Rookies 2016 – Ryan Blaney

Kansas Lottery 300 - Qualifying

V druhém díle miniseriálu Rookies 2016 si představíme Ryana Blaneyho. Rodák z Ohaiského Cortlandu oslavil na sklonku loňského roku své dvaadvacáté narozeniny. I on se k závodění dostal skrze závodní krvi jeho otce Dava Blaneyho, kariéru potom tradičně zahájil na motokárách a to ve věku devíti let.

Ve dvanácti letech soutěžil v sérii Legends Car, o dva roky později soutěžil na ploché dráze a po patnáctce se přestěhoval do Pro All Stars Series, kde mu patřil Chverolet #10.Ryan_Blaney_2011_PASSV roce 2011 přichází také debut v závodní sérii ARCA a NASCAR K&N Pro West Series., kde se mu velmi daří. V rámci PASS se v roce 2011 stává šampionem série. V roce 2012 si talentu mladého Blaneyho všímají jezdci nejvyšší série NASCAR – Tony Stewart a Kevin Harvick, kteří o jezdeckých schopnostech Ryana mluví otevřeně jako o výjimečných.

V roce 2012 podepisuje smlouvu s týmem Tommy Baldwin Racing na šest závodů v rámci tehdejší Nationwide (Xfinity) Series a debutuje s Chevroletem #36 v Richmondu. Do svého prvního závodu se navíc dokázal kvalifikovat uvnitř první desítky a i výsledek v závodě je úctyhodný – sedmé místo.

RYAN BLANEY-36 Téhož roku závodí i pro Team Penske počínaje závodem v Iowě. Nevyhýbá se ani sérii Camping World Truck, kde závodí pro tým Brad Keselowski Racing. Během debutu v této sérii v Bristolu obsadil v závodě šesté místo. Poprvé se výhry v CWTS dočkal 15. září 2012 v Iowě a přepsal tak rekord nejmladšího vítěze závodu, bylo mu 18 let, 8 měsíců a 15 let. Do té doby jím byl Kyle Busch (zpátky v roce 2005).

V roce 2013 si v CWTS odkroužil svou první celou sezónu pod vlajkou Brad Keselowski Racing, v sérii Xfinity působil nadále na částečný úvazek. První plná sezóna mu navíc přinesla ocenění Rookie of the Year. O rok později si rozšířil obzor o nejvyšší sérii. Kromě plné sezóny CWTS, patnácti závodů v Xfinity se totiž upsal na dva závody ve Sprint Cupu, kde mu sedačku zapůjčil Team Penske. Debut ho v rámci SC čekal v Kansasu, závod ale dokončil až na 27. místě. Nicméně v rámci CWTS se mu daří a sezónu dokončuje na pomyslné stříbrné příčce. Díky úspěšné sezóně CWTS je navíc zvolen Nejoblíbenějším jezdcem za rok 2014.

V rámci XS si v roce 2014 dojíždí v Bristolu pro druhé vítězství v kariéře.

Na rok 2015 má v plánu hned dvacet závodů v nejvyšší sérii a to s týmem Wood Brothers Racing, ve Fordu #21. Poprvé se také účastní zahajovacího závodu Daytona 500, po vydařené kvalifikaci, v níž si vyjel 12. místo, nakonec závod dokončuje až na 39. příčce. Svou první TOP10 (potažmo TOP5) získává v Talladeze, během závodu Geico 500, kdy dokončuje závod na čtvrtém místě. Jeho umístění v šampionátu s částečnou účastí v sezóně za rok 2015 je 52. příčka.

Otec Dave Blaney a syn Ryan Blaney

Otec Dave Blaney a syn Ryan Blaney

Ryanovi se přezdívá „Cool Blaney“,tak uvidíme jaké bude jeho umístění v jeho první plné sezóně. Snad bude jeho působení v nejvyšší sérii úspěšnější než v podání jeho otce. Ten si v rámci Sprint Cupu odkroužil téměř pět set závodů v rozmezí sedmnácti let, ale nikdy se nepodíval na Victory Lane.

Napsat komentář