Talladega Superspeedway – trať poskytujúca rekordné čísla a tesné súboje

Úvod sezóny NASCAR Cup Series ponúka zaujímavé súboje o víťazstvo a predbiehanie pod zelenou vlajkou (green flag passes) to len potvrdzuje. Bude tento trend pokračovať na najkonkurencieschopnejšom mieste NASCAR – Talladega Superspeedway?

Sezóna 2022 ponúkla v priemere neuveriteľných 45,8 predbiehacých manévrov o líderskú priečku pod zelenými vlajkami, čo je o 25% viac v priemere prvých deviatich podujatí tejto sezóny, než je priemer posledných 16 rokov, odkedy sa začala zostavovať štatistika Loop Data (priemer 33,8 na preteky). Tento víkend sa nová generácia áut Next Gen predstaví na ikonickej 2,66 míľovej a 33-stupňov klopenej trati Talladega Superspeedway, ktorú vytvoril zakladateľ NASCAR Bill France Sr., ako palác rýchlosti a magnet pre zaujímavé súperenie. Čísla v Talladega sú ohromujúce.

Green Flag Passes o líderskú pozíciu a zmeny lídra na štartovej/cieľovej čiare

NASCAR počíta zmenu lídra pri prejazde štartovou/cieľovou čiarou, ale Talladega poskytuje na svojej takmer 15 metrov širokej trati možnosť predbiehania v štyroch zákrutách aj na triovale. Trať je držiteľom historického rekordu v predbiehaní o líderskú pozíciu pod zelenými vlajkami na jedny preteky NASCAR Cup Series s počtom 219, v podujatí 20. októbra 2013. Pri vlaňajších play-off pretekoch počas jesene sme ich videli 123, čo bolo najviac z celej minulej sezóny. Toto číslo je pôsobivejšie, keď pripomenieme, že sa pre nepriaznivé počasie odjazdilo len 117 z 188 naplánovaných kôl.

Oficiálne sa zmeny vedenia v NASCAR počítajú na štartovej/cieľovej čiare a Talladega Superspeedway vlastní aj rekord v počte zmeny lídrov – 88 (dvakrát, jar 2010 a 2011). Pritom preteky na najdlhšom ovály sú vypísané len na 188 kôl.

NASCAR XFINITY Series Sparks Energy 300

Celkový počet predbiehaní pod zelenou vlajkou počas 500 míľových pretekov

Bill France Sr. nazval Talladegu „najlepšou pretekárskou traťou na svete“. Za posledných 16 sezón drží historický rekord v celkovom počte predbiehaní pod zelenou vlajkou v jedných pretekoch NASCAR Cup Series s celkovým počtom 23 765 predbiehaní v celom štartovom poli. Udialo sa to na jesenných pretekoch v roku 2013, vlani počas GEICO 500 sme videli celkovo 9 738 predbiehaní. Niet divu, že Talladega je divácky najvzrušujúcejším podujatím pre divákov.

Viesť pod bielou vlajkou neznamená vyhrať preteky

Ako už bolo uvedené, zmeny vedenia sa počítajú na prejazde štartovej a cieľovej čiary. Je neuveriteľné, že od úvodných pretekov Cup Series v roku 1969 sa v 105 podujatiach sa meno víťaza menilo v poslednom kole, pod bielymi vlajkami, celkom 29-krát. Tento trend sa začal v roku 1974, keď Richard Petty v poslednom kole predbehol Davida Pearsona a udial sa aj minulú jar, keď Brad Keselowski získal svoj šiesty triumf v Talladege. Tieto situácie samozrejme prinášajú aj tesné súboje o víťazstvo. Počas posledných 26 rokov sa preteky na najväčšej trati NASCAR, ktorá neskončili pod žltými vlajkami, je priemerný rozdiel víťaza a druhého 0,129 sekundy, pričom väčšinou bojujú o víťazstvo viaceré autá. Najtesnejší finiš? Jimmie Johnson v roku 2011 mal náskok pred Clintom Bowyerom 0,002 sekundy.

DegaLastLapleadchange

Posledná štatistika je vskutku úžasná. Ak spočítame náskok víťaza pred druhým v cieli v pretekoch Cup Series v Talladege za posledných 25 rokov (38 podujatí), s výnimkou tých ktoré končili pod žltými vlajkami, dostaneme celkový súčet 4,905 sekundy!

zdroj a fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář