5 pamätných pretekov na Auto Club Speedway

NASCAR uplynulý víkend poslednýkrát navštívil 2-míľovú verziu Auto Club Speedway. Poďme sa rozlúčiť spomienkou na päť pretekov, ktoré ilustrujú premenu trate z nudnej na milovanú + na záver máme pre vás malý bonus.

1997 – PRVÉ PRETEKY

California Speedway, ako bola trať pôvodne známa, bola jednou zo štyroch tratí debutujúcich koncom 90. rokov. Na rozdiel od nových tratí v Texase, Las Vegas a Homestead bola kalifornská trať D-shaped dvojmíľovka so 14-stupňovým klopením v zákrutách. Séria NASCAR Cup v južnej Kalifornii nepretekala od zatvorenia Riverside International Raceway v roku 1988. Do pretekárskeho víkendu nazbieral „domáci“ Jeff Gordon už šesť víťazstiev v 14 pretekoch.

Úvodné preteky ponúkli dlhé jazdy pod zelenou vlajkou (v priemere 45,6 kôl) a 21 zmien vo vedení. Gordon viedol 113 z 250 kôl a na ceste za výhrou udržal za sebou aj dotierajúcich Dalea Jarretta a Terryho Labonteho. Preteky na 250 kôl (500 míľ) trvali tri hodiny a 13 minút – len o 10 minút dlhšie ako 400-míľové preteky v roku 2022.

2004 – VÝHRA, KTORÁ ODHALILA PROBLÉM

Úplne nové trate sú vzrušujúce tým, že sú nové, no len málokedy prinesú skvelé preteky. Nový asfalt ponúka obmedzené pretekárske línie a sťažuje predbiehanie. Keď sa jazdec dostal do vedenia na California Speedway, zvyčajne si ho nejaký čas udržal. V šiestich z predchádzajúcich siedmich pretekov viedol jeden jazdec 100 alebo viac kôl z 250. Výnimkou bol rok 2001, keď Rusty Wallace viedol iba 95 kôl.

V roku 2004 viedol Gordon na ceste k víťazstvu 81 kôl. Ale rovnako ako Wallace o tri roky skôr viedol posledných 47 kôl. Boli to štvrté preteky z ôsmich, čo sa líder v posledných 40 kolách nemenil. „Najtesnejšie“ to mal práve Jeff Gordon pri svoje prvej výhre na tejto trati, keď sa v rozhodujúcom momente dostal do vedenia „len“ jedenásť kôl pred koncom.

Jazdec Hendirck Motorsports si pre výhru v roku 2004 prišiel s náskokom 12,87 sekundy, čo je doteraz najväčší rozdiel v histórii pretekov NASCAR Cup Series vo Fontane.

2011 – PRVÁ VÝHRA S PREDBEHNUTÍM V POSLEDNOM KOLE

Starnúci asfalt postupom času pomáhal pretekom a napätiu v závere. Rozhodujúce manévre sa čoraz viac blížili ku koncu pretekov, v 2006 to bolo dve kolá pred cieľom, priemerne v posledných 10-25 kolách. Ale pokles návštevnosti a problémy s teplom sužovali preteky. V roku 2010 boli preteky skrátené z 500 míľ na 400. O rok neskôr sme sa na Auto Club Speedway vrátil k jedným pretekom ročne.

Kevin Harvick, ďalší rodák z Kalifornie, vyhral jediné preteky v roku 2011, keď predbehol Jimmieho Johnsona v poslednom kole. Harvick viedol jediné kolo pretekov, práve to záverečné. Pretože etapové preteky ešte neboli vynájdené, záležalo na jednom kole. Tri z nasledujúcich štyroch pretekov priniesli tiež rozhodujúci manéver v poslednom kole. Na druhú stranu, posledné štyri podujatia vo Fontane ho ponúkli len raz v posledných 20 kolách.

2018 – TRUEXOV „BALÍK“ DOKONALOSTI

Náskok víťaza v priebehu rokov klesal. Okrem pretekov, ktoré sa skončili pod žltými vlajkami, šesť zo siedmich podujatí v rokoch 2010-17 ponúklo náskok v cieli pod jednu sekundu.

NASCAR zmenil balík pravidiel, keď hľadal najlepší spôsob, ako navrhnúť auto Next Gen. V roku 2018 obhajca titulu Martin Truex Jr. jazdil za tím, ktorý na konci roka definitívne skončil – Furniture Row Racing. Nový balík vyhovoval Truexovi, ktorý vyhral pole position aj oba segmenty. V pretekoch viedol 125 z 200 kôl a vyhral s náskokom 11,685 sekundy, čo je druhý najväčší náskok na trati (po Gordonovi).

2022 – PRVÝKRÁT S NEXTGEN

Prvé preteky Next Gen na Auto Club Speedway boli celkovo tretie v histórii. Ukazujú to čísla.

Preteky v roku 2022 vyrovnali rok 2008 s najviac žltými vlajkami (12), rozdiel je ten, že vtedy sme jazdili podujatie o sto míľ dlhšie. Tieto preteky tiež stanovili rekord v počte kôl v pomalom tempe pod žltými vlajkami – 29,5% (59 kôl z 200).

Jazdci mali aj iné problémy na trati. Chase Elliott sa v pretekoch roztočil dvakrát, medzi tréningom a pretekmi Ross Chastain zdemoloval dve autá. Auto Club Speedway sa však zlepšil natoľko, že väčšina jazdcov bola proti zmene trate. Nedávny predaj veľkej časti pozemkov obklopujúcich ovál spôsobil, že preteky NASCAR v južnej Kalifornii sú neisté.

BONUS – ZÁVER XFINITY SERIES V 2016

Pozreli sme sa na päť pamätných pretekov na Auto Club Speedway. Venovali sme sa predovšetkým najvyššej NASCAR Cup Series, no vynechať jedno z najdivokejších posledných kôl v histórii nemôžeme. Preteky Xfinity Series v roku 2016, posledné kolo, vo vedení Kyle Busch a potom to prišlo…

Líder Kyle Busch dostáva defekt prednej pneumatiky, do vedenia sa dostal Daniel Suárez. Mexičanovi na zadnej rovinke došlo palivo a vedenia sa, na troch gumách, opäť ujíma Busch. Preteky však nevyhrá, v poslednej zákrute ho predbehol Austin Dillon.

fotografie: NASCARmedia.com    video: youtube.com

Napsat komentář