ŠAMPIONI 2016

Sezóna roku 2016 je za námi, rok nabytý skvělým závoděním korunoval tři šampiony. 

JIMMIE JOHNSON
(SPRINT CUP)

NASCAR Sprint Cup Series Ford EcoBoost 400
Tohoto závodníka snad netřeba představovat. Hvězda současné éry NASCAR se letos díky sedmému titulu vyrovnala vůbec těm největším legendám. Dnes jsou tedy v nejvyšší sérii NASCAR tři jezdci, kteří dokázali sedmkrát utržit titul šampiona – Jimmie Johnson, Dale Earnhardt a Richard Petty.

Přesto se toto vítězství neobešlo bez rozdělení fanoušků světa NASCAR na několik táborů. Jedni jsou samozřejmě nadšení, druzí zklamaní až naštvaní, protože fandili někomu jinému, ale jsou tu i ti, kterým je to tak nějak jedno a v neposlední řadě jsou tu ti, kteří víří diskuze o tom, že není správné stavět Johnsona na stejnou úroveň jako Earnhardta a Pettyho. Proč? Protože podmínky za kterých závodili jsou naprosto rozdílné, objevují se dokonce názory, že letošní titul Johnsonovi prostě spadl do kapsy a se vším mu nahrál právě současný formát Chase. Pokud by se Chase počítal na body, vítězem byl letos byl Kevin Harvick. Johnson by byl až sedmý.

BIO

Jimmie Johnson se narodil 17. září roku 1975 v kalifornském El Cajon. Se závoděním začal jako správný závodník již ve čtyřech letech a prošel několika „dětskými“ i dalšími závodními sériemi. Nejvyšší svět NASCAR ho přivítal v roce 1998, kdy si odkroužil první závod v rámci série Xfinity. Tuto sérii naposledy okupoval v roce 2013 a dnes má na kontě jedno jediné vítězství a to z Chicaga (2001). Trucky si dokonce vyzkoušel pouze jednou a to v roce 2008.

Sprint Cup poprvé okusil v roce 2001. O rok později potom přichází první výhra závodu ve Fontaně. Roku 2003 vyhrává exhibici All-Star Race a také prestižní závod Coca-Cola 600. První titul šampiona se potom dostavil v roce 2006, následovala úspěšná série, kdy prvenství obhájil i v roce 2007, 2008, 2009 a 2010. Popularita přitom nezměrně stoupala a drží se prakticky dodnes. Věrný sympaťák a svěřenec Ricka Hendricka byl několikrát oceněn jako Jezdec roku, jeho kariéra v nejvyšší soutěži se táhne přes šestnáct let. Dodnes nasbíral kulatých osmdesát výher.

DANIEL SUÁREZ
(XFINITY)
NASCAR XFINITY Series Ford EcoBoost 300
Mexičan Daniel Suárez je rozhodně mladým talentem, považte – ve svých čtyřiadvaceti letech získal titul šampiona série v níž působí tři roky. O svěřenci Joa Gibbse dozajista budeme ještě hodně slýchat.

Jaký je to asi pocit vyhrál titul šampiona s tím, že za celý rok vyhrajete (pouze) dva závody, z toho je ten jeden právě ten, který vás tituluje šampionem? O tom by mohl vyprávět. I zde narážíme na negativní ohlasy o způsobu Chase. Nutno podotknout, že v rámci této série, ne zrovna málo závodů, vyhrál Kyle Busch, který v sérii body nesbírá. Vyhrát tak závod v šampionátu není pro jezdce v této sérii jednoduché. To si uvědomuje i samotné vedení NASCAR, které pro příští sezónu nastaví nové pravidlo o počtu odkroužených závodů jezdci z jiných sérií. Nicméně Suárez píše dějiny, je totiž prvním Latino-Američanem, který titul vyhrál.

BIO

Rodným Danielovým městem je Monterrey, Nuevo Leon v Mexiku. Celým jménem Daniel Alejandro Suárez Garza se narodil 7. ledna 1992. Svou závodní kariéru zahájil v deseti letech. Do světa NASCAR vstoupil v roce 2014, kdy osedlal jak vůz série trucků, tak i Xfinity. Své první výhry přitom začal sbírat pro barvy týmu Joa Gibbse až letos. V trucku pokořil Phoenix a v rámci Xfinity jako první Michigan, druhý Dover a třetí výhrou v Miami získal titul šampiona pro rok 2016.

JOHNNY SAUTER 
(CAMPING WORLD TRUCK)

NASCAR Champions Portraits
Posledním z trojlístku letošních šampionů je Johnny Sauter, právě on se zapíše do dějin jako první šampion v rámci formátu Chase, který i tato série v roce 2016 přijala. K získání titulu mu přitom v Miami stačilo třetí místo. Pro Sautera, který minulé ročníky pravidelně končil na čtvrté pozici je titul konečně jistým zadostiučiněním.

Letošní sezóna se Sauterovi rozhodně povedla a tak je šampionem zcela zaslouženě. Ve svých osmatřiceti letech vyhrál letos tři závody, dvanáctkrát se umístil v top pětce a v rámci Chase jasně dominoval. Jeho třináct výher kariéry ho staví na průběžnou jedenáctou příčku pořadí napříč historií.

BIO 

Jonathan Joseph Sauter se narodil 1. května 1978 v Necedahu, Wisconsinu. Jeho první závodní krůčky byly v rámci amatérských závodních soutěží v rodném Wisconsinu. V roce 2001 ho už vítaly brány NASCARu. První sérií, kterou Johnny okusil byla dnešní Xfinity, v ní strávil jedenáct let, poslední závod si prozatím odkroužil v roce 2014. Výhry si z toho období odnesl pouhé tři (z odjetých 205 závodů). V roce 2003 si potom vyzkoušel jak trucky tak nejvyšší soutěž Sprint Cup. Za domáckou sérii lze považovat trucky, kde, jak již bylo řečeno, nasbíral třináct výher (za 13 let).

Fotografie: NASCARmedia

Napsat komentář