Triple Threat: Zoznam, v ktorom chce byť každý jazdec NASCAR

Víkendové víťazstvo v pretekoch NASCAR Cup Series v Daytone zaradilo Christophera Bella do prestížneho Triple Threats. O čo vlastne ide a kto sa do neho môže zaradiť? Poďme sa detailne pozrieť na zoznam, do ktorého sa chce dostať každý jazdec.

S inauguračnou sezónou Truck Series v roku 1995 dostali pretekári NASCAR možnosť dostať sa do zoznamu Triple Threat. Do neho sa zapíše ten, kto vyhrá aspoň jedny preteky v každej z troch „national series“. Christopher Bell sa v nedeľu stal 35. jazdcom, ktorému sa to podarilo a trvalo mu to päť a pol roku. Premiérovú výhru v sérii Truckov si pripísal v Eldore v júli 2015, o dva roky neskôr ovládol preteky Xfinity v Kansase a v Cup Series premenil na víťazstvo svoj 38. štart.

Prvým mužom v zozname je trojnásobný pole-sitter Daytony 500 Ken Schrader. Ten si výhru a miesto medzi Triple Threats vybojoval počas historicky tretích pretekov truckov na Saugus Speedway v apríli 1995. V premiérovej sezóne dokázal ešte zavŕšiť „víťazný hetrik“ Terry Labonte, septembrovou výhrou v Richmonde. Greg Biffle sa zase stal prvým pretekárom, ktorý Triple Threat vybojoval v inej sérii, než v Truckoch.

Najrýchlejším a zároveň najmladším je Kyle Busch, ktorý získal výhru v každej sérii v priebehu 16 mesiacov medzi 14. májom 2004 a 4. septembrom 2005. To všetko vo veku 20 rokov a štyri mesiace. „Rowdy“ je taktiež jediným, ktorý dokázal vyhrať v každej sérii počas jediného víkendu. Prvýkrát sa mu to podarilo v auguste 2010 v Bristole, kde to o sedem rokov neskôr úspešne zopakoval.

Kyle-Busch-is-2019-MENCS-Champion-760x506

Busch však nie je prvý, kto skompletizoval Triple Threat na jednej trati. Už v roku 2005 to v Martinsville dokázal Bobby Labonte, ktorý pridal víťazstvo v Truck Series k predošlým triumfom v Cup Series (2002) a Xfinity Series (1992).

Doposiaľ nikto svoj prvý zápis do zoznamu nepridal počas jednej sezóny, siedmym pretekárom sa podarilo dosiahnuť aspoň dve výhry: Terry Labonte (1995), Kevin Harvick (2003, 2010), Kyle Busch (2005-2011, 2013-2020), Denny Hamlin (2011), Brad Keselowski (2014), Joey Logano (2015) a Kyle Larson (2016).

Zoznam pretekárov, ktorý vybojovali výhru v každej sérii NASCAR

TripleThreatzoznamfeb2020

LISTINA ČAKATEĽOV

Nie je to však len o úspechoch, v histórii nájdeme veľký počet jazdcov, ktorým na zápis medzi Triple Threat chýbalo víťazstvo v jedinej sérii. Sú medzi nimi také mená ako Bobby Allison, Jeff Burton, Dale Earnhardt, Jeff Gordon, Jimmie Johnson či bratia Bodineovci. Šancu stále má Dale Jr., ktorému chýba výhra v Truck Series. V aktuálnej situácii, keď sa pravidelne predstaví len v jednom podujatí Xfinity Series za sezónu, je to však skôr nereálne.

Do zoznamu sa čoskoro môžu dostať viaceré nové mená. Chase Briscoe, Ross Chastain, Austin Cindric, Ty Dillon, Noah Gragson, Brandon Jones, JH Nemechek, Tyler Reddick či Daniel Suárez potrebujú vybojovať svoju prvú výhru v NASCAR Cup Series. Čerstvý víťaz Daytona 500 Michael McDowell, Martin Truex Jr., Ricky Stenhouse Jr. či AJ Allmendinger potrebujú triumf v truckoch.

MAJSTROVSKÝ TRIPLE THREAT

V histórii NASCAR dokázalo len deväť pretekárov vybojovať titul šampióna v dvoch rôznych sériách. Šesť z nich má titul z Cup a Xfinity Series, ďalší traja sú šampiónom Xfinity a Truck. Prvým, komu sa to podarilo bol Bobby Labonte s majstrovskými titulmi vo Winston Cup Series 2000 a Busch Series (dnešná Xfinity) 1991. Najrýchlejším bol Austin Dillon, ktorý začal v NASCAR v sérii K&N Pro Series East v roku 2008 a už po piatich rokoch bol šampiónom Xfinity a Truck Series. Martin Truex Jr. je jediným v tomto deväťčlennom zozname, ktorý nie je členom Triple Threat klubu.

Monster Energy NASCAR Cup Series Auto Club 400

 

Fotografie: NASCARmedia

Napsat komentář