Championship 4 – Xfinity Series

Sezóna, ktorá začala v Daytone 19. februára, ubehla ako voda a najbližšiu sobotu nás čaká veľké finále na Phoenix Raceway. V boji o titul zostali posledné štyri mená a my sa pozrieme na to najpodstatnejšie pred posledným podujatím sezóny 2022 v Arizone.

Zaujímavosti

• Štyridsať sezón Xfinity Series prinieslo 31 šampiónov, deväť z nich vyhralo titul dvakrát.

• Piatykrát v histórii sa v posledných pretekoch Round of 8 menila zostava Championship 4. Tento rok „nahradil“ Allgaier (pred Martinsville piaty) Allmendingera.

• Od zavedenia formátu Championship 4 (2016), šesťkrát šampión vyhral aj finálové preteky sezóny. Len v roku 2017 „stačilo“ Williamovi Byronovi na titul 3. miesto.

• Chevrolet má siedmy rok v rade aspoň dve autá v Championship 4, Toyota má obsadenie tretí rok po sebe a Ford chýba v boji o titul po štyroch sezónach.

• Je to prvá sezóna, v ktorej jazdci z play-off vyhrali všetky preteky postseason pred Championship 4 race.

Jazdci v Championship 4 2022

Ako sme spomínali vyššie, v tejto sezóne sa opäť v poslednom podujatí menila postupová štvorica. Oproti poradiu pred Martinsville vypadol z boja o titul AJ Allmenidnger, ktorého „vymenil“ z piateho miesta Justin Allgaier. Ak sa ale pozrieme o týždeň späť, mohlo byť zloženie finálovej štvorice úplne iné. Josh Berry a Noah Gragson mali svoju miestenku zabezpečenú po výhrach v predošlých pretekoch. Ty Gibbs si ju vybojoval počas pretekov na „paperclip“ a doplniť ho mohol tímový kolega Brandon Jones, ktorého však v poslednom kole práve Gibbs „odstrelil“. Vo Phoenixe to tak bude súboj troch Chevroletov JR Motorsports proti jedinej Toyote Joe Gibbs Racing. Aj keď je jasné, že všetci budú bojovať za seba a svoju šancu získať titul.

#9 Noah Gragson (JR Motorsports, Chevrolet)

Noah Gragson, ktorý sa po sezóne presunie do Cup Series, sa do finálových pretekov kvalifikoval vďaka výhre na Homestead-Miami Speedway. Bola to pre neho ôsma výhra v sezóne 2022 a pri svojej štvrtej účasti v play-off sa druhýkrát prebojoval do Championship 4. Vlani zaznamenal svoj najlepší výsledok v kariére, keď skončil na celkovom treťom mieste.

#9

#54 Ty Gibbs (Joe Gibbs Racing, Toyota)

Prvá full-time sezóna a hneď účasť v play-off. Aby to nebolo málo, Ty Gibbs sa prebojoval aj do záverečného boja o titul. Miestenku si vybojoval už počas finálového segmentu v Martinsville, nakoniec preteky aj vyhral. Bolo to jeho šieste víťazstvo v tejto sezóne.

#54

#8 Josh Berry (JR Motorsports, Chevrolet)

Druhým z jazdcov, ktorý si pri premiérovej účasti v play-off vybojoval aj miesto v Championship 4 je Josh Berry. V aktuálnej sezóne vyhral trikrát, vrátane triumfu na Las Vegas Motor Speedway, ktorý ho udržal v boji o titul. Medzi rokmi 2014-2017 jazdil niekoľko vybraných pretekov, vlani absolvoval 22 podujatí, no keďže nebol full-time jazdcom, do play-off sa nedostal a skončil v bodovom hodnotení sedemnásty.

#8

#7 Justin Allgaier (JR Motorsports, Chevrolet)

Justin Allgaier je jediným pretekárom, ktorý sa v play-off Xfinity Series predstavil každý rok a štyrikrát bol súčasťou Championship 4. Vlani v záverečnom boji chýbal, rok predtým získal svoj najlepší výsledok – 2. miesto. Dvakrát bol v celkovom hodnotení tretí, na vysnívaný titul stále čaká.