TOP 10: Shrnutí sezóny 2016

Jako předešlé roky, i letos vám nabízíme TOP 10 událostí, které hýbaly světem NASCAR. Sezóna 2016 nabídla hned několik trháků – jedním z nich je například sedmá výhra titulu Jimmieho Johnsona, odchod Tonyho Stewarta, zdravotní problémy Dala Earnhadta Jr. či po sezónní odhalení nového hlavního sponzora nejvyšší soutěže a změna oficiálního loga NASCAR, neopomeneme samozřejmě dvě nižší série Xfinity a Camping World Truck.

1. JIMMIE JOHNSON POSEDMÉ
Neuvěřitelnou sezónu má za sebou sympaťák a svěřenec týmu Ricka Hendricka.

Jimmie Johnson začal sezónu 2016 s ne příliš skvělým vstupem, v zahajovacím závodě v Daytoně skončil totiž na šestnácté příčce. Výrazná změna k lepšímu přišla již ve druhém závodě v Atlantě, tam si Johnson připsal první výhru a jasný postup do šestnáctky jezdců, kteří se jako první urvou od zbytku jezdeckého pole v rámci Chase for the Cup. V březnu potom přidal výhru v Kalifornii. V průběhu sezóny si potom celkem jedenáctkrát dojel pro umístění v TOP 5 a celkem šestnáctkrát v TOP 10. Kol ve vedení strávil přesně 737. V rámci Chase se mu dařilo jak se na (prozatím) šestinásobného šampiona sluší a patří. Ke dvěma výhrám z počátku sezóny tak v nejdůležitější chvíli přidal tři další. Tu poslední potom přímo v Miami.

Hvězda současné éry NASCAR se tak díky sedmému titulu vyrovnala vůbec těm největším legendám. Dnes jsou v nejvyšší sérii NASCAR tři jezdci, kteří dokázali sedmkrát utržit titul šampiona – Jimmie Johnson, Dale Earnhardt a Richard Petty.

Přesto se toto vítězství neobešlo bez rozdělení fanoušků světa NASCAR na několik táborů. Jedni jsou samozřejmě nadšení, druzí zklamaní až naštvaní, protože fandili někomu jinému, ale jsou tu i ti, kterým je to tak nějak jedno a v neposlední řadě jsou tu ti, kteří víří diskuze o tom, že není správné stavět Johnsona na stejnou úroveň jako Earnhardta a Pettyho. Proč? Protože podmínky za kterých závodili jsou naprosto rozdílné, objevují se dokonce názory, že letošní titul Johnsonovi prostě spadl do kapsy a se vším mu nahrál právě současný formát Chase.

 

2. MONSTER ENERGY HLAVNÍM SPONZOREM NEJVYŠŠÍ SÉRIE NASCAR
Po skončení sezóny byla v Las Vegas oznámena nová spolupráce mezi Monster Energy a NASCAR. Vzhledem ke končící smlouvě se společností Sprint jsme se tak konečně dočkali odhalení jeho nástupce. 

Dohoda se společností Monster Beverage Company je jako u předchozích partnerů na několik sezón. NASCAR dokonce při vzniku této spolupráce změnil po několika desítkách let své oficiální logo, aby lépe pasovalo k nové éře NASCAR. Brian France, výkonný ředitel a předseda NASCAR je z nadcházející spolu práce nadšený a chválí si i načasování.  Steve Phelps, výkonný viceprezident a marketingový ředitel NASCAR navíc zdůrazňuje, že byla tato společnost vybrána pro podstatu toho ak je vnímána společností a spojení s NASCARem bude prý ideální.

Monster Energy přitom není v oblasti motorsportu nováčkem, a ani v NASCARu to nebude debut – ve sponzoringu vozu nejvyšší série 41 bude prý nadále pokračovat.

monster-energy-nascar-cup-series-logo

 

3. ROOKIES VÁLCUJÍ ZKUŠENÉ JEZDCE
Do sezóny 2016 vstoupila hned šestice Rookies – tedy nováčků, kteří si vůbec poprvé odkroutili celou plnou sezónu v rámci nejvyšší série. Jejich působení a často i výsledky byly dech beroucí. 

Chase Elliott, Ryan Blaney, Brian Scott, Chris Buescher, Ty Dillon a Jeffrey Earnhardt to je letošní skvadra Rookies, které si v tomto případě dovolujeme doplnit o již odrostlé Rookies Kyla Larsona, Trevora Bayna a Austina Dillona. Výsledky těchto nadějí jsou za rok 2016 fantastické. Pouze v pěti bodovaných závodech se nikdo z těchto jezdců nedokázal probojoval do TOP 10.

Za bezesporu největší hvězdu můžeme považovat Chase Elliotta, který osedlal čtyřiadvacítku a rozhodně předchozí úspěchy Jeffa Gordona nezahanbil. Ve svých jednadvaceti letech sice na svou první výhru v rámci nejvyšší soutěže ještě čeká, nicméně letošní výsledky čítají osm umístění v TOP 5 a celkem šestnáct dojezdů v TOP 10. Toto počínání Elliotovi vyneslo v jeho první plné sezóně desátou příčku průběžného pořadí a to je slušný výsledek. Nejlepším umístěním pro něj potom bylo druhé místo v prvním závodě v Michiganu.

Druhou hvězdou je potom již zkušenější Austin Dillon, pro kterého byl tato sezóna jeho druhou plnou. Letos si čtyřikrát dojel pro umístění v TOP 5 a celkem patnáctkrát v TOP 10. Raketový byl především počátek a závěr sezóny. Zcela tak zastínil svého bratra, letošního čerstvého Rookie Tye Dillona, který si sezónu rozdělil. Významně přispěl do statistik nováčků i Kyle Larson s celkem třinácti dojezdy v TOP 5, s šestnácti v TOP 10 a především potom výhrou v Michiganu, kdy na čele závodu strávil jednačtyřicet kol. Bylo to pro něj první vítězství kariéry v nejvyšší soutěži.

Druhou výhru nováčkům přidělil Chris Buescher v Poconu, i pro něj to bylo první vítězství ve Sprint Cupu, ačkoli asi ne takové jaké by si představoval. Výhru mu více méně nadělila matka příroda.

 

4. SMOKE A JEHO FINÁLNÍ SEZÓNA
V roce 2015 jsme se loučili s legendou Jeffem Gordonem, rok 2016 byl poslední pro dalšího velikána, který oznámil odchod do závodního důchodu – Tonyho Stewarta. 

Pětačtyřicetiletý rodák z Indiany se rozhodl ukončit kariéru v nejvyšší soutěži NASCAR a tak pro něj letošní starty patřily  těm posledním. Trojnásobný šampion a spolumajitel týmu Stewart-Haas Racing vepsal své jméno do dějin NASCAR opravdu pečlivě. Pro Tonyho je závodění tou největší vášní a tak je seznam sérií v nichž kdy působil opravdu dlouhý. V nejvyšší sérii NASCAR strávil osmnáct let během nichž odjel přes šest set závodů. Výher nasbíral celkem devětačtyřicet. Poprvé se na Victory Lane blýskl v Richmondu roku 1999, naposledy letos v Sonomě.

V průběhu celé sezóny jsme mohli být svědky holdů a poklon, které byly Stewartovi pokládány ať už přímo na okruzích či od dalších jezdců a mechaniků. Do úplně posledního závodu přáli Stewartovi štěstí snad úplně všichni. Nicméně finální rok nezačal vůbec dobře. Začátkem února se objevily zprávy o problémech se zády. Následně musel Smoke na operaci a nad jeho nástupem do závodního vozu se začala stahovat mračna. Nakonec to bylo osm vynechaných závodů. Od Richmondu už si Stewart nenechal nic ujít. Výsledky ovšem nebyly nijak zářivé a i přes výhru v Sonomě a postup do prvního kola Chase nedokázal Smoke držet krok. Svou poslední sezónu tak zakončil na celkově patnácté příčce.

 

5. DRASTICKÝCH NEHOD UBÝVÁ, NICMÉNĚ STÁLE TU JSOU
Nehody a konflikty jsou neodmyslitelnou součástí každého závodu, přesto, že se vedení NASCAR svými bezpečnostními předpisy stále snaží snižovat riziko nehod, stále je tu jedna věc, kterou neovlivní – lidský faktor a díky němu se bouralo, bourá a bourat bude.

Často vypadají nehody opravdu hrozivě a dokáže při nich mrazit, nicméně dnešní bezpečnostní prvky uvnitř vozu jsou na špičkové úrovni, takže všichni jezdci vyvázli letos bez vížných zranění. Nehody tak stále zůstávají specialitou závodů NASCAR a často jsou to právě konflikty, na které fanoušci čekají.

V letošním roce došlo v nejvyšší soutěži k několika závažným nehodám, o tom, že se letos bude na co těšit mohl vypovědět už Sprint Unlimited, který nabídl hned několik oku lahodících šťouchanců.

Nepříjemnou nehodu prožila i jediná žena závodního pole Danica Patrick, která se proletěla díky Kasey Kahnovi.

Jedna z vůbec největších nehod se odehrála v červenci v Daytoně, v devadesátém kole. Olbřímí kolizi odstartovali Jamie McMurray, Jimmie Johnson a Ryan Blaney. K této trojici se následně přidalo devatenáct dalších jezdců, kteří se jim nebo sobě vzájemně nedokázali vyhnout. Konflikt tak čítal více jak polovinu jezdeckého pole. Do šlamastiky se zapletl například ještě Harvick, Buescher, Elliott, Menard, Johnson, Earnhardt Jr, Kahne, Newman a také jediná žena v jezdeckém poli Danica Patrick. Pokud bychom vynásobili počet vozů jejich cenou, dalo by se říci, že během těchto několika vteřin „vyletělo do vzduchu“ pět a půl milionu amerických dolarů (22×250.000USD). Několik jezdců bylo převezeno do místního MediCentra, pozdější zprávy ovšem daly světu vědět, že jsou všichni v pořádku.

Jeden nepovedený restart potom místo závodu odstartoval hromadnou nehodu o osmnácti vozech. V hlavní roli letošní šampion – Jimmie Johnson, kterého zradilo řazení.

O velkém štěstí může mluvit Kyle Larson, který absolvoval opravdu tvrdý náraz ve Fontaně.

Poslední závod a poslední nehoda roku 2016 stála také za to. Největší drama závodu, v kterém se bojovalo o titul šampiona byla obohacena o hrůzně vypadající ohnivou show Martina Truexe Jr.

A jistotou stále zůstává Talladega, letošní Geico 500 nabídlo hned několik podívaných. Tou nejděsivější v letošním roce je pravděpodobně ta v níž Chris Buescher předvedl několik přemetů.

Druhým aspirantem na nehodu roku je bezesporu nehoda z téhož závodu v podání Matta Kesnsetha.

A i samotný cíl závodu byl ve velkém stylu.

 

6. ZDRAVOTNÍMI PROBLÉMY ZMAŘENÁ SEZÓNA DALA EARNHARDTA JR.
Dale Earnhardt Jr. si sezónu 2016 užil zpoza volantu pouze z jedné poloviny. Po závodě v Kentucky musel Dale pro zdravotní problémy závodní vůz opustit.

Veškeré obsazení osmaosmdesátky bylo v rámci záskoků. Podle Ricka Hendricka, by (v srpnu tohoto roku) neschopnost Dala závodit mohla mít trvání i dvou až tří let. „Dale Jr. se zotavuje jak může. Všechno nejde rychle nebo hned, už mu taky není dvacet. Nemůžu nic dělat.“ Znělo v létě z úst Ricka. Příčinou veškerých komplikací jsou zdravotní problémy připomínající otřesy mozku. Postupem roku se Dale propadal průběžným pořadí a po nějaké době bylo jasné, že s účastí v Chase se může rozloučit.

Nejhorší ze všeho je, když slyšíte lékaře jak mluví o mém zdravotním stavu. Není to dobré, rozhodně ne natolik abych se mohl bezpečně vrátit do závodního vozu. Děsí mě to, všechno to trvá až moc dlouho.“ Svěřil se tisku Earnhardt Jr.

NASCAR Sprint Cup Series Coke Zero 400 - Practice

Příznaky mohou přetrvávat.“ Znělo vyjádření Chrise Nowinskeho, odborníka na poranění hlavy a mozku. „Některé příznaky  neodezní nikdy, mozek je velmi složitý orgán, který reaguje na podněty z okolí a někdy je těžké určit co přesně problémy způsobuje.“

V osmaosmdesátce se tak střídal například Jeff Gordon nebo Alex Bowman. „I řidiči podléhají své zkáze, to je jako s ovocem.“ Komentoval vše Brad Keselowski. „Kariéra závodníka se snadno a rychle pokazí. Musíte si dávat pozor na každou nehodu, následky mohou být různé. Tohle je důkaz.

Po konci sezóny se ale objevily skvělé zprávy a sice, že Dale se do závodního vozů vrátí v nové sezóně. Ve startovní listině na Daytonu 500 roku 2017 tedy nebude chybět.

 

7. SÉRIE XFINITY A CAMPING WORLD TRUCK ZAVEDLI FORMÁT CHASE
Vedení NASCAR si od tohoto kroku slibuje kromě větší atraktivity také pomoc mladým jezdcům před vstupem do nejvyšší série, kteří si tak budou moci zvykat na to, jak v nejvyšší sérii vypadá boj o titul.

Formáty Chase se ale budou od toho v nejvyšší soutěži lišit. V obou sériích trvá Chase pouze sedm závodů, to tedy znamená dvě kola po třech závodech a finálový závod pro elitní čtyřku, který se ve všech sériích odjede na trati v Homesteadu.

V XFINITY Series postoupilo do Chase 12 jezdců. Po prvních třech závodech se eliminovali 4 nejhorší a po dalších třech vznikla finálová čtyřka pro Homestead. Z titulu se nakonec radoval Mexičan Daniel Suárez, který rozhodně je mladým talentem, považte – ve svých čtyřiadvaceti letech získal titul šampiona série v níž působí tři roky. O svěřenci Joa Gibbse dozajista budeme ještě hodně slýchat. Jaký je to asi pocit vyhrál titul šampiona s tím, že za celý rok vyhrajete (pouze) dva závody, z toho je ten jeden právě ten, který vás tituluje šampionem? O tom by mohl vyprávět. I zde narážíme na negativní ohlasy o způsobu Chase. Nutno podotknout, že v rámci této série, ne zrovna málo závodů, vyhrál Kyle Busch, který v sérii body nesbírá. Vyhrát tak závod v šampionátu není pro jezdce v této sérii jednoduché. To si uvědomuje i samotné vedení NASCAR, které pro příští sezónu nastaví nové pravidlo o počtu odkroužených závodů jezdci z jiných sérií. Nicméně Suárez píše dějiny, je totiž prvním Latino-Američanem, který titul vyhrál.

NASCAR XFINITY Series Ford EcoBoost 300

V CWT Series postoupilo do Chase pouze 8 jezdců. Po prvním kole se pole zredukovalo na šest závodníků a stejně jako v ostatních sériích postoupilo z druhého kola do finálového závodu čtveřice nejlepších. Titul nakonec ukořistil Johnny Sauter, právě on se zapíše do dějin jako první šampion v rámci formátu Chase, který i tato série v roce 2016 přijala. K získání titulu mu přitom v Miami stačilo třetí místo. Pro Sautera, který minulé ročníky pravidelně končil na čtvrté pozici je titul konečně jistým zadostiučiněním. Letošní sezóna se Sauterovi rozhodně povedla a tak je šampionem zcela zaslouženě. Ve svých osmatřiceti letech vyhrál letos tři závody, dvanáctkrát se umístil v top pětce a v rámci Chase jasně dominoval. Jeho třináct výher kariéry ho staví na průběžnou jedenáctou příčku pořadí napříč historií.

NASCAR Champions Portraits

 

8. CAUTION CLOCK – DALŠÍ NESMYSLNÉ PRAVIDLO?
NASCAR má čím dál více tendenci zavádět pravidla, která fanoušky závodění zvedají ze židle, a ne zrovna v tom dobrém slova smyslu. Letos se mimo jiné například objevily zprávy o tom, že by vedení NASCAR mohlo promluvit do oslavných rituálů.

V lednu 2016 proběhla v Charlotte tisková konference pro média, kde vedení NASCAR představilo novinky na následující sezónu 2016. Po přidání Chase formátu do dvou nižších sérií přichází i s konceptem Caution clock, který bude využíván pouze v sérii Camping World Truck Series.

Jedná se o jakýsi časovač, který automaticky po dvaceti minutách zelené fáze vyvěsí žlutou vlajku. Pokud se zelená fáze přeruší dříve díky určitým problémům na trati, tento časový úsek se opět vynuluje na dvacet minut po odmávnutí zelené vlajky. Tento system však bude zrušen na posledních dvacet kol – (díky délce okruhu na Pocono Raceway a Canadian Tire Motorsport Parku na posledních deset kol). Během této uměle vytvořené žluté fáze nebude možné využít takzvaného free-pass (první jezdec o kolo zpět se vrátí do vedoucího kola). Caution clock nebude aplikován v závodě na prašném oválu v Eldoře.

První sezóna s tímto pravidlem vyvolala rozporuplné reakce. Pravidlo se totiž stalo prvkem, s kterým je potřeba počítat a které často zasáhlo do závodu více než by si někteří přálo, nebo naopak?

 

9. LETOŠNÍM KRÁLEM SÉRIE XFINITY JE KYLE BUSCH
Kyle Busch v sérii Xfinity sbírá výhry jako na běžícím pásu, letošní ročník se mu ale vydařil opravdu výjimečně. Dokázal totiž vyhrát více jak polovinu závodů, do kterých nastoupil.

První závod sezóny Kyle vynechal, první do kterého nastoupil byl závod v Atlantě, výhrou tohoto závodu započal sérii tří po sobě jdoucích výher. Na Victory Lane se totiž dokázal podívat i následující víkend v Las Vegas i víkend poté ve Phoenixu. V Kalifornii se poté musel spokojit pouze s druhým místem, v následujícím Texasu už to opět byla výhra, v Bristolu potom druhá příčka. Následující čtyři závody vynechal, v Poconu a Michiganu výhru neukořistil ale vždy se umístil v první pětce. Po další dvou závodové pauze vykradl výhru v dalších třech závodech (Kentucky, New Hampshire a Indianapolis). V dalších závodech, do kterých nastoupil ho opustila štěstěna a tak si dojel pro dvě nejhorší umístění v sezóně ( ve Watkins Glen to bylo až 37. místo a v Bristolu 24.). Do konce sezóny potom Busch nastoupil do šesti závodů a ve třech dokázal vyhrát. Z osmnácti závodů, do kterých nastoupil, oslavoval výhru v deseti případech.

Minulou sezónu to bylo šest výher z patnácti závodů. Jeho letošní počínání si ale našlo mnohé odpůrce. Možná i skutečnost, že závody nižších sérií vyhrávají jezdci, kteří se neúčastní v rámci série šampionátu, přispěla k tomu, že se vedení NASCAR  do následujících sezón rozhodlo omezit počet závodů, do kterých mohou jezdci nejvyšší série nastoupit. Dost možná tak Kyle obdobné kousky nepředvede, rekordní počet výher přitom spadá do roku 2010, kdy dokázal zvítězit dokonce třináctkrát.

10. SOUČASNÁ PODOBA CHASE STÁLE OPLÝVÁ KONTROVERZÍ 
I po konci letošní sezóny se rozjely četné diskuze o nespravedlnosti současného formátu boje o titul. 

Jak by výsledek sezóny vypadal, kdyby formát neměl současnou podobu? Kdo by držel titul šampiona? Jak moc není logický princip jedné výhry k postupu? To jsou otázky, které si kladou mnozí fanoušci NASCAR a spekulují nad tím, jak by vypadala sezóna s jiným formátem. Jak moc je současný formát spravedlivý a jak moc plní svůj účel divácké přitažlivosti, na to má každý své vlastní měřítko.

Pokud by se jelo pouze na body a nefungovalo by současné „play-off“, letošním šampionem by byl Kevin Harvick, pro kterého by to byl druhý titul, následovaný Joey Loganem a Kylem Buschem. Jimmie Johnsonovi by patřila až sedmá příčka. NASCAR Champion's Tour
Na závěr si připomeňme Chase nejvyšší série tak jak jej neznáme:

 

 

2015b

 

AP544454759481

Napsat komentář