Veľký pokrok posledných víťazov. Pred piatimi rokmi o NCS len snívali

GettyImages-1388068686

Výhry v pretekoch NASCAR Cup Series získavajú čoraz viac mladí jazdci. Víťazi z tejto sezóny pred piatimi rokmi o „pohárovej“ sérii len snívali.

Mladí pretekári sa postupne predierajú do popredia, čo potvrdzuje aj pohľad na posledných víťazov. Posledných 12 bodovaných podujatí Cup Series vyhrali jazdci mladší ako 30 rokov. Tým posledným sa v nedeľu na Circuit of the Americas stal Ross Chastain, ktorý získal svoju prvú výhru v NCS. Prvých šesť pretekov tejto sezóny vyhralo šesť rôznych jazdcov. Piati z nich ešte v roku 2017 len snívali o pretekaní v najvyššej sérii NASCAR. Jedine Kyle Larson sa už pred piatimi rokmi preháňal traťami vo voze Cup Series.

Chastain vtedy jazdil svoju tretiu full-time sezónu v Xfinity Series a svoj Cup debut absolvoval až v júni v Doveri. „Melon man“ si v aute majiteľa Jaya Robinsona prišiel pre 20. miesto. Dosť aktívny bol najmä v ďalších sezónach. V 2018 štartoval v 74 pretekoch NASCAR national series, o rok neskôr dokonca v 77 podujatiach. Víťazi z Phoenixu a Daytony, Chase Briscoe a Austin Cindric boli obaja nováčikmi v Camping World Truck Series, ktorí spolu jazdili v tíme Brada Keselowskiho, ktorý po 2017 skončil svoje pôsobenie.

GettyImages-1371852331-scaled

William Byron, ktorý nedávno ovládol Atlantu, pred piatimi rokmi jazdil ako nováčik Xfinity Series a na konci sezóny sa radoval zo zisku titulu šampióna XS. To ho po jednom roku katapultovalo do Cup Series. Ako len simulátorový jazdec pre Hendrick Motorsports pôsobil v 2017 Alex Bowman, víťaz z Las Vegas. Hoci mal za sebou už full-time sezónu v Xfinity Series a dve v Cup Series, v danom roku odjazdil len tri podujatia. V Truckoch sa predstavil v Atlante, v XS štartoval vo Phoenixe a Charlotte, kde dokonca vyhral.

GettyImages-1381874165

Zaujímavosťou je, že každý víťaz v tejto sezóne skončil minimálne v jedných tohtoročných pretekoch na 25. a horšom mieste. Ďalšie podujatie sa ide cez víkend na Richmond Raceway a všetci čakajú, či sa séria „mladých“ víťazov natiahne na číslo trinásť. Posledným pretekárom starším ako 30 rokov, ktorý sa pozrel do Victory Lane, bol ešte vlani v septembri v Las Vegas vtedy 40-ročný Denny Hamlin.

fotografie: NASCARmedia.com