Cez víkend štartuje NASCAR Whelen Euro Series 2022

Už do svojej štrnástej sezóny vstúpi počas víkendu európska séria NASCAR. V zozname pretekárov nechýba ani český jazdec Martin Doubek, úradujúci šampión EuroNASCAR2.

NASCAR Whelen Euro Series je jednou z troch medzinárodných sérií NASCAR popri kanadskej Pinty‘s Series a mexickej PEAK Mexico Series. Príbeh európskej série sa začal písať v roku 2002. Francúzsky rely jazdec Jérôme Galpin prišiel s myšlienkou seriálu pretekov sériových automobilov so sídlom v Európe po tom, čo sledoval preteky amerických „plecháčov“. Galpin začal nadväzovať kontakty s NASCAR po tom, čo sa v júni 2009 skontaktoval s hlavným obchodným riaditeľom pre rozvoj Robertom Duvallom. NASCAR sa čoskoro začal zaujímať o sériu a neskôr v roku 2010 bol vtedajší šampión Euro Series Racecar Lucas Lasserre pozvaný na súťaž Toyota All-Star Showdown.

Prvá sezóna sa išla v roku 2009, prvé tri ročníky niesli názov Racecar Euro Series, v sezóne 2012 to bolo Euro-Racecar NASCAR Touring Series. Od roku 2013 nesie súčasný názov NASCAR Whelen Euro Series. Hoci séria nesie v názve NASCAR, tradičné oválové jazdenie, na aké sme zvyknutý z Ameriky, nečakajte. Počas celej histórie sa totiž pretekalo len na dvoch ováloch, v holandskom Venray a francúzskom Tours.

SEZÓNA 2022

Sezóna 2022 sa začne v sobotu 14. mája v Španielsku na okruhu Ricardo Tormo a momentálne je naplánovaný koniec na 30. októbra počas finále EuroNASCAR na Automotodrome Grobnik. Loris Hezemans a Martin Doubek sú úradujúcim šampiónom v divízii EuroNASCAR PRO a EuroNASCAR 2, aj keď Hezemans nebude obhajovať svoj titul, pretože sa presunie do NASCAR Cup Series, kde bude jazdiť za tím Hezeberg. Hendriks Motorsport vstúpi do sezóny ako obhajca titulu. 

Tento ročník mal pôvodne odštartovať už v apríli na nemeckom Hockenheimringu. Koncom februára však prišlo ku zrušeniu nemeckého podujatia a talianska Vallelunga, na ktorej sa mali pôvodne ísť preteky All-Star, dostala tento termín (jazdiť sa tu bude v júli). Veľkou novinkou je prvé podujatie NASCAR na ľade s názvom Winter Classic, ktoré sa má konať na prelome rokov 2022 a 2023. Miesto a presný dátum podujatia v súčasnosti nie sú známe. V kalendári nebude tradične chýbať ani české „kolo“, ktoré bude opäť hostiť Autodrom Most. OMW MaxxMotion NASCAR Show je naplánovaná na prvý septembrový víkend.

EURO2022calendar

Zmenami pred sezónou prišiel aj samotný formát víkendu. Kvalifikačný systém EuroNASCAR PRO bude teraz pozostávať z dvoch fáz vyraďovacej kvalifikácie, čo znamená návrat formátu, ktorý bol naposledy použitý v sezóne 2019. Prvá kvalifikácia sa skráti z 30 minút na 15 minút, pričom najrýchlejších 10 jazdcov z kvalifikácie postúpi do 5-minútového SuperPole. Kvalifikačný systém EuroNASCAR 2 si zachováva jednokolový formát, ktorý séria používala pre obe triedy v rokoch 2020 a 2021, hoci čas kvalifikácie je skrátený na 20 minút.

EURO2022format

V HRE AJ ČESKÝ ZÁSTUPCA

V štartovom poli nebude chýbať ani český zástupca Martin Doubek. Ten bude svoj vlaňajší titul v Euro NASCAR 2 obhajovať vo farbách Hendriks Motorsport. S holandským tímom sa dohodol na ďalšej spolupráci. Dvadsaťsedemročný „veterán“ NWES, ktorý do série vstúpil už v roku 2015, bude v novej sezóne obhajovať titul v EuroNASCAR 2 a zajazdí si aj v najprestížnejšej sérii EuroNASCAR PRO. Doubek bude pokračovať v tíme Hendriks Motorsport, jazdiť bude vo Forde Mustang číslo sedem.

Český pretekár začal spoluprácu s tímom Roya Hendriksa v roku 2019 a v nasledujúcej sezóne si pripísal svoje prvé dve výhry v EuroNASCAR 2, kde obsadil konečné siedme miesto. Vlani zažil svoj najúspešnejší rok v aute, ktoré zdieľal so šampiónom NWES Lorisom Hezemansom. Doubek vyhral päť podujatí a získal titul s náskokom 17 bodov pred nemeckým súperom Dauenhauerom.

Doubek-Stephane-1-2-2048x1366

Priame prenosy z EuroNASCAR bohužiaľ neponúka žiadna česká alebo slovenská televízia. Kvalifikácie a preteky sú však dostupné na oficiálnom YouTube série. Kompletné výsledky, novinky a ďalšie informácie vám od tejto sezóny budeme pravidelne ponúkať aj na našom webe.

Víkendové prenosy zo Španielska nájdete TU

ZOZNAM PRIHLÁSENÝCH PRE VÍKENDOVÉ PRETEKY V ŠPANIELSKU

fotografie: NASCARWhelenEuroSeries/Bart Dehaese, euronascar.com

Napsat komentář