Preteky na Watkins Glen ponúknu prepis histórie a debut Project 91

Legendárna trať Watkins Glen International v severnej časti štátu New York v priebehu rokov hostila nespočetné množstvo rôznych pretekárskych sérií, vrátane pretekov Formuly 1. Momentálne je ikonickou zastávkou v kalendári NASCAR a počas najbližšieho víkendu prepíše históriu.

Nedeľné popoludnie na okruhu s 11 zákrutami bude historickým míľnikom pre NASCAR. Prvýkrát v histórii pohárovej série bude tento víkend budú na štarte pretekári z rekordných siedmych rôznych krajín. Svoj debut v najvyššej sérii absolvuje Fín Kimi Räikkönen, no okrem neho sa predstavia tradične Mexičan Daniel Suárez a tiež Loris Hezemans z Holandska, Mike Rockenfeller z Nemecka, ruský jazdec Daniil Kvyat a Kyle Tilley z Veľkej Británie. Ďalšie mená v štartovom poli budú pochopiteľne pozostávať z jazdcov zo Spojených štátov amerických.

Pohľady všetkých sa budú upierať predovšetkým na Chevrolet #91, do ktorého v rámci debutu Project 91 tímu Trackhouse Racing zasadne práve fínsky „Iceman“. Majiteľ tímu Justin Marks dúfa, že sa vybuduje medzi sériou NASCAR a niektorými z najrenomovanejších svetových jazdcov z iných pretekárskych disciplín nový vzťah a v pretekoch za veľkou mlákou sa predstavia niektoré z najlegendárnejších mien motoršportu. Pre 42-ročného Räikkönena to bude nielen debut v pohárovej sérii NASCAR, ale bude to aj jeho prvý štart v NASCAR od roku 2011, keď súťažil v pretekoch NASCAR Xfinity Series a Camping World Truck Series na Charlotte Motor Speedway.

kimi

„Predtým, ako bola vykonaná všetka práca na vybudovaní značky a vybudovaní toho, čím PROJECT91 je, musel som nájsť niekoho, kto by tomu dal okamžitú legitimitu a mal o to záujem,“ vysvetlil Marks. „A pre mňa, naozaj rýchlo, to bol Kimi. Očividne má záujem o NASCAR, pretože v ňom už predtým súťažil. A je čerstvo na dôchodku, takže má na to čas. Jazdec Formuly 1, ktorý prichádza do NASCAR a je konkurencieschopný na tejto úrovni, je skvelá vec,“ dodal.

„Nechcel som znova pretekať, ale Justin prišiel do môjho domu vo Švajčiarsku a presvedčil ma, ako vážne to myslí so zostavením špičkového programu,“ povedal Räikkönen, ktorý počas svojej oslavovanej 19-ročnej kariéry v F1 jazdil za také ikonické tímy ako McLaren, Ferrari a Alfa Romeo. „Bude to zábava, ale je to niečo, čo budem brať veľmi vážne. Viem, aká konkurencieschopná je séria NASCAR Cup a bude to veľká výzva.“

Bývalý pretekár z F1 vo svete NASCAR nie je žiadna novinka. Juan Pablo Montoya vyhral 13 veľkých cien F1 a potom v rokoch 2007-12 jazdil full-time v Cup Series za tím Earnhardt Ganassi Racing. Tento rok vo februári pretekal majster sveta Formuly 1 z roku 1997 Jacques Villeneuve na najväčšom podujatí NASCAR Daytona 500. A Daniil Kvjat absolvuje svoj druhý štart v pohárovej sérii za tím Hezeberg po júlovom debute na Indianapolis Road Course.

montoya3

fotografie: NASCARmedia.com, twitter.com/teamtrackhouse

Napsat komentář