Ako budú vyzerať kvalifikácia a preteky v Knoxville

Poslednýkrát v tejto sezóne sa NASCAR predstaví na prašnom povrchu. Camping World Truck Series sa po vlaňajšku druhýkrát vráti v sobotu na Knoxville Raceway.

Podobne ako v prípade pretekov na Bristol Motor Speedway, kvalifikačné rozjazdy stanovia štartovú zostavu hlavného podujatia na 150 kôl. Začiatok prvej zo štyroch jázd je naplánovaný na 1 hodinu v noci zo soboty na nedeľu nášho času, po ktorom o 3 hodine odštartuje súboj o víťazstvo. Zatiaľ čo minulý rok neutíchajúci dážď neumožnil v Britsol heat races, ktoré mohli byť pre jazdcov prípravou aj na Knoxville, v apríli to nebol problém. Kvalifikačný formát bude prebiehať podobne aj tento víkend na pol-míľovke v Iowe.

GettyImages-1327913003-scaled

Formát heat races

– Uskutočnia sa štyri kvalifikačné jazdy po 15 kôl, pričom sa počítajú iba kolá pod zelenou vlajkou. Pravidlo o overtime finiši nebude v platnosti, ale free-pass and wave-around procedúry zostanú zachované.

– Rozdelenie pre kvalifikačné rozjazdy a štartovné pozície budú určené náhodným žrebovaním v poradí podľa bodového poradia owner points. Celkovo je na zozname v Knoxville 38 truckov, čo bude znamenať dve rozjazdy s desiatimi a dve s deviatimi truckmi v štartovom poli. Do hlavných pretekov sa prebojuje 36 pretekárov, čo znamená, že dvaja sa nekvalifikujú.

– Poradie na štarte bude určené vzorcom, ktorý zvažuje pozíciu v cieli v rozjazde plus počet získaných pozícií v nich. Jazdci, ktorí sa umiestnia na prvom mieste vo svojich rozjazdách, získajú 10 bodov, za druhé miesto deväť, tretie miesto osem… Okrem toho jazdci získajú jeden bod za každú získanú pozíciu, pre tých, ktorí svoje miesta stratia, nebudú žiadne bodové zrážky ani „záporné body“. Tieto body určia len poradie na štarte hlavných pretekov a nezapočítavajú sa do poradia šampionátu.

– V prípade rovnosti bodov bude o poradí rozhodovať aktuálna tabuľka owner points.

Formát zastávky v boxoch

– Tímy budú môcť meniť pneumatiky a dopĺňať palivo jedine počas prestávok medzi jednotlivými segmentami.

– Tímy musia počas jednej z dvoch segmentových prestávok zamieriť do boxov. Nebude sa bojovať o pozície, použije sa kontrolovaná procedúra, ktorá je podobná formátu v predchádzajúcich podujatiach na prašnej trati. Tieto zastávky v boxoch musia byť dokončené v určenom časovom limite (3 minúty).

Pneumatiky

– Goodyear prinesie rovnaké pneumatiky ako počas pretekov na prašnej trati v Bristole. Kódy pneumatík sú však iné ako tie, ktoré sa používali v Knoxville v roku 2021 (ľavá strana – D-3054, pravá strana – D-3056). Zmeny boli vykonané s cieľom pomôcť zmesi byť odolnejšia voči teplu a opotrebovaniu. Dezén bude mať blokový vzor namiesto „normálnych“ klzných plôch, ktoré pomáhajú priľnavosti a odvádzaniu nečistôt. Veľkosť pneumatiky na pravej strane (88,50 palca) bude podobná tej, na ktorú sú tímy zvyknuté, ale pneumatika na ľavej strane (85,79 palca) je podstatne kratšia, aby sa vytvoril väčší odstup medzi ľavou a pravou stranou.

GettyImages-1327904950-scaled

Program víkendu

– Jazdci dostanú v piatok možnosť dvoch tréningov. Prvý bude mať 50 minút, druhý 25 minút.

– Sobotné hlavné preteky budú mať 150 kôl. Prvý segment skončí v 40. kole, druhý sa ukončí v 90. kole. Zelené vlajky zavejú krátko po 3. hodine v noci zo soboty na nedeľu nášho času. Priamy prenos z hlavných pretekov odvysiela NovaSport 3.

fotografie: NASCARmedia.com

Trackbacks for this post

  1. […] Ako budú vyzerať kvalifikácia a preteky v Knoxville […]

Napsat komentář