Před-závodní info: Bristol

V neděli 19. dubna 2015 se fanoušci dočkají malého svátku v podobě závodu Food City 500 na okruhu Bristol Motor Speedway. Právě colosseum Bristol byl na facebookové stránce NASCAR CZ zvolen nejoblíbenějším okruhem napříč závodním kalendářem nejvyšší série NASCAR. Máme se tedy rozhodně nač těšit. 

Food City 500 je první zastávkou Sprint Cupu v Bristolu, podruhé se sem podíváme 22. srpna, kdy se odjede noční závod IRWIN Tools Night Race. Bristol Motor Speedway, ovál s poměrně bohatou historií, se řadí ke klasickým „půlmílovkám“, klopení v zatáčkách dosahuje až třiceti stupňů. Více o tomto okruhu si můžete přečíst ZDE. Tréninky jsou klasicky naplánované na pátek a sobotu, kvalifikace se odjede v pátek. Výsledky kvalifikace vám přineseme v sobotních dopoledních hodinách.

Food-City-500

Vůbec poprvé se tento závod odjel v roce 1961. Tehdy nesl závod název Southeastern 500, později se vzhledem ke kratší ujeté vzdálenosti závod přejmenoval na Southeastern 400. A se znovuzavedením pěti set kol to byl Valleydale 500, nebo Valleydale Meats 500. Název Food City 500 byl poprvé použit v roce 1992.

Poprvé, v roce 1961 vyhrál závod Joe Weatherly s Pontiacem. Bylo to poprvé a také naposledy. Pokud se někomu v tomto závodě dařilo, tak rozhodně Rusty Wallacovi, ten zde drží rekord v počtu výher – vyhrál šestkrát. Po pěti výhrách v tomto závodě mají Darrell Waltrip a Dale Earnhardt. Čtyři výhry ukořistil Cale Yarborough a konečně také z aktivních jezdců Jeff Gordon a Kurt Busch. A tím se dostáváme k šancím na výhru.

VÍTĚZ? 

Jak již bylo řečeno z aktivních jezdců si z toho závodu nejvíce výher odnesl Jeff Gordon a Kurt Busch. Výhry Jeffa Gordona se ale propadají mnohem více do minulosti, vyhrál zde postupku v letech 1995, 1996, 1997, 1998. Kurt své výhry nasbíral v letech 2002, 2003, 2004, 2006.

Tři výhry ze závodu ukořistil Kyle Busch, ten se ale stále zotavuje po těžké havárii a i přesto, že už se začíná začleňovat do závodního dění, do vozu v Bristolu s jistotou neusedne.

S přihlédnutím na týmové šance, má nejvíce trofejí Hendrick Motorsports – sedm (shodně jako Junior Johnson & Associates). Po šesti potom Penske Racing a po pěti Richard Childress Racing.

Minulý rok se zde radoval Carl Edwards, který nově sedlá vůz v týmu Joe Gibbs Racing. Gibbsův tým má zde dvě výhry a obě připsal Kyle Busch. V roce 2013 vyhrál závod Kasey Kahne, ten momentálně okupuje sedmou příčku průběžného pořadí. A do třetice – v roce 2012 vyhrál Brad Keselowski, ten už si zajistil postup po letošního chase jednou výhrou a právě on nadělil tého roku 2012 týmu Penske poslední výhru.

Pokud nahlédneme do statistik samotného Bristolu nejvíce výher mají (z aktivních jezdců) na kontě již zmínění Jeff Gordon, Kurt Busch a Kyle Busch, a to shodně po pěti výhrách. Gordon své skóre přizdobuje ještě rekordním počtem dojezdů v TOP10, kterých nasbíral symbolických 24. Jeff Gordon se navíc v průběžném pořadí potlouká na nevzhledné třinácté příčce a navíc stále bez jediné výhry.

Pokud se pro úplnost zaměříme na průměrný dojezd v Bristolu, první pětku tvoří: Ricky Stenhouse Jr. (10,50), Kyle Larson (11,00), Greg Biffle (11,92), Kyle Busch (12,15) a Matt Kenseth (12,20). Současný Leader šampionátu Kevin Harvick je s jednou výhrou až jedenáctý a takový Jimmie Johsnon dokonce až čtrnáctý (také s jednou výhrou).

Pěti set kolové kroužení, při němž jezdci zvládnou vzdálenost 266,5 míle (428,89 kilometrů), na zběsilém a oblíbeném Bristolu, nás čeká již tuto neděli 19. dubna 2015. Start závodu je naplánován na cca 19.15. Odkazy na Live-streaming naleznete na našem webu v záložce ŽIVÉ PŘENOSY.

bristol1

Napsat komentář