Pred finále základnej časti. Kto sa prebojuje do play-off CWTS?

GettyImages-1325609380-scaled

Po dvojtýždňovej prestávke, ktorú si NASCAR „vzal“ počas olympiády, budú najsledovanejším podujatím vo Watkins Glen rozhodne preteky Camping World Truck Series. V poslednom podujatí základnej časti sezóny sa bude rozhodovať o tom, kto si uchová šancu na titul.

Do play-off série truckov sa kvalifikuje 10 pretekárov, pričom po každom kole sa dvaja najhorší rozlúčia so šancou stať sa šampiónom. Round of 10 preverí jazdcov na WWT Raceway, v Darlingtone a Bristole, Round of 8 hostia Las Vegas, Talladega a Martinsville. Finále sezóny, Championship 4, je naplánované opäť do Phoenixu. Na začiatku PO sa jazdcom vyresetujú body na rovnakú hodnotu, pričom sa k nim dopočítajú získané play-off body zo základnej časti sezóny. Jazdci získavajú päť bodov za výhru v pretekoch a po jednom za úspech v segmentoch.

Netreba zabúdať na to, že momentálne ôsmy muž priebežného poradia Grand Enfinger sa nemôže do play-off kvalifikovať, keďže vynechal druhé preteky sezóny na okruhu v Daytone a neabsolvoval tak celú sezónu. Pod hranou postupu je niekoľko pretekárov, ktorý však na Watkins Glen budú v „must-win“ situácii. Johnny Sauter má v sérii 24 výhier, Tyler Ankrum vyhral v roku 2019. Na trati, kde sa však nepretekalo cez dve dekády sa môže udiať čokoľvek. Aktuálne je najvyššie pod čiarou Derek Kraus (strata 40 bodov), za ním sú Tyler Ankrum (strata 44 bodov), Johnny Sauter (strata 50 bodov) a Austin Wayne Self (strata 71 bodov). Ako sú na tom jazdci, ktorí zatiaľ držia postupové priečky?

NASCAR Champions Portraits

10. Stewart Friesen

Pre Friesena je úloha jasná, potrebuje v poradí základnej časti skončiť pred Chandlerom Smithom, aby ho vlastne netrápilo, kto vo Watkins Glen zvíťazí. Tri umiestnenia na 27. a horšom mieste v posledných štyroch štartoch mu rozhodne nepomohli, navyše na klasických okruhoch sa v 2021 ešte nedostal do najlepšej desiatky. Každý premiérový víťaz na „The Glen“ začiatkom augusta spraví zo súboja Friesen-Smith zaujímavú bitku.

9. Chandler Smith

Podobne ako Friesen, aj on sa musí báť nového mena vo Victory Lane. Dve z troch svojich finišov v TOP5 vybojoval v posledných štyroch týždňoch a predviedol dve rozdielne vystúpenia na okruhoch – 12. v Daytone a 33. na Circuit of the Americas.

8. Carson Hocevar 

Nováčikovská sezóna v Truck Series a možno aj premiérové play-off. Hocevar pocestuje do Watkins Glen s komfortným náskokom 61 bodov. Na okruhoch má v tejto sezóne priemerný finiš 10,5. Postup má vo svojich rukách a s niektorým z predošlých víťazov tejto sezóny vo Victory Lane sa o dva týždne pozrie do play-off automaticky.

NASCAR Camping World Truck Series 	North Carolina Education Lottery 200

7. Matt Crafton – istý postup vďaka bodom

45-ročný veterán série je trojnásobným šampiónom (2013, 2014, 2019). Hoci v tomto roku ešte nevyhral a jeho najlepší výsledok je 4. miesto z Darlingtonu, miesto v play-off už má zabezpečené. V posledných troch podujatiach zakaždým skončil na šiestej priečke.

6. Zane Smith – istý postup vďaka bodom

S troma výhrami v segmentoch je v tejto štatistike na druhej priečke, za JH Nemechekom. Na rozdiel od neho, ale segmentové úspechy nepretavuje do víťazstiev. A hoci nie je tak silný ako vlani, súboje o titul už má vo vrecku a v posledných šiestich pretekoch sa dostal až päťkrát do TOP10.

5. Sheldon Creed –  istý postup s 1 výhrou

Vlani päť výhier a premiérový titul šampióna Camping World Truck Series. V tejto sezóne to bude mať náročnejšie, momentálne mám na konte víťazstvo v Darlingtone, ale až o sedem umiestnení v TOP10 menej než v roku 2020. Je posledným víťazom na World Wide Technology Raceway v Gateway a rovnako triumfoval aj v spomínanom Darlingtone, čo sú prvé dva preteky tohtoročného play-off.

4. Austin Hill –  istý postup s 1 výhrou

Výhrou v Knoxville si zabezpečil šancu na odplatu za smolný nepostup do Championship4 v minulej sezóne. Niekoho možno prekvapilo, že tento rok čakal na výhru až takto dlho, ale môže to znamenať, že ideálne časuje formu na záver sezóny. Mimo najlepšej desiatky bol len trikrát, na druhú stranu však viedol len 25 kôl (348 kôl vlani).

GettyImages-1327914008-scaled

3. Todd Gilliland –  istý postup s 1 výhrou

Od víťazstva na COTA neskončil v pretekoch mimo najlepšej sedmičky, v posledných 10 štartoch bol mimo TOP7 iba raz. S priemerným finišom 8,7 sú len dvaja súperi na tom lepšie. Hoci má len jednu výhru, výsledky sú celkom konzistentné a to mu dáva šancu na play-off úspech. V posledných pretekoch základnej časti na „neznámej“ trati bude chcieť zmenšiť rozdiel na súperov pred ním.

2. Ben Rhodes –  istý postup s 2 výhrami

Po dvoch výhrach, v prvých dvoch pretekoch sezóny v Daytone, Rhodes mierne ochladol. Vynikajúci štart do tohto roku mu ale zabezpečil pokojný priebeh základnej časti a prípravu na play-off. Cesta na Watkins Glen môže odštartovať jeho cestu za titulom, na okruhoch totiž vyhral v Daytone a bol 10. na COTA.

1. John Hunter Nemechek – šampión základnej časti,  istý postup s 5 výhrami

Sezóna za volantom Toyoty #4 Kyle Busch Motorsports je pre 24-ročného pretekára ako zo sna. Už istý šampión základnej časti má po 14 pretekoch na konte 5 výhier (Las Vegas, Richmond, Charlotte, Texas, Pocono), osem umiestnení v TOP5 a jedenásť v TOP10. V tejto sezóne vyzerá byť majstrovsky naladený a bude zrejme veľmi náročné ho poraziť. Bolo by prekvapením, ak by počas Championship 4 vo Phoenixe chýbal medzi kandidátmi na titul.

NASCAR Camping World Truck Series SpeedyCash.com 220

fotografie: NASCARmedia

Napsat komentář