Závodní okruh Bristol Motor Speedway

BMS Logo no racingai
Bristol, nazýván také často koloseem je ovál ve stejnojmenném městě – Bristol, ve státě Tennessee. „Půlmílovka“ Bristol byla vystavěna v roce 1960, díky svému klopením se stala jednou z těch více nebezpečných a především hodně rychlých tratí a možná proto je dnes právě tato trať tolik divácky oblíbená. Fanoušků se na tribuny vejde hned 160 000.

Bristol se může pyšnit titulem 4. největšího sportovního areálu v Americe a 8. největším na světě.

První NASCAR závod se zde odjel 30. července 1961, s Pontiacem jej vyhrál Jack Smith. V současnosti se Sprint Cup vrací na tento okruh dvakrát do roka, v Xfinity je tomu zrovna tak. Závodí zde i vozy ze série NASCAR Whelen Modified Tour i Southern Modified Tour. Mimo to se zde pořádají i závody NHRA.

K největšímu neduhu Bristolu zajisté (naštěstí v minulosti) patřila vjezdová brána v druhé zatáčce. Jak je vidět například na záznamu závodu z roku 1990 Michael Waltrip se tehdy opřel do lemující zdi přímo v místě, kde byla zavřená, ale ne příliš šikovně zpevněná vjezdová brána do vnitřku okruhu.

Nemlich stejná nehoda se stala o dvanáct let později. V roce 2002 se do stejného místa při srpnové kvalifikaci trefil Mike Harmon, záběry z nehody jsou stejně hrozivé. Bylo jasné, že budoucí investice budou chtě nechtě putovat na výstavbu tunelu, kterým se do okruhu bude vjíždět a druhá zatáčka bude kompletně zabetonována a opatřena safery.

I přesto Bristol patří k okruhů, kde se bourá o sto šest. Rekord v počtu žlutých fází je rovných dvacet! Tento rekord byl již třikrát dorovnán, naposledy k této situaci došlo v roce 2003, ale jezdci se nehodlají zahanbit závod co závod.

Bristolu se mimo jiné přezdívá The World’s Fastest Half-Mile (Nejrychlejší půl míle na světě).

at Bristol Motor Speedway in Bristol, Tennessee on August 27, 2011.
bristol1
Food City 500
Bristol1
World's Fastest Half Mile

Napsat komentář