Bilance sezóny před posledním závodem

Hodně tlaku, stresu, nervozity, rozpačitosti, šťouchání, nějaká ta rvačka, tisíce hodin strávených analyzováním a vymýšlením té nejlepší strategie, jak letošní nový formát Chase zvládnout až na samý konec…

Asi tak nějak by se dala popsat letošní sezóna, která byla naprosto jiná od předchozích. Nový formát Chase rozdělil fanoušky NASCAR na tři tábory – jak už tomu u novinek bývá. Někomu se změna absolutně nelíbila a proti novému formátu vznesl několik nelibých poznámek a po celou sezónu k němu byl naprosto skeptický. Někomu se naopak nový systém líbil a přinesl mu spoustu zvědavosti, adrenalinu a očekávání, jak vše bude probíhat a třetí tábor byli ti, kterým to bylo tak nějak jedno, a řekli si, že názor na nový formát si udělají až skončí sezóna. Takže už je pomalu načase. Co nám nový formát vzal nebo naopak dal?

První pozitivum letošní sezóny je, že se mezi šampiony z let minulých zařadí někdo vůbec poprvé. Současní uchazeči o titul šampiona – Harvick, Logano, Hamlin a Newman se ještě nikdy šampionem nestali. Šanci tak dostal také někdo jiný, zní jména, která by někteří na začátku sezóny ve velkém finále ani nečekali.

Nový formát navíc přivedl k NASCAR mnoho nových fanoušků. Jeho medializace je dokonce tak obšírná, že mezi aktivní fanoušky se řadí například i basketbalová legenda Michael Jordan. Ten zasílá svou plnou podporu Denny Hamlinovi. Hamlin tak bude mít o důvod víc zabojovat, je totiž velmi blízko svému snu a to vybojovat titul pro Joa Gibbse.

Kdyby si ale fanoušci mohli vybrat, asi by vznikla trochu jiná finálová čtyřka, nechyběl by například Jimmie Johnson, Dale Earnhardt Jr., Jeff Gordon nebo třeba Kyle Busch. Jenomže nový systém „play-off“ s důrazem na vítězství rozhodl jinak. Brian France o sezóně řekl: „Bez ohledu na to, co se stane dnes večer, má tato sezóna možnost stát se jednou z nejúspěšnějších sezón v historii NASCAR.“

Vedení NASCAR je tedy očividně na nový formát pyšné a všem se líbí. Komu se nový formát líbil také jsou rozhodně fanoušci Jeffa Gordona. Ten měl fantastickou sezónu, bohužel byl násilně vyřazen po Texasu, kdy se dostal do problému kvůli Bradu Keselowskemu. Jaké vše mělo následky už víme, ale pěstní souboje k NASCAR už tak nějak patří.

Keselowski a Gordon ale o titul dnes bojovat nebudou a to dohromady vyhráli během sezóny deset závodů. Oproti tomu večer bude mít možnost stát se šampionem Hamlin s jednou výhrou na kontě nebo Newman, který letos ani jednou nevyhrál.

Ryan Newman má možnost vybojovat titul pro Richarda Childresse poprvé během uplynulých dvaceti let. Newman je  ale pro svou účast ve finále atakován kritikou, fanoušci ho podporují a on sám se prý nehodlá omlouvat za to, jak se do finále dostal. „Do každého závodu jsme šli s úmyslem vyhrát, vést nejvíce kol a získat Pole.“ Řekl Newman. „Nebyli jsme tak úspěšní jako ostatní kluci, ale naše konzistentní výkony stačily.“

A právě v ten moment se ozývají odpůrci nového formátu Chase, France přece neustále mluví o důrazu na vítězství – zní jejich argumenty. A najednou je ve finále někdo kdo vyhrál jednou a někdo, kdo nevyhrál vůbec. Zatímco padli jezdci jako Gordon, Keselowski, Earnhardt Jr. nebo Jimmie Johnson.

„Myslím, že chtít vyhrát závod zde přebírá stejnou důležitost jako závod skutečně vyhrát. Musíme dát prostor i týmům, které takto fungují.“ Komentuje vše France.

Dnes večer se rozhodne, čeká nás velké drama, velké vyvrcholení. Závěr sezóny byl vždy velký svátek pro fanoušky NASCAR po celém světě, dnes večer, ale budou mít fanoušci spíše něco jako druhé Vánoce.

Ať už je Vaším favoritem kdokoli, ať už nepřejete výhru komukoli, vše je v rukou osudu, důležitý bude každý bod, protože závod může nakonec také vyhrát kdokoli jiný.

Hamlin

5462a6c949fdf.image

1

Goody's Headache Relief Shot 500

Jeff Gordon Bank of America 500 - Practice Hollywood Casino 400 - Practice

One Comment

  1. Myšák napsal:

    Snad to vyjde konečně Toyotě. GO Danny!

Napsat komentář