TOP 10: Shrnutí sezóny 2014

Rok 2014 se již za pár hodin stane minulostí, je tedy načase zrekapitulovat si, co se v uplynulém roce všechno událo. V tomto článku jsme pro vás vybrali 10 nejzajímavějších momentů a faktů (především) letošní sezóny NASCAR Sprint Cup. Vše si můžete připomenout v přiložených videích. Doufejme, že sezóna v roce 2015 bude při nejmenším tak zajímavá, jako ta letošní.

NOVÝ SYSTÉM BODOVÁNÍ

Co s nejvyšší sérií NASCAR Sprint Cup zamávalo letos nejvíce byla rozhodně změna systému bodování a dalo by se říci, že i celé podstaty Chase for the Cup. Jediné co se nezměnilo byla „základní“ část kalendáře a „Chase Races“. Během základní části jezdci prostě sbírají body, které určují jejich průbežné pořadí a vypovídají o jejich ambicích na titul šampiona. Ještě v minulém roce se potom oddělila dvanáctka (pro problémy v posledním závodě základní části dokonce třináctka) jezdců, kterým se navýšil počet bodů a byli to právě oni, kteří prostě pokračovali ve sbírání bodů. Body tak hrály největší roli a často se již dopředu mohl díky bodovému náskoku určit vítěz šampionátu.

Letos se do popředí dostal jiný prvek a to samotné vítězství. Chase Races byly rozděleny na vyřazovací kola. Do těchto finálních bojů postoupilo nejprve šestnáct jezdců. Po vždy třech odjetých závodech se s účastí v Chase rozloučili čtyři jezdci. Naprostou pojistkou přitom bylo vyhrát jeden z těchto tří závodů, tím je účast stoprocentní a jinak se opět přihlíželo na body.

Po každém eliminačním/vyřazovacím kole se jezdcům „In Chase“ body vyrovnaly a vždy se začínalo na novo. Tak před Homesteadem zbyly čtyři jezdci se stejným počtem bodů a absolutně kdokoliv z nich se mohl stát šampionem.

Atraktivita – to byl důvod, proč byl tento nový formát, přirovnávaný k hokejovému play-off zaveden. A tvůrcům se musí nechat, že skutečně do letošního roku nový formát přinesl nesčetně dramat. Ať už těch ryze závodních, nebo jiných. Kdyby zůstalo vše „při starém“ letošní ročník mohl vypadat zcela jinak. Hlavní je, že šanci stát se šampionem dostali i jezdci, u kterých by jsme to absolutně nečekali, ostatně – čtěte dál.

VYPADNUTÍ JIMMIEHO JOHNSONA Z CHASE

Jimmie Johnson byl velkým kandidátem na titul šampiona pro rok 2014, i jeho vstup do sezóny tomu nasvědčoval. Hladce si zajistil účast v Chase, když vyhrál v Charlottě, Doveru a Michiganu. V první eliminační části Chase obstál. V Chicagu dojel na 12. místě a v New Hampshiru dokonce na 5. místě. V Doveru mu stačilo zajet slušný výsledek, aby postoupil do druhého kola eliminační části a to se mu také podařilo, závod dokončil na krásném 3. místě.

Ovšem závod v Kansasu se mu vůbec nevydařil. V závodě měl kontakt s Gregem Bifflem a Jimmie svůj vůz poslat do zdi, následoval náraz a totálně zničené auto. Jimmie byl klasifikovaný až na utrápeném 40. místě. Ani závod v Charlottě se mu moc nepovedl a s Jimmim to vypadalo hodně bledě. Během závodu byl Johnson nepochopitelně zavolán na Pit Lane z 5. místa a to pouhé tři kola před cílem. Jimmie závod dokončil na 17. místě. V Talladeze měl jediný cíl, jedinou možnost jak se udržet ve hře – musel vyhrát. Kvalifikaci zajel výborně a do závodu startoval z 2. pozice.  A i když neskutečně bojoval, vedl 84 kol,  při posledních restartech ho zbrzdili soupeři a bylo hotovo. Johnson skončil až na 24. místě a to znamenalo jediné – Jimmie Johnson letos titul neobhájí. (Čtěte také ZDE.)

Mnozí fanoušci se tak museli smířit s tím, že tohoto výjimečného jezdce v letošním velkém finále neuvidí. Johnson měl letos možnost zařadit se vedle legend jako jsou Richard Petty nebo Dale Earnhardt. Mohl se totiž letos stát šampionem po sedmé ve své kariéře. Uvidíme jakou strategii společně se svým Crew Chiefem Chadem Knausem připraví pro následující sezónu.

ARIC ALMIROLA VÍTĚZEM NA DAYTONĚ

Rodák z Floridy Aric Almirola zažil letos jeden velký úspěch, vyhrál prestižní závod v Daytoně. Vyhrát „Daytonskou pětistovku“ je sen každého závodníka NASCAR a Aric Almirola si tento sen splnil, sice trošku kuriózním způsobem, ale na to se historie neptá. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Závod se nejdříve přesunul ze soboty na neděli kvůli dešťovým přeháňkám. Aric začal dobře, v kvalifikaci obsadil 15. místo. Pravda, na superspeedways se příliš na pořadí při startu nehledí, ale je to určitě dobrý začátek. V závodě se potom staly dvě celkem velké bouračky. Almirola se oběma vyhnul a to byl další důležitý krok k vítězství. Almirola se poté dostal do vedení, kde strávil 14 kol a při nájezdu do 109 kola se to stalo. Byly vyvěšeny žluté vlajky a to znamenalo jediné – Aric Almirola v ten okamžik Leader, se stal vítězem. Déšť neustával a v závodě se již pro odkroužená kola nepokračovalo.

Taková malá zajímavost – číslo #43 se dostalo v Daytoně na Victory Lane po dlouhých 30-ti letech, kdy v roce 1984 vyhrál svojí poslední Daytonu Richard Petty. Aric si tímto vítězstvím zajistil letošní boje o titul, bohužel hned v první eliminaci vypadl. To se ale dalo trošku očekávat.

RVAČKY V CHARLOTTE A TEXASU

Rvačky k NASCAR prostě patří. Přece jenom, občas je na trati pěkné dusno a udržet nervy na uzdě chce notnou dávku sebekontroly. Jenomže někdy ujedou nervy snad každému.

Jezdci Brad Keselowski, Denny Hamlin, Matt Kenseth a Tony Stewart si po dojezdu závodu v Charlottě moc nerozuměli. V dojezdovém kole po závodě Brad Keselowski chtěl šťouchnout do Dennyho Hamlina, ale to se mu nepovedlo. Poté těsně před Pit Lane naboural do vozu Matta Kensetha a Tonyho Stewarta. Tony Stewart si nic nenechal líbit, zařadil zpátečku a do auta Brada Keselowského jednoduše nacouval. Poté, když jezdci vystoupili z aut, tak Denny Hamlin si to s Bradem Keselowskim chtěl vyřídit. Dennyho jeho mechanici ho ale do rvačky nepustili, tak to jednoduše vyřešil Matt Kenseth, který napadl Brada, a byla z toho nemalá rošáda. (Čtěte také ZDE.)

V Texasu se potkali Brad Keselowski a Jeff Gordon. Při prvním pokusu Green-White-Checkered Brad se snažil protáhnout kolem Jeffa, jenomže se to neobešlo bez kontaktu, po kterém Jeff dostal smyk. Po skončení závodu si to Jeff a Brad pěkně rozdali v boxech. Do bitky se zamíchali i mechanici Jeffa i Brada. Brad a Jeff skončili s malými oděrkami na tváři. (Čtěte také ZDE.)

JIMMIE JOHNSON OVLÁDL TEXAS

Listopadový závod v Texasu ovládl již zmíněný muž – Jimmie Johnson. Na tento závod zvolil speciální červené přebarvení, které mu přineslo štěstí. Už v kvalifikaci Jimmie potvrdil, že se s ním tady musí počítat (A to i přes to, že se neúčastní boje o titul šampiona), skončil na 3. místě.

V závodě se dostal lehce do vedení a už ho nikdo „nesundal“. Vedl neskutečných 191 kol z celkových 341. Prakticky celý závod se pohyboval v TOP 5. Tohle vítězství bylo pro Jimmiho takovou malou náplastí na neúspěšný Chase a svojí radost projevil hned na Victory Lane. Bylo to jeho 4. a taky poslední vítězství v sezóně 2014. Tento listopadový Texas vyhrál Jimmie už potřetí v řadě za sebou. Celkem na této trati získal 4. vítězství. (Čtěte také ZDE.)

RYAN NEWMAN PŘEKVAPIVĚ V HOMESTEADU

Rozhodně největším překvapením byl letos Ryan Newman. Nezískal ani jedno vítězství a do Chase se dostal pouze díky bodům a konzistentním výsledkům. To nejlepší umístění v cíli si nechal až do Homesteadu, kde dokončil druhý, ale nepředbíhejme.

Ryan ze začátku a vlastně i v polovině sezóny dokázal zajíždět pravidelně závody v TOP 20, a právě to ho dostalo do Chase. Po celý Chase měl veliké štěstí, soupeři chybovali, ale on nikoli. V předposledním závodě ve Phoenixu měl snad největší štěstí. V poslední zatáčce posledního kola zaútočil na Kyla Larsona a uspěl, Larson sice měl kontakt se zdí, ale to Newmana až tak zajímalo. To nejdůležitější mu sdělil jeho spotter a to sice, že postoupil do Homesteadu a vyřadil Jeffa Gordona o pouhý jeden jediný bod.

V Homesteadu do posledního kola proháněl Harvicka, ale nakonec skončil druhý, ale smutnět rozhodně nemusel, byla to vydařená sezóna. (Čtěte také ZDE.)

ŠAMPIONEM JE KEVIN HARVICK

Kevin Harvick letos ukázal, že se sním ještě musí počítat. Na začátku sezóny ho angažoval tým Stewart-Haas Racing a také provedl změnu čísla (#4), do té doby jsme Harvicka vídali ve voze #29.

Titul získal naprosto zaslouženě. Do Chase se dostal díky vítězství v březnovém Phoenixu, dále přidal vítězství z Darlingtonu, Charlotty, listopadového Phoenixu a Homesteadu, kterým si zajistil titul šampiona. Ovšem v sezóně prokazoval velikou duši závodníka. V Chase se dostal několikrát do problémů, ale vítězstvím ve Phoenixu se z nich dostal. V Homesteadu jezdil hlavou. Pohyboval se okolo TOP 3 a krátce před koncem závodu se dostal do vedení, které mu už nikdo nedokázal vzít. Ke konci závodu měl potíže udržet za sebou Newmana. Harvick Newmana před sebe nepustil, a tak získal svůj první titul šampiona v nejvyšší sérii NASCAR. Kevin letos oslavil své 38. narozeniny.
(Čtěte také ZDE. O Kevinu Harvickovi potom ZDE.)

GORDONOVA FAMÓZNÍ SEZÓNA

Kdo by to byl čekal, že se Jeff Gordona ve svých 42 letech bude ucházet o titul šampiona? Jeff měl letos vynikající sezónu, byla to jeho nejlepší sezóna za poslední 3 roky. Hned v úvodních závodech ukazoval, že bude letos velmi silný.

Letošní Chase si zajistil vítězstvím v Kansasu, dále ještě přidal vítězství z Indianapolisu, Michiganu a Doveru. Celkem tedy za sezónu nasbíral 4 výhry. Co se týče Chase, tak tam Jeff ukazoval velmi dobré výkony. Hned úvodní eliminací prošel bez problémů. Druhá eliminace ovšem už trošku skřípala, ale Jeff si postup pohlídal, naopak mu z cesty za titulem vymizeli jezdci jako Jimmie Johnson, Dale Earnhardt Jr., Kyle Busch a Kasey Kahne.

Hned další eliminace naznačovala, že by se mohl dostat do Homesteadu, ale kontakt s Bradem Keselowskim v Texasu mu tento sen zničil a nezachránilo ho ani 2. místo ve Phoenixu. Jeff tedy skončil celkově na 6. místě s 2348 body. Uvidíme, zda-li tak zářivá bude i následující sezóna, rozhodně se máme na co těšit.

NATIONWIDE MÁ NEJMLADŠÍHO ŠAMPIONA V HISTORII

Sérii Nationwide se prozatím příliš nevěnujeme, ale nemůžeme nechat bez povšimnutí letošního šampiona. Letos se stal vítězem pouze osmnáctiletý William Clyde Elliott II., známý jako  Chase Elliot. Chase v sérii Nationwide letos debutoval, úspěch je to tedy opravdu velký, protože vyfoukl pohár již 33. sezóny mnohem ostřílenějším jezdcům. Po právu Elliott získal také ocenění Rookie of the Year pro rok 2014.

První důležitá výhra přišla v šestém závodě v Texasu, svou chuť na výhru Chase ukojil hned v následujícím závodě v Darlingtonu a do třetice všeho dobrého se radoval  z výhry v Chicagu. Celkem 26x dokázal závod dokončit uvnitř TOP 10. Jeho dojezdy mu postupně sypaly cenné body. A i když se často bitvy o vítězství odehrávaly mezi jinými jezdci (jako tomu bylo i  v posledním závodě – rozhodovalo se mezi Kylem Buschem a Bradem Keselowskim), tito pánové do celkového pořadí nemohli přes své úspěchy zasahovat.

Celkově druhý Regan Smith (týmový kolega) byl na něj ve finále krátký o 42 bodů. (Čtěte také ZDE.)

CAMPING WORLD TRUCK SERIES 2014

Tento rok proběhla jubilejní 20. sezóna NASCAR Camping World Truck Series, v kalendáři měla naplánovaných 22 závodů od Daytony po Homestead a titul z loňského roku zde obhajoval Matt Crafton s Toyotou. A právě tato značka opanovala celou tuto sezónu, 18 z odjetých 22 závodů totiž vyhrál jezdec v Toyotě, Ford a Chevrolet si připsali shodně po dvou vítězstvích, čtvrtý výrobce – RAM Trucks – vyšel naprázdno.

Z pilotů ze Sprint Cup se stal suverénem letošní sezóny Kyle Busch, který vyhrál sedm z deseti závodů, do kterých nastoupil. Neztratili se také Austin Dillon, nebo Brad Keselowski. Celkovým letošním vítězem se ale stal právě obhájce Matt Crafton, který si připsal dvě vítězství, 833 bodů a přesně o 20 bodů překonal druhého Ryana Blaneyho. Těsně pod hranicí 800 bodů skončil třetí Darell Wallace, Jr., který se může alespoň pyšnit nejvíce (čtyřmi) bodovanými výhrami.

Událostí, zajímavostí a perliček se nastřádalo během celého roku nesčetně. Těchto deset událostí jsme my shledali těmi nejzajímavějšími.

Samozřejmě – byla také představena nová Toyota, ve Watkins Glen nás svou výhrou překvapil AJ Allmendinger a i do nové sezóny už víme o velkých věcech – jednou z nich je například i nový název pro Nationwide sérii, které se již dnes říká Xfinity, a také se již ví o odchodu Carla Edwardse z týmu Jacka Rousche, nesmíme opomenout na zářivý rok Bubby Wallace, který letos v sérii Camping World dokázal čtyřikrát vyhrát, celkově skončil třetí a na příští rok nemá angažmá. Hvězdou mnoha závodů byl bezesporu nováček Kyle Larson, který odváděl v nejvyšší sérii famózní kousky a držel krok s ostřílenými jezdci. Kdo byl také hodně viděn byl Joey Logano a neměli bychom opomenout jedinou ženu v jezdeckém poli Sprint Cupu – Danicu Patrick, která se stále drží mezi legendami. V neposlední řadě připomeňme smutnou událost, která otřásla motorsportem – tragickou srpnovou nehodu, při níž zemřel mladý Kevin Ward Jr. a která přidělala vrásky Tony Stewartovi. 

Chybí Vám zde nějaký okamžik? Bylo pro vás v letošní sezóně závodů NASCAR něco významného? Shledali jste jiný okamžik zajímavým? Podělte se s námi. 

Napsat komentář