky v Indy urobiť to, čo na klasických okruhoch robí aj séria IndyCar. Jednoducho spomaliť prejazd miestom mimo trať, kde by jazdec mohol získať výhodu.

Vedenie pretekov malo tentokrát šťastie, že sa Chastain nedostal do kontaktu s Reddicko a prípadne ho neroztočil. To by znamenalo, že už druhý rok po sebe by penalizované auto otočilo lídra. Minulý rok Chase Briscoe preletel trávou v prvej zákrute a získal pozície, čo je trest. Sekundy po tom, čo mu NASCAR oznámil trest, ale predtým, ako bol upovedomený jazdec, Briscoe roztočil Dennyho Hamlina. Briscoe si potom musel odpykať stop-and-go trest za vynechanie prvej zákruty, čo umožnilo vyhrať AJ Allmendingerovi.

„Nemohol som ísť ďalej doprava,“ povedal Chastain, ktorý do prvej zákruty vchádzal v naozaj tesnom súboji s viacerými autami. „Otočil som sa a uvedomil som si, že neexistuje spôsob, ako by sme to zvládli. Len som sa rozhodol zísť z cesty a ísť do výbehovej zóny.“ Chastain sa ocitol na čele vedľa Reddicka. Ten o jeho manévri povedal, že „nepozeral som sa na Rossove údaje, ale vyzeralo to tak, že sa do značnej miery rozhodol, že to je cesta, ktorou pôjde. Rozhodnutie NASCAR je také, že ak jazdci nezískajú obrovskú výhodu, je to prijateľné a očividne získal príliš veľkú výhodu a stálo ho to naozaj solídne umiestnenie v TOP10,“ uviedol víťaz.

gettyimages-1242236873-594x594-1

NASCAR bude musieť určite vyriešiť túto situáciu, pretože jazdec takýmto spôsobom môže získať nielen výhodu, ale po jeho divokom prejazde únikovou zónou môže pri návrate na trať spôsobiť problémy pretekárom bojujúcim o výhru. Či pre budúci rok budú do prvej zákruty zavedené kužele, ktoré by jazdcov vo výjazdovej zóne spomalili je otázkou, no rovnaká situácia dva roky po sebe dáva priestor na zamyslenie.

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář