Závodní okruh Indianapolis Motor Speedway

IMSLogo

Tento okruh se řadí k těm známějším. Historie závodiště se začala psát již před více jak sto lety, přesněji potom v roce 1909, kdy se 15. března začala tato legenda mezi tratěmi stavět. S výstavbou areálu přišel již v roce 1905 Carl Graham Fisher, děkovat tedy můžeme právě jemu. Areál byl otevřen ještě téhož roku kdy byla stavba započata, a to 12. srpna. Je jasné, že tehdejší závodiště vypadalo hodně, hodně skromně.

Okruh se nachází zhruba šest mil od centra města Indianapolis v Indianě. Dnes se může pyšnit titulem „nejkapacitnějšího“ závodiště na světe, areál je totiž schopen pojmout přes 250.000 diváků.

Logo okruhu – okřídlené kolo s vlajkami je používáno již od roku 1909, světlo světa přitom spatřily dvě varianty. První známý závod Indy 500 se zde odjel 30. května 1911, vyhrál jej Ray Harroun. Závod tehdy trval bez mála sedm hodin. V jezdeckém poli jsme potom napříč historií mohli vidět sedm žen závodnic, mezi nimi například i Janet Guthrie (v roce 1977).

Velká událost se zde odehrála v roce 2000. Závod Grand Prix USA byl totiž prvním, který se jel ve směru hodinových ručiček. Právě závody Formule 1 přinesly okruhu hodně slávy. Dnes zde aktivně kromě NASCAR jezdí vozy IndyCar Serie nebo také FIM MotoGP.

Svou přezdívku Cihelna získalo závodiště díky 3.200.000 cihel, které byly položeny v ulicích v roce 1909, dnes na počest tohoto projektu je v jinak asfaltové trati pruh z cihel, a sice pomyslná čára start/cíl.

V roce 2001 zpíval před závodem hymnu zpěvák Steven Taylor a rozzlobil/pobavil fanoušky po celém světě tím, že pozměnil slova hymny „home of the brave“ (domov statečných) za „home of the Indianapolis 500.“.

FOTOGALERIE

Indianapolis-Motor-Speedway Indianapolis-Motor-Speedway-1 Crown Royal Presents The Curtiss Shaver 400 At The Brickyard

ZÁVODY
Crown Royal Presents the John Wayne Walding 400 2014

Napsat komentář