Roger Penske a první zaměstnanec

Roger Penske je jméno, které za velkou louží defacto vytvarovalo tvář dnešního motorsportu. Kromě bezpočtu úspěchů v “openwheelovém” světě, se Roger zapsal i v sérii NASCAR, kde účinkuje od začátku sedmdesátých let.

Po několika pokusech a totálního odmlčení během let 1981-1990, se Roger ke slovu dostal v roce 1991, kdy znovu najal jistého Rusty Wallace. Společně pak na okruzích NASCAR řádili až do sezóny 2005. Z počátku slibná alchymie nepřinesla kýžený úspěch – Winston Cup.

Rogerovi, resp. jeho svěřencům, se pro titul podařilo dojet až na konci roku 2012, kdy si nad hlavou potežkal trofej Brad Keselowski. Pro Rogera to byl první titul v historii NASCAR. Úspěch možná natolik nakopávající, že si letos Roger udělal i pracovní výlet do vzdálené Austrálie, kde se společně s Dickem Johnsonem snaží o úspěch v rámci V8 Supercars.

Avšak vše jednou muselo někde začít. Roger začal od nuly, ale nebyl na to sám.

Karl Kainhoffer byl Rogerův první zaměstnanec. Stalo se tak v roce 1966, kdy “kapitán” založil svůj první závodní tým. Karl měl na starosti provoz jednotlivých závoďáků a Roger řídil vše ostatní.

penske kainhoffer donohue
Během následujících deseti let pracoval Kainhoffer u Penskeho jakožto hlavní šéfmechanik. Dlouhá léta spolupracoval s Markem Donohuem. Staral se o Penskeho vozy v rámci CanAm, Indycar a Formule 1.

Po tragické smrti Marka Donohuea, v Karlově rodné zemi v Rakousku, se Kainhoffer pro následujících dvacet let odebral do Pennsylvanie, kde veškerý pracovní čas strávil nad konstrukcí nových motorů pro Penske Racing. Pod rukama mu prošly skvosty jako Cosworth DFX Turbo V8 či motory Ilmor Chevrolet a Ilmor Mercedes.

Jeho kariéra hlavního šéfmechanika, potažmo stavitele motorů, obsahuje více jak 100 vítězství napříč CanAm, IndyCar, ChampCar. Do vozů usedaly ikony jako Mario Andretti, Rick Mears, Tom Sneva, Bobby Unser či Paul Tracy. Výčet úspěchů pak jasně “highlightuje” devítinásobný úspěch v závodě Indianapolis 500.

Karl Kainhoffer se narodil v roce 1931 svobodné matce, která jej záhy dala k adopci. Během dětství prožil druhou světovou válku a jeho pouť zničeným světem pokračovavala v roli motocyklového mechanika. V roce 1956 nastoupil ve Stuttgartu k Porsche.
penske kainhoffer

V roce 1958 emigroval do USA kde se opět ucházel o místo u dealerů Porsche. Jeho cesta se nakonec zkřížila s Rogerem Penskem, který jej najal na dohled závodních vozů. Karl se tenkrát dostal k závoďákům F1 Cooper Lotus. V letech 1961 a 1962 připravoval vozy na závody ve Watkins Glen, neboli Grand Prix USA.

Následovala sezóna 1966 kdy se Kainhoffer stal prvním a na nějaký čas jediným zaměstnancem Penske Racing. Dalších třicet let se namýchana vítězná kombinace mohla mimojiné chlubit nejčistčími vozy ve startovním poli. Což může znít jako vtip – nicméně i pro neskonalý cit pro čistotu si Roger Karla oblíbil.

Roger Penske a Karl Kainhoffer může i v dnešních dobách posloužit jako vzor pro začínající závodníky či podnikatele v prakticky jakémkoliv odvětví.

Roger i Karl společnými silami stvořili monstrum zvané Penske Racing. Z jednoho zaměstnance ke kolosu, pod který spadá tisíce rodin.

Napsat komentář