75 rokov NASCAR: Prehľad sezón 1999-2003

NASCAR v tomto roku oslavuje 75. výročie svojho vzniku a aj my v nascar-live.eu sa budeme pozerať späť do histórie tohto krásneho športu. Jedným z projektov je krátky prehľad všetkých sezón NASCAR Cup Series. Dnes pokračujeme už jedenástou časťou a prehľadom rokov 1999-2003.

1999 (51. sezóna)

Medzi nových jazdcov debutovali v pohárovej sérii, vrátane budúceho šampióna pohárovej série Tonyho Stewarta a najobľúbenejšieho jazdeca Dalea Earnhardta Jr. V roku 1999 tiež odišiel veterán Ernie Irvan do dôchodku po havárii počas tréningu Truck Series v auguste v Michigane. Homestead-Miami Speedway bola pridaná do harmonogramu pohárovej série, ktorá sa rozrástla tak, že v roku 1999 obsahovala 34 pretekov.

Po septembrových pretekoch v Doveri, po týždňoch špekulácií, Ray Evernham odstúpil z funkcie šéfa posádky Jeffa Gordona, čo bola rola, ktorú zastával počas celej Gordonovej kariéry v pohárovej sérii. Evernham sa vrátil pri návrate Dodge do NASCAR v roku 2001.

Šampiónom sa stal Dale Jarrett, ktorý napodobnil dvojnásobný úspech svojho otca Neda, čim sa stali druhou dvojicou otec-syn s titulom. Vyhral štyri preteky a udržal si sériu 19 pretekov v TOP10 medzi Atlantou a Michiganom. Vo vedení šampionátu bol posledných 24 pretekov a v predposledných si titul potvrdil.

2000 (52. sezóna)

Vo svojej ôsmej sezóne v NASCAR získal titul Bobby Labonte. Pripojil sa k bratovi Terrymu (1984 a 1996) ako jediní bratia, ktorí vyhrali šampionát vo vtedajšej 52-ročnej histórii tohto športu. Prvý jazdec, ktorý vyhral šampionát v sérii Xfinity aj pohárovej sérii si pre NCS titul prišiel vďaka náskoku 256 bodov pred Earnhardtom.

Dvaja majitelia z formulovej sféry vstúpili do NASCAR pre sezónu 2000, pričom AJ Foyt z IRL založil nový tím Pontiac, pôvodne s jazdcom Mikeom Blissom a majiteľ CART Cal Wells prevzal sponzorstvo Tide pre Scotta Pruetta. Dale Earnhardt Inc. sa rozšíril na dve autá na plný úväzok s nováčikom Daleom Earnhardtom Jr.

Po 29 sezónach Darrell Waltrip oficiálne odišiel z pohárovej série sezónnym rozlúčkovým turné. Waltrip sa presťahoval do komentátorskej búdky Fox Sports na sezónu 2001.

Sezóna 2000 vytvorial rekord pre najviac rôznych víťazov v úvode sezóny a nevideli sme opakovaného víťaza prvých 10 pretekov, kým Dale Earnhardt Jr. nezvíťazil v Richmonde v máji.

2001 (53. sezóna)

V deviatej sezóne získal svoj štvrtý titul Jeff Gordon. Vo veku 30 rokov sa Gordon pripojil k sedemnásobným šampiónom Richardovi Pettymu a Daleovi Earnhardtovi ako jediní jazdci, ktorí získali štyri alebo viac majstrovských titulov. Pettyho štvrtý titul prišiel v roku 1972 vo veku 35 rokov, zatiaľ čo Earnhardtov prišiel v roku 1990 vo veku 39 rokov. Gordon mal najviac výhier zo všetkých jazdcov so šiestimi triumfami. Šiestykrát za posledných sedem sezón, sa stalo, že Gordon zaznamenal viac víťazstiev v jednej sezóne ako ktorýkoľvek iný jazdec.

Hendrick Motorsports získal svoj piaty titul v pohári ako majiteľ. Okrem štyroch titulov Jeffa Gordona (1995, 1997, 1998 a 2001) bol majiteľom auta pre majstrovský tím Terryho Labonteho z roku 1996. Robbie Loomis získal svoj prvý titul ako crew chief. Do Hendrick Motorsports nastúpil začiatkom roku 2000, aby spolupracoval po boku Jeffa Gordona.

Po tom, čo od roku 1985 nezačal pohárovú sériu, Dodge úspešne znovu vstúpil do NASCAR s majiteľmi/tímami Billom Davisom, Ray Evernhamom, Chipom Ganassim, Petty Enterprises a Melling Racing. Výrobca zaznamenal tri víťazstvá a Ganassiho jazdec Sterling Marlin skončil v bodovaní tretí.

Pohárová séria debutovala na dvoch nových tratiach v Chicagu a Kansase, čím sa rozpis rozšíril na 36 pretekov, čo je najviac od začiatku modernej éry NASCAR v roku 1972. Začala sa nová šesťročná televízna zmluva, keď FOX odvysielal prvých 16 podujatí sezóny a NBC/TNT zdieľali posledných 20 pretekov. Tento balík nahradil práva dojednané pre jednotlivé preteky, ktoré predtým vlastnili CBS, ABC, ESPN, TNN a TBS.

2002 (54. sezóna)

Šampión číslo 25 v histórii NASCAR, tým sa v roku 2002 stal Tony Stewart. Poradie šampionátu viedol psoledných sedem pretekov a je jediný jazdec, ktorý vyhral šampionát v NASCAR Cup aj IndyCar.

Po troch pretekoch v roku 2001 sa Jimmie Johnson pripojil k Hendrick Motorsports na plný úväzok v roku 2002. Získal pole position v úvode sezóny počas Daytona 500 a tri víťazstvá v pretekoch, ktoré mu vyniesli piate miesto v konečnom hodnotení. Napriek tomu, že v konečnom poradí skončil na siedmom mieste, 16-ročná séria Rustyho Wallacea, ktorý vyhral aspoň raz v sezóne od roku 1986, sa skončila.

Po silnom začiatku sezóny a vedení v bodoch v 25 z prvých 26 pretekov sa sezóna Sterlinga Marlina náhle skončila po tom, čo utrpel prasknutý stavec pri havárii v Kansase. Jamie McMurray ho vystriedal v šiestich zo zostávajúcich siedmich pretekov a zaznamenal svoje prvé víťazstvo v kariére v Charlotte len pri svojom druhom štarte v pohárovej sérii.

Dlhoročný jazdec Dave Marcis odštartoval svoj 883. a posledné preteky v pohárovej sérii v Daytone 500, čím ukončil kariéru, ktorá sa datuje od roku 1968.

2003 (55. sezóna)

Iba druhý šampión, ktorý počas svojej majstrovskej sezóny vyhral iba jedny preteky. To je Matt Kenseth, ktorý viedol priebežné poradie v posledných 33 pretekoch, čím vytvoril historický rekord v najdlhšej sérii na najvyššej pozícii v bodovom poradí podľa súčasného bodového systému. Roush vyhral svoj prvý pohárový titul a pripojil sa k Richard Childress Racing a Hendrick Motorsports ako jediné tímy, ktoré získali titul vo všetkých troch sériách v NASCAR.

Po deviatich rokoch propagácie Fordov prešiel Penske Racing k značke Dodge, čo bol začiatok 10-ročného vzťahu s touto značkou. General Motors ukončila stálu účasť značky Pontiac v pohárovej sérii na konci roka 2003. Svoje posledné víťazstvo v pohárovej sérii získala značka v marci v Darlingtone s Rickym Cravenom.

Dvaja dlhoroční sponzori/partneri v Cup Series ukončili svoje pôsobenie na konci roku 2003, pričom titulný sponzor Winston (33 rokov) a Unocal 76 boli nahradení Nextelom a Sunoco.

Po kontroverznom incidente v Loudone zaviedol NASCAR nové pravidlo, ktoré zmrazilo priebežné poradie poľa v okamžitom momente zaviatia žltých vlajok.

fotografia: NASCARmedia.com

Napsat komentář