Závodní okruh Pocono Raceway

Pocono

„Tricky Triangle“ ( „Nevypočitatelný trojúhelník“) patří mezi divácky oblíbené tratě. Proč? Protože je v závodním kalendáři jediná, která tvarem připomíná téměř dokonalý trojúhelník. Postrádá tedy čtvrtou zatáčku. Vtipný nápis kde si za třetí zatáčkou „What turn 4 ?“  („A co čtvrtá zatáčka?“) dává jasně najevo, že i správci okruhu jsou si vědomi výjimečnosti Pocona.

Ovál leží v Long Pondu v Pensylvánii kdesi v krásných horách Pocono. Pokud čicháte ve slově Pocono nějakou „indiánštinu“, čicháte správně. Pocono pochází z indiánského slova Pokawachne. V překladu to potom znamená „zátoka mezi dvěma kopci“.

Závodní areál se zde začal stavět v roce 1969, velké otevření se konalo o dva roky později. Délka asfaltového trojúhelníku je 2,5 míle (4 km). Klopení se zde v zatáčkách hodně mění, první zatáčka je klopena čtrnácti stupni, druhá osmi a třetí šesti. Design zatáček přitom není jen tak ledajaký. Každá zatáčka odpovídá zatáčce jiného okruhu. První zatáčka byla postavena podle dnes již zaniklé Trenton Speedway. Druhá potom simuluje Indianapolis Motor Speedway a třetí je podobná„Milwaukee Mile“.  Diváků se sem vměstná něco málo přes 75.000.

Kromě nejvyšší série NASCAR Sprint Cup se zde prohání i vozy série Camping World, Verizon IndyCar nebo ARCA. Rychlostní rekord – parádních 223,871 mph zde stanovil v roce 2014 závodník známý napříč závodními vozy – Juan Pablo Montoya, a sice ve voze Verizon IndyCar série.

Inaugurační Pocono 500 v srpnu roku 1974 vyhrál Richard Petty.

FOTOGALERIE

Good Sam RV Emergency Road Service 125 pocono-raceway 2 pocono-raceway

 

Napsat komentář