Rainbow Warrior a jeho naposledy

Jeff Gordon naposledy vystupuje z vozu, sundává si z hlavy helmu. Před ním stojící Rick Hendrik se usměje, oba se usmívají a objímají. Rick Hendrick stál při Jeffovi krásně dlouhých čtyřiadvacet let. Jeff předává svou helmu Rickovi, tu helmu, která byla určena k jeho poslednímu závodu. Věc, kterou plánoval od první chvíle, kdy helmu uviděl. „Je to mnohem hlubší vztah než jenom jezdec a majitel týmu, byl jsem tak šťastný, že tam byl se mnou, když jsem naposledy opouštěl svůj vůz.“ 

Závod Ford EcoBoost 400, který byl odmávnut v neděli 22. listopadu 2015 se zapsal do dějin NASCAR opravdu výrazně. Hlavní dějová linka v podobě boje o titul šampiona měla totiž silného konkurenta – poslední závod legendy Jeffa Gordona.

„Jako automobilový závodník v mnoha věcech spoléhám na svůj instinkt,…“

V lednu tohoto roku světem NASCAR hýbaly zprávy o tom, že Jeff Gordon oznámil, že letošní sezóna pro něj bude tou poslední na plný úvazek. Čtyřiačtyřicetiletý rodák z Vallejo v Kalifornii tak mnohým vyčaroval na tváři udivený výraz. Sám uvedl, že by chtěl více času trávit se svou rodinou a také ho poslední dobou trápí neodbytné bolesti zad. Gordon prý k rozhodnutí o odchodu do důchodu přemýšlel již minulý rok v létě. Po více než dvaceti letech závodní kariéry bylo pro Jeffa hodně těžké oznámit své rozhodnutí svému týmu, rodině ale i fanouškům.

„Jako automobilový závodník v mnoha věcech spoléhám na svůj instinkt, snažím se dělat správná rozhodnutí.“ Řekl Jeff magazínu US Weekly. „V uplynulém roce jsem hodně a usilovně přemýšlel a došel jsem k rozhodnutí, že sezóna 2015 bude tou poslední (na plný úvazek). Nebudu používat slovo důchod, protože nejdu na žádný odpočinek, vlastně budu hodně zaneprázdněn. Určitě si rád zazávodím na vybraných akcích, i když teď to zrovna nemám v úmyslu.“

A byli jste to i vy, kteří reagovali. Kmonislav k našemu článku o odchodu Jeffa do důchodu napsal: „Tak pro letošek je Jeff můj kůň číslo dvě. Kdyby, nedej bůh, to KH nevyšlo (obhajoba), tak ať si to vezme JG. Pátej titul by mu slušel! Je to borec.“

Jeff Gordon kam se podíváš
2015-Phoenix-I-CUP-Jeff-Gordon-tribute-credit-NASCAR-via-Getty-Images Danica Patrick

 

 

 

 

 

 

COQPKMHW8AACBSY CUSe5K8WwAAmrNt

 

 

 

 

 

 

Folds of Honor QuikTrip 500original

 

 

 

 

 

 

texas-motor-speedway
Nejen počátek sezóny se nesl v barvách tohoto jezdce. Gordona bylo všude mnoho, nejen jezdci odevzdávali závodníkovi hold, byly to i tratě, no ještě aby ne. Během své více jak dvacetileté kariéry odkroužil v rámci nejvyšší série NASCAR Sprint Cup 797 závodů. Na kontě má 93 výher a 475 dojezdů v TOP10. Jeho výsledky mu čtyřikrát nedělily titul šampiona (1995, 1997, 1998 a 2001). Gordonovo jméno můžete najít i na listině NASCAR’s 50 Greatest Drivers. Ve spoustě statistik a žebříčku obsazuje první příčky, hned vedle jmen jako jsou Richard Petty, Dale Earnhardt, David Pearson nebo Cale Yarborough.

V počtu celkových vítězství napříč historií NASCAR obsazuje Jeff třetí příčku. Před ním je David Pearson se 105 a Richard Petty s 200. Předhonit jej může v tuto chvíli maximálně již bývalý týmový kolega Jimmie Johsnon, který má výher 75.

„Všechny naše společné šampionáty, naše neuvěřitelná cesta, to všechno nás velmi zblížilo, vážím si toho vztahu, jaký mezi sebou máme. Závodění je skvělé, ale já beru Jeffa jakou součást rodiny, miluji ho jako vlastního syna.“ Svěřil se Rick Hendrick, chvíli po té, co ponechal Jeffa napospas novinářům, kteří chtěli ukořistit závodníkovi dojmy z posledního závodu. „Dobrá zpráva, a to, čím se nyní utěšuji, je to, že i nadále budeme spolupracovat.“ Dodal.

Oslavou titulu by se končilo lépe

Závodem v Martinsville si Jeff pojistil svou účast ve velkém finále v Miami. Radost, kterou nejen on ale i celý tým prožívali, byla nepopsatelná.

Poslední závod sezóny a naděje na pátý titul šampiona se rozplývala s blížícím se koncem závodu čím dál více. Drobné komplikace s nepřilnavostí pneumatik nedovolovaly Jeffovi probojovat se na čelo závodu a on tak svou poslední sezónu vůbec zakončil (díky šestému místu v závodě) na třetí příčce.

„Byl bych nesmírně rád, kdybych ho viděl s titulem v ruce, ale byl ve finální čtyřce, v to jsme ani nedoufali, byli jsme tam a i bez pátého titulu po sobě Jeff v tomto sportu zanechal nesmazatelnou stopu.“ Řekl Hendrick, na chvíli se zamyslel a potom mysticky dodal: „Je to zvláštní člověk.“ Co se za těmi slovy skrývalo si můžeme jen domýšlet.

„Podívejte se na to, co dokázal, na to jakého úspěchu dosáhl. On prostě od počátku kariéry věděl co má dělat, věděl co potřebuje, zůstal s týmem, který mu dal veškeré prostředky, využil svého talentu a své inteligence.“ Pěl ódy na Gordona Mario Andretti. „To je chlap, kterej se narodil proto, aby vyhrával a to on taky dělal.“

NASCAR Sprint Cup Series AAA Texas 500

jeff-gordon-and-kevin-harvick_7mczvzoh3s9h16hiw131xokbw

Napsat komentář