10 najtesnejších finišov sezóny 2022

Tri národné divízie NASCAR ponúkli počas uplynulej sezóny niekoľko vzrušujúcich bitiek a tesných výsledkov. Hoci nová generácia vozov NASCAR Cup Series Next Gen výrazne zvýšila konkurenciu a vyprodukovala rekordných 19 rôznych víťazov, na našom zozname skončili iba štyri pohárové preteky, paradoxne všetky na superspeedway tratiach. Dnes sa pozrieme na desať najtesnejších dojazdov sezóny 2022.

#10 Stewart Friesen vs. Christian Eckes – Texas CWTS – 0.122 sekundy

Friesen získal svoje jediné tohtoročné víťazstvo v Campiong World Truck Series v tesnom súboji na Texas Motor Speedway, čím ukončil sériu bez víťazstva, ktorá trvala viac ako dva roky do novembra 2019.

#9 Parker Kligerman vs. Zane Smith – Mid-Ohio (CWTS) – 0.119 sekundy

Pre Kligermana a Henderson Motorsports to bol veľký moment. 32-ročný pretekár porazili muža, ktorý sa neskôr stal šampiónom v podujatí na klasickom okruhu Mid-Ohio. Napriek tesnému súboju v cieli bola jeho jazda skutočne dominantná, na ceste k víťazstvu 56 zo 67 kôl.

#8 Denny Hamlin vs. Kyle Busch – Coke 600 (NCS) – 0.119 sekundy

Samotný finiš najdlhších pretekov v kalendári NASCAR bol vzrušujúci, no preteky Coke 600 boli pamätné z oveľa viacerých dôvodov. Po tom, čo sa Chase Briscoe roztočil v súboji o vedenie s Kyleom Larsonom, rozdielna stratégia v boxoch spôsobila poriadny chaos smerom ku šachovnicovej vlajke. Keď vedúca štvorica smerovala bok po boku zo štvrtej zákruty, prišlo ku zrážke. Reštart, ktorý nasledoval, postavil proti sebe dvoch tímových kolegov z JGR v nádhernom súboji.

#7 Ty Gibbs vs. John-Hunter Nemechek – Richmond (NXS) – 0.116 sekundy

Tímoví kolegovia z Joe Gibbs Racing sa v tomto kontroverznom závere prebojovali až ku šachovnicovej vlajke. Gibbs posunul Nemecheka na hornú časť trate a ukoristil víťazstvo v sezóne, v ktorej vyhral sedem pretekov na ceste za titulom šampióna.

#6 Austin Hill vs. Josh Berry – Atlanta (NXS) – 0.111 sekundy

Rodák z Georgie získal víťazstvo vo svojom domácom štáte na novo zrekonštruovanom okruhu Atlanta Motor Speedway, čo bolo jeho druhé víťazstvo v sezóne vo farbách Richard Childress Racing.

#5 Ross Chastain vs. Austin Dillon – Talladega (NCS) – 0.105 sekundy

Chastain bol v správnom čase na správnom mieste, keď sa pred ním dostali do problémov Kyle Larson a Erik Jones. Vyhral súboj o cieľovú pásku, aby získal svoje druhé pohárové víťazstvo v sezóne. Bol to len jeden z mnohých svetlých bodov pre Chastain a celý tím Trackhouse, ktorý skončil v roku 2022 na vicemajstrovskej pozícii.

#4 Ross Chastain vs. Grant Enfinger – Charlotte (CWTS) – 0.102 sekundy

Expert na tesné dojazdy a jediný jazdec, ktorý sa na tomto zozname objavil dvakrát. Ross Chastain bol tiež súčasťou najtesnejšieho finišu sezóny NASCAR Camping World Truck Series. V súboji proti Enfingerovi uspel, aby získal v Truckoch svoje štvrté víťazstvo v kariére.

#3 Chase Elliott vs. Ryan Blaney – Talladega (NCS) – 0.046 sekundy

TOP3 patrí samozrejme dojazdom na superspeedway tratiach, čo sa dalo očakávať, keďže tieto preteky zvyčajne ponúkajú vysokú intenitu predovšetkým v závere. Tu Elliott zabezpečil dôležité víťazstvo v play-off proti Blaneymu, ktorý skončil rok bez víťazstva.

#2 Austin Cindric vs. Bubba Wallace – Daytona 500 (NCS) – 0.036 sekundy

Nováčik šokoval všetkých v najväčších pretekoch NASCAR, keď sa zrazil s tímovým kolegom Ryanom Blaneym a potom tesne predbehol Wallacea cez cieľovú čiaru. Bolo to tretie víťazstvo Rogera Penskeho ako majiteľa na Daytone 500.

#1 A.J. Allmendinger vs. Sam Mayer – Talladega (NXS) – 0.015 sekundy

Allmendinger načasoval svoj manéver absolútne perfektne, okradol Mayera o jeho prvé víťazstvo v NXS a Kaulig Racing priniesol ďalší triumf na superspeedway. Jedno z piatich víťazstiev Allemendingera počas sezóny Xfinity Series prinieslo najtesnejší finiš celej sezóny 2022 v national series NASCAR.

fotografie: NASCARmedia.com