Veľké porovnanie: Prvých 10 vs druhých 10 pretekov sezóny 2021

Larson blaney

Sezóna NASCAR Cup Series má za sebou 20 pretekov a preto si toto obdobie môžeme rozdeliť na dve polovice a pozrieť sa, kto bol ako úspešný. Prvých desať a druhých desať podujatí. Ukážu, že duo Hamlin – Larson dominuje zaslúžene?

Sezóna 2021 odštartovala ako inak „najväčšími americkými pretekmi“ Daytona 500, ktoré sú známe tým, že papierové predpoklady môžete vyhodiť v momente, keď zavejú zelené vlajky. Aj tento rok sa do Victory Lane dostal jazdec, od ktorého by sme to až tak nečakali. Michael McDowell má síce výhru z „päťstovky“, no okrem toho v ďalších 19 štartoch bol v TOP 10 iba štyrikrát. Už po polovici doteraz odjazdených pretekov sezóny bol v šampionáte až na trinástom mieste, momentálne je sedemnásty, ale vďaka výhre by mu play-off nemalo ujsť.

Kto však ovládol prvých 10 pretekov bol Denny Hamlin, hoci na prvú výhru tento rok stále čaká aj po nedeli na Road America. Čo ho však zdobilo bola jednoznačne konzistencia, veď mimo TOP 5 skončil iba v Homestead (11.) a Talladege (32.). V druhej polovici na skvelý úvod nenadviazal a do najlepšej päťky sa pozrel iba trikrát. Aj preto je v tomto období až piatym najlepším, čo mu však stále stačí na priebežné vedenie v šampionáte. Na krk mu však zo len s trojbodovou stratou dýcha Kyle Larson. V úvode vyhral vo Vegas, bol druhý v Atlante, ale žeby ohúril sa povedať nedalo. Po desiatich pretekoch bol v bodoch až deviaty, na Hamlina strácal priepastných 146 bodov. V desiatych pretekoch v Talladege skončil posledný, o týždeň v Kansase devätnásty. Potom to však prišlo. Tri druhé miesta v rade nasledované troma výhrami v Charlotte, Sonome a Nashville. Okrem toho ovládol aj nebodované All-Star preteky. V druhej časti nazbieral 495 bodov, čo je o 195 viac ako v úvode sezóny.

NASCAR Cup Series Explore the Pocono Mountains 350

Larson zaznamenal jeden z najvýraznejších posunov v porovnaní dvoch polovíc už odjazdenej časti sezóny. Podobne je na tom aj šampión z rokov 2015 a 2019 Kyle Busch. „Rowdy“ mal po prvých troch podujatiach priemerný finiš 19,6, po desiatich iba 14,5, pričom do TOP 5 sa pozrel len dvakrát. Po Talladege bol v poradí až jedenásty, no keď vyhral v Kansase, akoby našiel to, čo mu v úvode sezóny chýbalo. Vyhral aj v Pocone a do TOP 5 sa dostal v siedmych prípadoch. V druhej desiatke podujatí skončil za Larsonom a z jedenástej priečky sa vyšvihol na štvrtú. Do tempa sa postupne dostal aj Tyler Reddick, ktorý sa z 22. miesta po desiatich pretekoch posunul na trináste, aj vďaka skvelej druhej časti, kde je šiesty najlepší.

V našom porovnaní však nebudú chýbať ani prepady, aj k nim totiž prišlo. Najvýraznejšie sa prepadol jediný dvojnásobný víťaz z prvých desiatich podujatí. Martin Truex Jr. vyhral vo Phoenixe a Martinsville a zrejme len pre problémy na dvoch superspeedways (Daytona a Tallatega) bol za Hamlinom na druhej priečke. V druhej polovici ešte vyhral v Darlingtone, no do TOP 10 sa pozrel len v ďalších troch prípadoch, pričom mimo najlepšiu pätnástku skončil až v polovici štartov. Truex zažil zrkadlovo situáciu Kylea Buscha, keď v porovnaní výsledkov od Kansasu po Road America je jedenástym najlepším a v šampionáte sa prepadol na siedme miesto. Horšiu druhú časť mali aj aktuálne piaty Joey Logano (prvých 10 – 3. x druhých 10 – 7.), šiesty Ryan Blaney (prvých 10 – 5. x druhých 10 – 13.) či desiaty Brad Keselowski (prvých 10 – 6. x druhých 10 – 12.).

NASCAR Cup Series Goodyear 400

Vyzdvihnúť musíme aj momentálne najlepšieho nováčika. Chase Briscoe bol po prvých desiatich pretekoch až na 28. mieste, pričom iba raz sa dostal do TOP 15. Postupne však chytil tempo a hoci sa v niektorých ďalších pretekoch ešte vytrápil, vybojoval svoje prvé dve umiestnenie v najlepšej desiatke. Na okruhoch v Austine a Road America dokonca klopal na dvere TOP 5, keď skončil zhodne šiesty. V celkovom hodnotení sa tak posunul z 28. na 23. miesto.