Závodní okruh Phoenix International Raceway

Phoenix logo

 

Avondale v Arizoně, právě tam najdete jedno-mílový (1,6 km) asfaltový okruh známý také pod zkratkou PIR.  Ovál s kapacitou 67.000 diváků byl otevřen v roce 1964. Mezi hlavní události se řadí návštěvy trojlístku sérií NASCAR – Sprint Cup, Camping World a Xfinity. V minulosti zde hřměly motory vozů sérií IndyCar, CART, USAC a Rolex Sport Car.

Závoďáky NASCAR se zde poprvé prohnaly v roce 1978. Ovšem série nám známé tam zavítaly až o deset let později. První závod vyhrál Alan Kulwicki. Na oslavu výhry se Alan pustil do “Polish Victory Lap“ – neboli kolo, které vítěz objede v protisměru.

Klopení na přední rovince je pouhé tři stupně, na zadní v rozmezí 10-12, zatáčky jsou klopeny 8-12 stupni. Kromě D-oválu se zde může závodit i na „klasice“ uvnitř oválu. Ta je také asfaltová, měří 1,5 míle (2,4 km) a čítá třináct zatáček. Původně se zde nacházela klasická trať o míli delší, ta ale zanikla s přestavbou v roce 1991.

PIR má také jednu specialitu – Hillside – kopec, z kterého je nádherný výhled nejen na čtvrtou zatáčku, ale na celý okruh.  I tam si ale musíte zakoupit vstupenku. K ní si potom nesmíte zapomenout přibalit židličky nebo alespoň deku, pokud nechcete celý závod prostát.

Subway Fresh Fit 500 Phoenix International 2 SUBWAY Fresh Fit 600pirat Phoenix International Raceway in Avondale, Arizona on November 13, 2011.

Napsat komentář