Rookies 2016 – Chase Elliott

Do nového ročníku nám zbývají necelé dva měsíce a tak se pojďme podrobněji seznámit s mladými nadějemi tohoto sportu. V dnešním prvním díle se podíváme na dvacetiletého Chase Elliotta – syna šampiona sezóny 1988 Billa Elliotta. Toho si všiml už v roce 2011 Rick Hendrick a nabízel mu podporu skrze své partnery  v nižších sériích. Titul šampiona Xfinity Series v roce 2014 mu pomohl k odjetí pěti závodů ve Sprint Cupu v pátém voze Hendrick Motorsport a po oznámení odchodu legendy Jeffa Gordona bylo více méně jasné kdo ho ve slavném voze s číslem 24 nahradí.

William Clyde Elliott II se narodil 28. listopadu 1995 v Dawsonville ve státě Georgia. Jeho otec Bill Elliott patří k největším legendám tohoto sportu. Šampion roku 1988 se může pyšnit hned několika, do dnešní doby nepřekonanými rekordy – nejrychlejší kvalifikační kolo v historii NASACAR které zajel na oválu Talladeze (212.809 mph), šestnáctkrát byl  zvolen nejpopulárnějším jezdcem a čtyřikrát po sobě dokázal vyhrát na oválu v Michiganu. Tím, že se od malička Chase pohyboval se svým otcem v kolotoči závodění, bylo jasné kam se jeho život bude ubírat. Už od malička bylo jeho velkým snem být závodník jako jeho otec.

Chase Elliott s Dale Earnhardem, Bill oslavuje vítězství v závodě Brickyard 400 v roce 2002.

Chase Elliott po sobě poprvé výrazně zanechal stopu v závodě Snowball Derby v roce 2009 na oválu Five Flags Speedway na Floridě. Závod ve voze vlastněném svým otcem dokončil po startu z 10. místa na místě sedmém.

V roce 2010 se účastnil devíti závodů X-1R Pro Cup Series s vozem Ford Fusion. Jeho nejlepším umístěním bylo druhé místo v závodě na oválu Motor Mile Speedway.

chase-elliott

Bod zlomu přišel v roce 2011 kdy si jeho kvalit všiml Rick Hendrick a zajistil mu vůz na kompletní sezónu K&N Series East. Z dvanácti závodů třikrát dojel v TOP5 a jeho nejlepší umístění bylo třetí místo na Greenville-Pickens Speedway. V celkovém pořadí šampionátu dokončil na 9. místě.

Rok 2012 probíhal podobným stylem, jen přidal jedno vítězství na oválu Langley Speedway. V celkovém pořadí skončil na 4. místě.

Chase_Langley3

Rok 2013 znamenal postup do jedné ze třech nejvyšších sérií NASCAR, konkrétně do Camping World Truck Series. Díky tomu, že mu bylo 17 let se ještě nemohl účastnit závodů na rychlých oválech, a tak si připsal pouze devět startů. Premiéru si odbyl na nejstarším oválu v Martinsville Speedway a zapsal se hned šestým místem. Jeho talent se ukázal záhy, když si teprve při svém pátém startu připsal pole position na oválu v Bristolu, a v šestém závodě na Canadian Tire Motorsport Parku se poprvé radoval z výhry. K výhře si ale napomohl celkem nesportovním „vyšťouchnutím“ Tye Dillona, za který ho většina fanoušků odsuzuje. Touto výhrou si nicméně zasloužil sedačku v Xfinity Series u týmu JR Motorsport vlastněného Dale Earnhardtem Jr. který spolupracuje právě se stájí Ricka Hendricka.

V roce 2014 se tak vezl v modré „devítce“ týmu JR Motorsport v Xfinity Series. Tento tým se řadí ke špičce, tím pádem boj o titul byla jasná priorita.

Ihned ve svém šestém závodě se Chase radoval z výhry. Ve sto osmdesátém pátém kole se krásným manévrem probojoval před svého týmového kolegu Kevina Harvicka a vedení už nikomu do konce dvou set kolového závodu nedal. Aby toho nebylo málo, týden po vítězství v Texasu se z výhry radoval znovu, tentokrát na oválu v Darlingtonu. Zde využil čerstvější sady pneumatik k tomu, aby se prokousal při závěrečném green-white-checkered finishy z pátého až na první místo. Konzistentními výsledky během celé sezóny si předčasně, při předposledním závodě ve Phoenixu, zajistil titul šampiona Xfinity Series.

V rámci série Xfinity má ke dnešnímu dni odjeto šedesát šest závodů, v kterých čtyřikrát utržil výhru a v roce 2014 tedy titul šampiona. V rámci Sprint Cupu má odkrouženo díky loňské sezóně pět závodů. Uvidíme jak s povede ve své první plné sezóně.

Napsat komentář