Štatistické okienko #4: Phoenix Raceway

Víkend vo Phoenixe sa niesol v znamení prepisov historických štatistík, v najvyššej sérii sme spoznali meno ďalšieho jubilejného víťaza. Je tu tradičný pondelkový prehľad zaujímavostí z oválov.

NASCAR CUP SERIES (Ruoff Mortgage 500)

Austin Cindric si pripísal svoj šiesty štart v TOP10 v jeho ôsmych pretekoch v Cup Series. Zároveň je jediným jazdcom, ktorý v tejto sezóne štartoval zakaždým z pozície v TOP10.

Chase Briscoe vyhral svoje prvé preteky v NASCAR Cup Series a stal sa 200. víťazom pretekov najvyššej série v histórii.

Jubilejné víťazi pretekov NASCAR Cup Series: #1 Jim Roper (jún 1949), #50 Jack Smith (október 1956), #100 Mario Andretti (február 1967), #150 Joe Nemechek (september 1999), #200 Chase Briscoe (február 2022).

Chase Briscoe na ceste za prvou výhrou strávil v čele 101 kôl. V jeho prvých 39 štartoch viedol dokopy 38 kôl.

Chase Briscoe sa stal len tretím pretekárom, ktorý svoju prvú výhru v NCS vybojoval práve vo Phoenixe. Pred ním to dokázali Alan Kulwicki (1988) a Bobby Hamilton v 1996.

• Desiate preteky Cup Series v rade vyhral pretekár mladší ako 30 rokov, čo je nový rekord série.

• Deviatykrát v kariére viedol Ryan Blaney v jedných pretekoch aspoň 100 kôl. V ani jednom prípade sa neradoval z víťazstva.

Kevin Harvick si pripísal vo Phoenixe už osemnásty finiš v TOP10 za sebou, čím sa v počte umiestnení v najlepšej desiatke v rade na konkrétnej trati vyrovnal legendám. Richard Petty a Dale Earnhardt majú po osemnásť finišov v TOP10 na North Wilkesboro.

• Denny Hamlin, ktorý vlani začal sezónu ôsmymi TOP5 v prvých deviatich podujatiach, je po štyroch pretekoch v 2022 stále bez umiestnenia v TOP10. Najlepší finiš je práve 13. miesto zo včera a v šampionáte je až na 27. mieste.

Kyle Larson nedokončil dve zo štyroch podujatí tejto sezóny. To je rovnaký počet ako za celú predošlú sezónu.

• Nedeľné preteky vo Phoenixe ponúkli najlepšiu trojicu zloženú z jazdcov, ktorý pred podujatím nemali na konte ani jednu výhru v Cup Series. Stalo sa to prvýkrát od Talladegy v roku 1969.

Prečítajte si aj: Briscoe s prvou výhrou a zápisom do histórie

GettyImages-1384930793-scaled

NASCAR XFINITY SERIES (United Rentals 200)

Ryan Sieg a Parker Retzlaff sa štvrtým a šiestym miestom v kvalifikácii postarali o to, že tím RSS Racing mal prvýkrát v histórii na štarte viac ako jedno auto v TOP10.

Noah Gragson sa stal len druhým pretekárom, ktorý do sezóny vstúpil štyrmi umiestneniami v TOP3. Pred ním sa to podarilo len Elliottovi Sadlerovi a v oboch prípadoch bol crew chiefom Luke Lambert. Pretekár JR Motorsports má na konte štyri výhry v posledných 14 podujatiachg.

Noah Gragson má po pretekoch vo Phoenixe priemerný finiš v tejto sezóne 2,0 a neskončil horšie ako tretí.

Brandon Jones si pripísal svoj prvý finiš v TOP5 v tejto sezóne. Od jeho posledného víťazstva to boli už štvrté preteky, v ktorých skončil na druhom mieste.

Josh Berry má na konte tri umiestnenia v najlepšej päťke za sebou – jeho najdlhšia séria v kariére.

• Po treťom mieste vo Fontane, skončil Trevor Bayne vo Phoenixe štvrtý. Hoci štartoval len v dvoch zo štyroch podujatí sezóny, v hodnotení šampionátu mu patrí 12. miesto.

JH Nemechek sa postaral o prvé kolá vo vedení pre tím Sam Hunt Racing v histórii – viedol 11 kôl.

Justin Allgaier vyrovnal svoju najdlhšiu sériu umiestnení v TOP10. Od podujatia v Michigane vlani v auguste sa v najlepšej desiatke ocitol už šestnásťkrát v rade – podobne ako v 2019.

• Prvýkrát v sezóne 2022 skončili všetci traja jazdci Kaulig Racing na bodovanej pozícii v niektorom zo segmentov (Stage 2: Allmendinger 7., Hemric 8., Cassill 9.)

Prečítajte si aj: Noah Gragson potvrdil skvelý vstup do sezóny

GettyImages-1384674639

zdroj: twitter.com/joe_srigley, twitter.com/DustinAlbino

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář