Předkrm v podobě ARCA Series

arca daytona

Sobotní odpoledne, či podvečer, patřil exhibici Sprint Unlimited, který tímto pomyslně zahajuje další dlouhou sezónu série NASCAR Sprint Cup. Zelená vlajka, která včera pustila všech 25 startujících do bojů pod umělým osvětlením, nebyla toho dne jediná.

O několik hodin dříve si totiž své první letošní “green flag” řekli jezdci a týmy série ARCA, odvěký měnší bratr známých NASCAR. Ve světě stock-car navíc není jediný důvod, proč nezahájit sezónu právě v Daytoně. V sobotu tedy byl na floridském superoválu odjet 52. závod na 200mil série ARCA.

Ve startovním poli se tentokrát neukázala žádná hvězda NASCAR, ať už by šlo o veterána či nověpříchozího nováčka, kterého bylo potřeba “zaučit” na restrictor-plate tratích. Jedinou vyjímkou snad byl Daniel Suarez, který se z lokálních soutěží postupně probojval až do letošní účasti v Xfinity Series.

V závodě nemohla chybět legenda závodů ARCA Bobby Gerhart, který osm ze svých devítí vítězství získal právě v prvním závodě sezóny. Frank Kimmel, který se může pyšnit deseti tituly ARCA Series, se do cíle v Daytoně podíval jen na druhém místě a to ve třech případech. Kromě Gerharta se ve startovním poli ukázal i Grant Enfinger, který zde vyhrál minulý rok. Oba muži tak tvořili osamocenou dvojici jezdců, kteří byli součástí startovního pole a přitom v minulosti dokázali v rámci série ARCA zvítězit na floridském oválu. Fakt svědčící o nadměrné fluktuaci jezdců z a do série ARCA.

arca.daytona2

Startovní pole čítalo celkem 40 pilotů, včetně dvou žen. Pole-postion si vykroužil Mark Thompson, který se tímto stal nejstarším vítězem kvalifikace v Daytoně. Ve svý 64 letech si v rámci ARCA Series dojel pro svoji teprve čtvrtou pole-position.

Závod jako takový, tentokrát nesplnil očákávání nadšenců zmačkaných plechů, tak jako tomu v Daytoně, případně v sérii ARCA bývá. Žluté fáze byly tentokrát jen tři. Až v 53. kole z 80ti vypsaných se stala na trati nehoda. Celkem kuriózní záležitost vytvořili samotní traťoví maršálové. Hlavnímu “flagmanovi” totiž v 34. kole spadl modrý praporek. Záležitost, která se vskutku snad ještě v celé historii NASCAR/ARCA nestala. Třetí přerušení bylo zapříčineno uniklým olejem na trati.

Závod nakonec vyhrál vzpomínaný Grant Enfinger, který se za posledních třicet let stal teprvé druhým jezdcem, který dokázal v Daytoně vyhrát back-to-back závody.

Série ARCA se tímto, na rozdíl od závodů NASCAR, odmlčí na další měsíc. Další závod je naplánován až na 14.března na trati Mobile International Speedway v Alabamě. Kalendář pro rok 2015 čítá celkem 20 závodů. Chybět nesmí zastávka v Talladeze, Poconu či tradiční DuQuoin a Salem. Loňský titul se letos bude snažit obhájit teprve 21. letý Mason Mitchell.

Napsat komentář