Rookies 2017 – Daniel Suárez

Mexičan Daniel Alejandro Suárez Garza vstupuje do nejvyšší soutěže NASCAR po loňském úspěchu v podobě titulu šampiona série Xfinity. V Monster Energy Cupu nahradí v týmu Joa Gibbse a voze s číslem 19 Carla Edwardse.

Rodák z mexického Monterrey, Nuevo León letos oslavil pětadvacáté narozeniny a to hned 7. ledna.

Svou závodní kariéru odstartoval roku 2002 na motokárách, o pět let později oslavoval titul šampiona v nejvyšší třídě. Již v roce 2008 ho čekal NASCAR, i když prozatím jenom jeho mexická odnož a jakási pomyslná „přípravka“, v níž se stal vůbec nejmladším závodníkem, který v této sérii vyhrál závod.

Daniel3

NASCAR Mexico Series ho přivítala v roce 2010, kdy závodil na částečné angažmá v týmu Telcel Racing. I přes to, že se jednalo pouze o částečný úvazek, dokázal Daniel vyhrát titul nováčka roku. V roce 2011 už bylo jeho místo v šampionátu na deváté příčce a k tomu si téže roku stihl střihnout několik závodů v NASCAR K&N Pro Series East. Následujícího roku rozdělil svůj závodní čas právě mezi tyto dvě série. V roce 2013 už se na plný úvazek přesunul do K&N Pro Series East, kde závodil s Toyotou týmu Rev Racing.

První výhra přišla na okruhu Columbus Motor Speedway. Díky dosáhlým úspěchům toho roku se Suárez dostal do programu nadějí NASCAR a přesto, že se v roce 2014 vrátil do K&N Pro Series East, byl v květnu jmenován Joem Gibbsem pro debut v sérii Nationwide v Richmondu. Tento závod dokončil na devatenáctém místě.

daniel1

Již v roce 2015 byl Daniel jmenován do Toyoty číslo 18 jako full-time driver, čekala ho tak první plná sezóna v jedné z nejvyšších sérií NASCAR. Navíc si toho roku stihl zazávodit i v sérii Camping World Truck Series pro tým Kyla Busche. Po úspěšném roce 2015, kdy v sérii Xfinity mimo jiné vyhrál titul nováčka roku přišla sezóna 2016, kdy mu připadlo číslo 19, s kterým se zapsal do dějin jako první mexičan vítězící v této sérii NASCAR. Později přidal ještě výhru v trucích, ale podstatné byly výhry v Xfinity, které ho poslaly až do finální bitvy o titul šampiona. Závěrečný závod Suárez dominoval a nezklamal ani při posledním restartu dvě kola před cílem. Opět se tak zapsal do historie jako první Mexikánec s titulem šampiona série Xfinity.

Letošní sezónu jej čeká první plná účast v nejvyšší sérii NASCAR. Dodnes prý zůstává vděčný Jou Gibbsovi, kerý mu dal šanci a stále mu věří, a to i přes to, že stále neumí pořádně anglicky.

daniel

Napsat komentář